Nikdo syna neunesl. Je nemocný, reagoval Babiš. Policie to prověří

  12:12aktualizováno  12:34
Podle prohlášení Andreje Babiše je jeho syn Andrej Babiš mladší psychicky nemocný a musí být pod dohledem. O své dceři z prvního manželství naopak uvedl, že trpí bipolární poruchou. Reagoval tak na výroky svého syna ke kauze Čapí hnízdo, kde obě jeho děti z prvního manželství figurují na straně obviněných.

Premiér Andrej Babiš | foto: AP

„Můj syn je psychicky nemocný. Bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku,“ uvedl premiér Andrej Babiš v reakci na slova svého syna Andreje Babiše mladšího. Ten v reportáži pro Seznam Zprávy uvedl, že byl unesen spolupracovníky do zahraničí. Byl navíc donucen podepsat „nějaký papír“ týkající se Čapího hnízda. Reportéři zpravodajského serveru syna vypátrali ve Švýcarsku, kde žije se svou matkou.

„Mého syna nikdo neunesl, z České republiky odjel dobrovolně. Tuto věc prošetřovala policie a sama došla k závěru, že se únos nikdy nestal,“ dodal premiér. 

„Policie ČR ve shora uvedené kauze v současné době po nikom z obviněných nepátrá. K celé záležitosti údajného únosu Andreje Babiše ml. je na místě uvést, že policie přijatý podnět tehdy prověřovala, kdy dospěla k závěru, že se v dané věci o podezření z trestného činu nejedná,“ napsala v tiskovém prohlášení pražská policie.    

Kauza Čapí hnízdo

„Policie ČR nemůže provádět úkony trestního řízení na území cizího státu a v dané věci se švýcarskými kolegy prostřednictvím Interpolu intenzivně komunikovala a komunikuje. Dosud zjištěné informace, nejen k pobytu jednoho z obviněných, jsou pro Policii ČR dostatečné k dalším úkonům cestou mezinárodní právní pomoci,“ uzavřela policie.

Žádné další informace k jednotlivým úkonům trestního řízení nechce v tuto chvíli poskytnout, jelikož právo na poskytování informací v dané kauze má od počátku vyhrazeno Městské státní zastupitelství v Praze. Informacemi uvedenými v pořadu Zvláštní vyšetřování v TV Seznam se pražská policie bude důkladně zabývat a vyhodnocuje jejich relevantnost. 

Obě děti figurují jako obvinění

Premiér Andrej Babiš ve svém prohlášení zmínil i zdravotní stav své dcery z prvního manželství Adriany Bobekové, o které uvedl, že trpí bipolární poruchou. Nemoc je známá také jako maniakální deprese, která se projevuje střídáním mánií a depresí. 

Bobeková přitom byla podle iROZHLAS.cz ve vedení společnosti holdingu Agrofert od 2. dubna 2007 do 27. února 2008. Od roku 2008 do ledna 2010 pak seděla v dozorčí radě Farmy Čapí hnízdo. 

„Policejní orgán si rovněž neumí představit, že by byla schopna s ohledem na svoji závažnou duševní poruchu podílet se na realizaci tak rozsáhlého a finančně náročného projektu, jakým výstavba Čapího hnízda bezesporu je,“ uvedla pro zpravodajský server policie. 

Obě jeho děti figurují jako obvinění v kauze Čapí hnízdo. Podle informací iROZHLAS.cz se dříve oba odvolali na závažnou duševní poruchu a před vznesením obvinění zaslali lékařské zprávy, které jejich zdravotní stav měl dokazovat. Přesto je detektivové obvinili, myslí si, že se vyšetřování celé kauzy snaží vyhnout. 

Syn pilotoval boeing

Premiér Andrej Babiš se o svých dětech vyjadřoval v minulost hned několikrát. V červnu v roce 2013 například veřejně prohlásil, že „na zdraví mých čtyř dětí a dvou vnuček, v žádném případě nebudu nikdy zasahovat do práce redaktorů v Mafře.“ Nyní je podle vyjádření premiéra Andrej Babiš mladší psychicky nemocný. Syn byl přitom do jara 2015 pilotem boeingu ve společnosti Travel Service.

Podle serveru iROZHLAS.cz mu na jaře 2015 vypršela kvalifikace. „Mohu sdělit, že podle našich záznamů měl typovou kvalifikaci na B737 platnou do 30. dubna 2015,” potvrdil mluvčí Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký. V roce 2016 si nicméně podle bulvárního deníku Aha!  koupil vilu na kraji Prahy za 12,5 milionů korun. Médium také uvedlo, že skončil jako pilot, neboť se nedokázal podřídit autoritám.

Babišův syn sám nicméně uvedl, že byl jako pacient hospitalizován v Národním ústavu duševního zdraví a v současnosti bere léky. Nyní žije se svou matkou Beatou ve Švýcarsku. Má i švýcarské občanství. Zdravotním stavem prvorozeného syna se bude zabývat i policie. 

„V tuto chvíli můžeme potvrdit, že vyšetřovatel v rámci probíhajících úkonů trestního řízení v kauze Čapí hnízdo přibral již před několika měsíci soudního znalce, který by měl zhodnotit psychický stav jednoho z obviněných. Tento úkon je s ohledem na aktuální místo pobytu obviněného komplikovaný.“

Podle obvinění získal Andrej Babiš mladší a Adriana Bobeková společně s tehdejší partnerkou Babiše staršího Monikou skrytě akcie Farmy Čapí hnízdo. Část následně převedli na bratra Moniky Babišové, aby nebylo možné spojit Farmu Čapí hnízdo s holdingem Agrofert. Firma tak získala dotaci v hodnotě 50 milionů pro malé a střední podniky. 

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

V těhotenství lze očkovat, lékaři doporučují proti černému kašli a chřipce

Ilustrační snímek

Navzdory mýtům, že v těhotenství se nedá očkovat, opak je pravdou. Vakcinace nastávající matky proti černému kašli může...

Pět let dělal opak, rozzlobil Babiš opozici slovy o malém, levném státu

Předseda strany a premiér Andrej Babiš (17. únor 2019)

Slova premiéra Andreje Babiše na sněmu ANO o malém, levném státu, který nikoho neotravuje, nastartovala opoziční...

Najdete na iDNES.cz