KOMENTÁŘ: Demonstrace? Skvělé! Ale proč balamutit lidi?

  19:35aktualizováno  19:35
Demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové budou v neděli pokračovat na Letné. Názory na současného premiéra mohou být různé a protesty proti němu vzbuzují v mnoha lidech soucit. Ale co když antibabišovská kampaň nezabírá, jen utvrzuje přesvědčené a váhající vhání do náruče ANO. Zamýšlí se ve svém komentáři pro MF DNES bývalý disident, zakladatel Festivalu TrutnOFF Martin Věchet.

Asi dvě stovky převážně českých občanů protestovaly v Bruselu u budovy Evropské komise proti ohrožení vlády práva v ČR a českému premiéru Andreji Babišovi. (18. června 2019) | foto: ČTK

Jsme v poločase demonstrací a před námi je další kolo. Nejsem volič Andreje Babiše. Vadí mi jeho střety zájmů, jeho podivní ministři, střídající se jako fusekle, jeho antiekologické vnímání, o glejtu stvrzeném ve vyšetřovnách StB nemluvě. Vadí mi, že podržel na Hradě nemocného mstivého muže, který miluje země, kde jsou lidská práva tabu. Babiš se v politice pohybuje vypočítavě, bez výrazných zásad a idejí, s marketingem za zády. Je však opakovaným vítězem voleb, které vyhrává s nepřehlédnutelným náskokem. Političtí matadoři vyšlechtění ve stranických sekretariátech dosud na jeho líbivou politiku nenašli protizbraň. Do toho přicházejí demonstrace. Skvělé! 

Proč ne, ale... Názory na Babiše mohou být různé. Protesty proti němu vzbuzují v mnoha lidech soucit. Antibabišovská kampaň nezabírá, jen utvrzuje přesvědčené a váhající vhání do náruče ANO. Obávám se, že podobně je to i s demonstracemi. Premiéra ve finále jen posilují a jeho voliče výrazně neodvádějí. Hesla „Babiš škodí zdraví“ či že má Agrofert vrátit neoprávněné dotace jsou jasná. Ale byl už premiér soudem uznán vinným? Neplatí u nás presumpce neviny? A když říká, že kdyby nebyl v politice, o žádném Čapím hnízdě se neví, má bohužel pravdu. Zneužívání dotací je u nás běžnou normou. Nemusíme chodit daleko. V podhorském Trutnově, mém rodišti, je příkladů několik – na půlmiliardovou zakázku z velké části hrazenou z dotací EU se přihlásí a vybere jediná firma napojená na vedení radnice.

Fotogalerie

Další pochybná dotace na cyklo a inline stezku, údajně sloužící lidem dojíždějícím na kolech do práce, má ve skutečnosti sloužit jako tréninkový okruh pro místní běžkaře. Jaká náhoda – syn tehdejší místostarostky, která stezku prosadila, byl sportovním běžkařem. 2019 jako 1989? Rozumím naštvanosti na Babiše. Ale přirovnávat situaci k listopadu 1989 je zcela mimo. Zatímco tehdy fízlové demonstrace rozháněli a lidi za účast zavírali (sám jsem byl dokonce opakovaně zatčen i za demonstrace, jichž jsem se nezúčastnil), dnes je chrání, aby vše proběhlo pokojně.

Samostatnou kapitolou je prohlášení organizátorů, že na Václavském náměstí bylo 120 tisíc demonstrujících. A na Letné se očekává až 300 tisíc! Novináři čísla přebírají a nikdo je neověřuje, jen se doplní „podle pořadatelů“. Výsledkem je, že dnes u nás téměř nikdo neví, jak vypadá 5, 10 či 50 tisíc lidí. Nejde jen o demonstrace. Přes třicet let pořádáme hudební festival a i v této branži funguje stejná praxe. Čísla se nadsazují, opakovaně se započítávají stejní lidé, násobí se počtem dnů trvání akce. Kde se sejde 12 tisíc lidí, ohlásí se 30. Možná se pořadatelé cítí světovější, možná je to kvůli sponzorům. 

Demonstrace Milion chvilek pro demokracii probíhá na Václavském náměstí. (4....

Demonstrace Milion chvilek pro demokracii probíhá na Václavském náměstí. (4. června 2019)

Proč to je ale i v případě demonstrace? Když jsme udělali během festivalu rekordní skupinovou fotku a na jednom místě shromáždili masu lidí, první reakce byly – úžasné, to je dvacet tisíc! Ale agentura Dobrý den, která snímek zapsala do knihy rekordů, následně napočítala jen čtyři tisíce lidí dívajících se do objektivu. Proč takovou agenturu nepozvat i na Václavák či Letnou? A ještě jinak: co kdyby si Babiš svolal demonstraci na svoji podporu? K tomu by zahrál Kryštof, možná Michal David. To bychom asi teprve koukali, jak vypadá zaplněné náměstí. Jak došli svolavatelé demonstrací na Václaváku k číslu 120 tisíc, nevím. Náměstí má rozlohu přibližně 42 000 m2 . Když počítáme, že se na 1 m2 vejdou pohodlně dva lidé, je to maximálně 84 000 lidí. Při demonstraci však bylo volného prostoru mnohem více, dav navíc nebyl rozprostřen po celém náměstí a končil nad Příkopy. Kdybychom odečetli i prostory pro pódium, obrazovky, rozprostřené vlajky, vchody do metra, volnou Vodičkovu ulici a travnaté prostory s keři, dojdeme k číslu téměř o polovinu nižšímu. Jde o to, že když se minule mluvilo o 50 tisících, muselo to být teď více?

Není to ale potom to samé, co se vyčítá Babišovi, tedy normální marketing? Je skvělé, že se občanská společnost probouzí a lidé vyšli do ulic. Je dobré, že mnozí z demonstrujících neváhají absolvovat ve volném čase dalekou cestu, aby vyjádřili svůj postoj. Ani sedmdesátitisícová účast není špatná a zanedbatelná. Proč ještě zkreslovat fakta? Fabulovat čísla, balamutit veřejnost a zřejmě i sebe, to kurňa není zrovna nejlepší start v boji za demokracii, pravdu a ušlechtilé ideály. Howgh!

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Rybníky i remízky. Česko dá přes miliardu na zadržení vody v krajině

Zleva ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr životního prostředí Richard...

Česko dá možná až 1,5 miliardy korun na projekty na zadržení vody v krajině. Většina peněz půjde z Operačního programu...

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

Česko bude pomáhat v řešení migrace, řekl Petříček. Kvóty však odmítá

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel...

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se Česko chce podílet na společném evropském řešení migrace. Uvedl, že...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz