Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. června 2022 Adriana

Až 3 000 chybějících lůžek. Azylových domů pro oběti domácího násilí je málo

Uteče od násilného partnera, ale nemá kam jít. A i když lůžko sežene, často se nedostane ke komplexním návazným službám. Taková je realita v Česku. V současnosti totiž chybí až 3 tisíce specializovaných azylových lůžek a desítky poradenských center pro oběti sexualizovaného a domácího násilí. Specializovaných azylových domů je jen pět.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

V dané problematice je především nutné rozlišovat pojmy. Klasický azylový dům a azylový dům pro oběti domácího násilí se totiž zásadně liší. Specializovaná zařízení na rozdíl od obyčejných azylových domů poskytují komplexní služby, které mohou být pro oběti klíčové, například psychologickou či právní pomoc. 

Počet míst ve specializovaných azylových domech pro oběti domácího a genderově podmíněného násilí by se měl řídit doporučením Rady Evropy. Ta stanovuje jedno rodinné lůžko, tedy lůžko pro dospělého a děti, na 7 500 až 10 tisíc obyvatel. 

Podle studie společnosti Moore Czech Republic zpracované pro ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v Česku v současnosti existuje pouze 10 procent z této doporučené kapacity. V závislosti na krajích pak chybí 680 až 3 tisíce lůžek. 

Abychom doporučení splnili, musí vzniknout dalších asi 54 specializovaných služeb poradenství vhodně rozmístěných po regionech. Dostupnost je totiž dalším problémem, se kterým se oběti hledající pomoc potýkají.

Týraní si o pomoc mohou říct gestem. Nezanechá stopy, agresor si ho nevšimne

Že se jedná o palčivou záležitost, dokazují statistiky. Podle těch se s domácím násilím setká za život každá třetí žena. Například jen minulý rok vyhledalo ošetření 168 tisíc obětí. Za rok je policií vykázáno z domova 1 500 agresorů. Během pandemie tato čísla narostla, neziskové organizace evidují nárůst žádostí o pomoc až o 40 procent.

„Myslím si, že minimálně v každém kraji by měla být vyčleněna specializovaná služba a specializovaný personál automaticky podporovaný z veřejných zdrojů ČR. Zajistily by se tak důstojné a stabilní podmínky pro výkon tak obtížné sociální práce, jako je práce s oběťmi domácího násilí,“ uvedla Lenka Hýbnerová z brněnské organizace Magdalenium, která poskytuje jeden ze tří specializovaných azylových domů.

Doporučení také uvádí, že standardem by měla být i krizová centra pro oběti sexuálního násilí. Takové středisko by mělo připadat na každých 20 tisíc žen a v každém regionu by měla být alespoň jedna pobočka. Centra by mohla pomoci obětem hlásit útoky, zajistit kvalitní lékařské služby i poradenství.

Počty míst ve specializovaných azylových domech

Celkem 93 zařízení po České republice, která mají jako cílovou skupinu oběti domácího násilí, hlásí podle výzkumu Odboru rovnosti žen a mužů z roku 2017 kapacitu 2 851 lůžek. Ne každé z těchto zařízení však přijímá děti mladší 18 let a ne každé má část lůžek výlučně pro děti.

Výzkum také uvádí, že služby výhradně obětem domácího násilí poskytuje pouze pět registrovaných pobytových sociálních služeb, a to jen v Praze a Brně. Kapacita je pouze 90 lůžek, tedy zhruba 30 rodinných míst.

Nutná je komplexní pomoc

„Nevím, nakolik jsou obsazeny běžné azylové domy, ale ty poskytují jen základní činnosti. Střechu nad hlavou, stravu a podobně,“ zhodnotila Jaroslava Chaloupková z organizace Acorus, jejíž specializovaný azylový dům musí krizový pobyt z nedostatečné kapacity často odmítat.

Kde hledat pomoc?

Bílý kruh bezpečí
Telefon: 116 006, 257 317 110
www.bkb.czwww.domacinasili.cz

ROSA 
Telefon: 602 246 102
www.rosa-os.cz

proFem
Telefon: 608 222 277
www.profem.cz

ACORUS
Telefon: 283 892 772
www.acorus.cz

MAGDALENIUM

Telefon: 776 718 459
www.magdalenium.cz

Azylový dům pro oběti domácího násilí a jejich děti provozuje také centrum ROSA. „Máme k dispozici 35 lůžek v utajeném azylovém domě a ve dvou azylových utajených bytech,“ popsala zástupkyně organizace Zdena Prokopová. 

„Krizová pomoc je v prvé řadě zaměřená především na zajištění bezpečí, což by měla být priorita. Cílem naší práce je pak podpora žen, překonání pocitu bezmoci, aby pochopily dynamiku násilného vztahu a mechanismus toho, jak nad nimi jejich násilný partner získal kontrolu a moc,“ popsala Prokopová s tím, že důležité je i uvědomění, že násilí není jejich vina, ale odpovědnost má vždy ten, kdo se násilí dopouští.

