„Babákovi“ auditoři získali velké klienty: zkrachovalou Setuzu nebo Via Chem

  4:59aktualizováno  4:59
Auditorskou firmu Bene Factum, díky níž měl pohádkově zbohatnout poslanec Věcí veřejných Michal Babák, si loni za svého nového auditora zvolil ústecký kolos, Spolek pro chemickou a hutní výrobu, i bývalý gigant Setuza. S největší pravděpodobností se stal jejím klientem i Via Chem Group, který Spolek a dříve i Setuzu vlastnil.

Poslanec Babák nechce klienty Bene Factum nijak komentovat. | foto: ČTK

Jak se tak malé firmě podařilo získat klienty kolem konglomerátu Via Chemu, v jehož pozadí stojí podnikatel odsouzený za podvody Petr Sisák s dobrými kontakty na severočeskou ODS? To poslanec Babák nechce komentovat a odkazuje na další majitele. 

"Vybrali si nás," říká lakonicky Miloš Havránek, který je oficiálně polovičním vlastníkem firmy. Zda je klientem i samotný Via Chem, nechtěl komentovat.

Otázkou také je, jestli je "Sisákova" skupina pro auditorskou firmu výhrou. Jak Via Chem Group, tak Spolek pro chemickou a hutní výrobu a také Setuza se v posledních letech těžce zadlužily.

Bene Factum

Auditorská firma vznikla v roce 2007, oficiálně ji založili Miloš Havránek a Petr Šrámek. Má však údajně ještě několik skrytých akcionářů. Jedním z nich je poslanec VV Michal Babák, který má smlouvu na 15 procent akcií. A tvrdí, že jejich prodejem získá 40 milionů korun, z nichž zaplatí dluhy. Ty si, jak uvádí, nadělal mimo jiné proto, aby mohl darovat své straně šest milionů korun.

Jenže Bene Factum zřejmě ví, do čeho jde. Havránek totiž dříve působil v auditorské firmě HZ Praha, která pro Setuzu pracovala. Podle jednoho ze zaměstnanců HZ měl právě Havránek Setuzu na starosti a HZ dodnes považuje za nefér, že jí přetáhl klienty.

Na minimálně podivné praktiky firmy upozorňuje i zpráva předběžného insolvenčního správce Setuzy Jana Škripka. Podle ní Bene Factum vede od 1. ledna 2010 Setuze účetnictví a zároveň byla loni jejím auditorem – kontrolovala jí účetní uzávěrku za rok 2009. "Účetnictví by zásadně nemělo být vedeno osobou, která provádí povinný audit. Vznikají důvodné pochybnosti o nezávislosti auditora," uvedl Škripko.

Firma Bene Factum tím však neporušila zákon. Účetní uzávěrku za rok 2009 si Setuza sestavila sama a Bene Factum sice stále vede účetnictví, ale audit už nedělá.

Jaké další klienty Bene Factum získalo? Havránek to nechce komentovat. Otázku, zda klienti kolem Via Chemu mohli zhodnotit akcie firmy, "považuje za čirou spekulaci."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz