Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. února 2020 Matěj

Týrané ženy není kam ukrýt, kvůli domácímu násilí jich umírají desítky ročně

aktualizováno 
Utajené azylové domy pro týrané ženy mají příliš malou kapacitu. V Česku je pouhých 90 lůžek, byly by jich potřeba stovky. Některé ženy se tak azylu nikdy nedočkají. „Bohužel, ročně jich několik desítek kvůli domácímu násilí zemře,“ říká spoluzakladatelka neziskové organizace ROSA Zdeňka Prokopová.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Na život s agresivním manželem vzpomíná třeba třiatřicetiletá Linda. „Jeden večer jsem byla s kamarádkami v kině. Po něm jsme zašly na víno a trochu se zapovídaly. Mezitím mi manžel volal a psal zprávy. Jenže jsem měla vypnutý mobil z kina, takže jsem nereagovala. Tím pádem jsem mu nezodpověděla kontrolní dotazy, kde jsem, s kým nebo co dělám,“ vypráví.

Obětem domácího násilí pomůže mobilní aplikace. Sbírá důkazy a uchová je

Po příchodu domů ji místo přivítání čekalo pár facek a kopanců. „Řekla jsem, že nemá právo mě mlátit, že jsem nic neudělala. Dostala jsem další facku a kázání, že se chovám jako kurva a ne slušná manželka a máma od dětí. Následovaly urážky, nadávky a obviňování. Musela jsem ukázat lístek z kina a následovala další kontrola, a to, jestli jsem s někým nespala...“ vzpomíná Linda, která nakonec našla odvahu a od manžela utekla.

Zoufalý nedostatek míst

Lindin případ není ojedinělý. Podobné zkušenosti má většina žen žijících v azylovém domě na utajené adrese. MF DNES jeden takový navštívila. „Měli jsme tady ženu, kterou muž zavíral s dětmi do sklepa, jednu noc se jí podařilo dostat ven. Přivezli nám ji jen v kabátě,“ říká Jaroslava Chaloupková, ředitelka neziskové organizace Acorus, jež pomáhá týraným ženám a dětem.

Nenápadná budova sestavená ze stavebních buněk na okraji Prahy (pozn. red.: z důvodu bezpečí není možné sdělit bližší adresu) je domovem pro osm žen a jejich děti s pohnutým osudem. Pro jejich bezpečnost je celý objekt obehnán plotem a branku neustále střeží kamera. Vchod do budovy odděluje malá chodba, ve které visí nástěnka s několika fotografiemi. V přízemí jsou kanceláře, terapeutická místnost, herna pro děti nebo společné toalety a sprchy. V horním patře se rozkládá obývací pokoj se sedačkou, nechybí ani televize. „Ta tady běží pořád,“ říká s úsměvem Chaloupková.

Na patře je také společná kuchyň s velkým jídelním stolem. „Ženy si vaří i nakupují samy. Některé ovšem přijdou bez peněz, tak jsme rádi za potravinové sbírky,“ doplňuje ředitelka. Součástí dolního i horního patra jsou pokoje. „Je to provizorní a nábytek už něco pamatuje, jako celý dům,“ ukazuje místnosti, v nichž je vždy palanda, dvě postele, šatní skříň a stolek. Ač to vypadá možná neútulně, většina zdejších žen je za to nesmírně vděčná.

Míst v podobných zařízeních je v celé republice pouhých devadesát. Spravují je tři neziskové organizace – Acorus a ROSA v Praze a Magdalenium v Brně. Přitom podle Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí má být na každých deset tisíc obyvatel jedno místo ve specializovaném domě – v České republice by jich tedy mělo být tisíc, realitou je necelá desetina.

Ministerstvo práce a sociálních věcí prý chce problém řešit. „Ve spolupráci s Úřadem vlády se snažíme identifikovat přesnou potřebu těchto služeb a nastavit ji do svých priorit. Ministerstvo přímo až na výjimky sociální služby nezřizuje, zaměřujeme se na podporu krajů a neziskových organizací při jejich zřizování,“ sděluje mluvčí ministerstva Kristýna Křupková. Kraje však trápí nedostatek pracovních sil v sociálních službách. „V připravované novele, která by měla platit od příštího ledna, se počítá s dalším navýšením platů,“ doplňuje Křupková, která doufá, že to přitáhne další pracovníky.

Za vším hledej peníze

Studie Agentury Evropské unie pro základní lidská práva (FRA) z roku 2014 tvrdí, že zkušenost se sexuálním nebo fyzickým násilím má 32 procent žen v Česku. „V odborné literatuře se uvádí, že žena vydrží domácí násilí v průměru sedm let. Ale máme zkušenosti, že to žena vydržela i deset a déle let. Na druhou stranu jsem optimista. I když to nemáme statisticky ověřené, můžeme sledovat, že o pomoc si říkají už daleko mladší ženy s menšími dětmi. Takže ze vztahu odcházejí dříve. Je to i tím, že se o těchto problémech daleko více mluví. Dříve to bylo jakési tabu, které se řeší doma za zavřenými dveřmi,“ vysvětluje Chaloupková.