„Krizových lůžek je málo. Máme seznam, dáváme telefonní kontakty. Když je to ohrožení fyzickým násilím, doporučujeme hlavně policii, která by měla násilného partnera především vykázat,“ uvedla Chaloupková. Jak však dodává, přestože policie dělá, co může, často se institut vykázání nevyužívá tak, jak by měl. „Jsou to pak těžké situace, když musíme klientku na krizové lince odmítnout,“ podotýká.

Popisuje také příběh klientky, který ukazuje, že vykázání není vždy samospásné. „Dotyčná, která je teď v azylovém domě, dvakrát volala policii, manžel řekl, že odejde, sbalil si raneček, vzal si potraviny z lednice, ale o půlnoci byl zpátky,“ vypráví.

Sex bez souhlasu je vždy znásilnění. Neziskovky usilují o změnu legislativy

Je to starý dům, oběti si zaslouží lepší podmínky

V případě posledního nouzového stavu například organizace Magdalenium nedostatečnou kapacitu nepociťovala. Způsobeno to mohlo být několika faktory, především pak uzavřením okresům. „Ti, kteří služby využívali, byli uvrženi ve zvýšenou nejistotu, jak se celá situace bude vyvíjet, a docházelo k předčasnému ukončování využívání pobytové služby,“ popsala Hýbnerová.

Klienti podle ní měli také obavy z omezeného styku se svými příbuznými nebo ze zpřísněných hygienických opatření. Vlivem uzavřených okresů také často raději setrvávali v prostředí, na které byli zvyklí a nechtěli riskovat odchodem do sociální služby. 

Na původce domácího násilí se zapomíná. Je třeba pomoct i jim, říká Stočesová

Obecně však poptávka po službách azylového domu vzrůstá. „V poslední době do pobytového programu vstupují oběti seniorky nebo oběti bezdětné,“ dodala Hýbnerová. Roste i počet těch, které potřebují opakované intervence, i počty dětí, které byly domácím násilím také dotčeny.

Jak uvádí Chaloupková, v Praze jsou utajené specializované azylové domy dva, přičemž ten Acorusu má nejlepší léta za sebou: „Je to starý dům, osm pokojů, ženy mají společné sociální zařízení i kuchyň,“ popsala s tím, že organizace nyní jedná s magistrátem a snaží se zajistit důstojnější prostory. 

„Troufla bych si říct, že máme perfektní specializovaný tým, ten software. Ale hardware je zoufalý,“ podotýká na závěr s tím, že budování nových zařízení by situaci obrátilo o mnoho k lepšímu.

Jak azylový dům funguje?

ROSA centrum: „První kontakt je vždy přes telefonní linky (736 739 467) či přímo. Pak můžeme objednat co nejdříve klientku na vstupní konzultaci na kontaktní místo (Podolská 242/25, Praha 4). Zde pak s klientkou probereme celou její situaci, vyhodnotíme rizikové faktory, které jí mohou hrozit. Na základě toho s ní pak sestavíme plán, kdy a jak je vhodné odejít bezpečně do našeho utajeného azylového domu a co je důležité i při pobytu dodržovat. Nikdy neděláme pořadníky pro přijetí, priorita je ohrožení dané ženy. S klientkou se pak sepíše i smlouva o poskytnutí sociální služby, je seznámena s pravidly a domácí řádem, které se pak svým podpisem zavazuje dodržovat,“ popsala Zdena Prokopová.

Stalkerware posílá vaše data stalkerům. O instalaci aplikace oběť neví:

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Fiala: Všem pomoci nelze, padnout vás ale nenecháme. Stát vykoupí elektrárny

Premiér a šéf ODS Petr Fiala oslovil ve středu večer národ se svým projevem. Úřad vlády už předem avizoval, že chce...

Petr Adam z kauzy Hlubuček zemřel, byl obviněn z uplácení

Jeden ze třinácti obviněných v kauze manipulace zakázek pražského Dopravního podniku – obchodník v telekomunikačním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, proslul pozdravem „Slunce v duši!“

Ve věku 63 let zemřel bývalý moderátor počasí České televize Ján Zákopčaník. Původní profesí letecký meteorolog proslul...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci zajali pilota Vagnerovců. Nevěřil ruské navigaci, vzal si garmin

Ukrajinští vojáci sestřelili ruský bitevní letoun Su-25 a zajali jeho pilota. Major Andrej Fedorčuk se při výslechu...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Sedmkrát rande za půl hodiny. Jak funguje rychloseznamka naslepo

Premium Reportér MF DNES vyzkoušel rychloseznamku naslepo. Po pandemii se zájem o tento typ seznamování zvedl, lidé se z...

Lidé zatajují lékařům užívání náhražek cigaret. Považují je za zdravější

Premium V Česku rok od roku rostou na popularitě alternativní cigarety. Nejčastěji na ně přechází lidé, kteří chtějí své...

Na e-koloběžce v helmě, bez sluchátek, apelují záchranáři. Přibývá nehod

Počet sdílených e-koloběžek za poslední roky narůstá. Zároveň s tím přibývá počet nehod a taktéž zranění, i těch...

Je možné, že bude STAN trestně stíhán kvůli kauze kolem DPP, řekl Vondráček

Je možné, že bude hnutí STAN trestně stíháno kvůli kauze kolem DPP, pronesl Radek Vondráček v Partii Terezie Tománkové...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...