„Až bude mrtvola, přijedeme a sepíšeme to.“ Rusky bojují proti domácímu násilí

Nedostatek míst není jediný problém. Dalším jsou třeba finance. „Ženy u nás za pobyt platí zhruba pět tisíc korun měsíčně. Bohužel jim nemůžeme poskytnout střechu nad hlavou třeba na rok zdarma. Na to nemáme prostředky,“ vysvětluje ředitelka azylového domu. Některé ženy totiž utečou před týráním doslova bez koruny, a než se dostanou do systému sociálních dávek, tak to nějaký čas trvá. Nicméně nejakutnějším problémem organizací poskytujících služby utajených azylových domů je nejasná definice zákona. Nyní platí zákon o sociálních službách pro všechny azylové domy, ale specializace či utajenost v něm není nijak speciálně formulována.

„Azylové domy poskytují pobytové služby na přechodnou dobu osobám v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. Služba obsahuje základní činnosti – poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy, poskytnutí ubytování, pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí,“ zní současný zákon.

Podle Prokopové by si však zasloužil novelizaci, která by jasně vymezovala azylové domy pro oběti domácího a genderově podmíněného násilí. „Měly by v ní být zahrnuty sociálně terapeutické činnosti včetně vyhodnocování rizikových faktorů a sestavování bezpečnostního plánu,“ upozorňuje.

Ministerstvo zatím diskutuje

S jejím názorem souzní i Chaloupková z Acorusu: „Pro klientky jsou připraveny komplexní odborné služby. Máme tým složený z odborníků – pedagogické pracovnice, socioterapeutky, dětské terapeutky, právničky, ale tyto služby nejsou zahrnuty do základních činností financovaných státem, což bychom rádi změnili.“ Právě pro týrané ženy jsou tyto podpůrné aktivity velmi důležité. Třeba terapie. „Často se v nich dostávají na povrch hluboká a opakovaná traumata, která si s sebou klientky nesou již od dětství. V podmínkách našeho azylového domu a v kontextu dalších praktických záležitostí, které musí klientky řešit, není často možné tato traumata ošetřit v takové míře, jak by bylo potřeba,“ míní socioterapeutka Olga Vlachová.

Nikdy neztrácejte naději, vzkazuje obětem autorka knihy o domácím násilí

Když je žena obětí trestného činu a podá trestní oznámení, rozjede se mašinérie. „Neví, co bude a nebude. Je ale nutné, aby věděla, co všechno to obnáší, když do toho půjde, nebo nepůjde... jaké to může mít následky. Jenže na to potřebujete další poradce nebo právníky a to stojí opět peníze,“ poznamenává ředitelka neziskové organizace.

Ministerstvo však o novele, jež by organizacím ulehčila práci, zatím pouze diskutuje. „Probíhá meziresortní připomínkové řízení, kde byly vzneseny požadavky na změnu a rozšíření základních činností azylových domů, které reflektují podporu osobám ohroženým domácím násilím pro cílovou skupinu týrané ženy. Tudíž při vypořádání připomínek bude rozhodnuto, jestli tedy azylové služby rozšíří svoji odbornou činnost. Ministerstvo je pro, ale je nutné to ještě v rámci vypořádání diskutovat s odbornou veřejností,“ dodává mluvčí ministerstva Křupková.


  • Nejčtenější

U jezera Mondsee zahynul na túře šestiletý chlapec z Česka

Při sestupu z rakouské hory Drachenwand u jezera Mondsee nedaleko Salcburku zahynul v sobotu šestiletý chlapec z Česka....

Itálie hlásí třetí oběť koronaviru, jedenáct obcí je v karanténě

Itálie hlásí třetí oběť nákazy koronavirem. V zemi stoupá i počet nakažených, kterých už úřady evidují 132. Pro...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Po střelbách v německém Hanau zemřelo deset lidí, mrtvý je i útočník

Pravicový radikál Tobias R. ve středu zaútočil v německém městě Hanau nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Ve dvou barech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z pátého patra paneláku v Plzni vypadlo dítě, matka se vrhla za ním

Z pátého patra panelového domu v Plzni na Doubravce spadli ráno dva lidé. Podle prvotních informací jde o matku a její...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Pomocí nového fíglu s DPH firmy přes agentury obírají stát o miliony korun

Začátkem února provedla národní protimafiánská centrála jednu z největších operací za poslední dobu s krycím názvem...

Do Krkonoš půjde miliarda, opraví proslulou léčebnu i skokanské můstky

Více než miliardu chce stát v následujících letech poslat do dvou krkonošských měst. Velké investice plánuje státní...

VIDEA TÝDNE: Taxikář hulvát, řidič vybržďovač a airbus ve vichřici

S nedělním odpolednem opět přicházíme s nejsledovanějšími videi týdne. Během uplynulých sedmi dní vás nejvíce zaujaly...

Orkán na Sněžce měl rychlost 223 km/h, bez elektřiny jsou tisíce domácností

Silný vítr v noci dosáhl síly orkánu. Na polské straně Sněžky naměřili rekordní rychlost 223 kilometrů v hodině. Hasiči...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...