Modrý parkovací kotouč s vyznačeným časem příjezdu na palubní desce auta nikoho nepřekvapí. Na internetu se ale šíří nabídky na kotouč vybavený hodinovým strojkem. Mechanika tak čas příjezdu stále mění, aby řidič mohl déle parkovat zdarma.
Cílem je také zmást kontroly městské policie. Ta ale varuje, že se takový řidič dopouští přestupku.
„Řidič musí při začátku stání umístit kotouč viditelně ve vozidle a nastavit na něm dobu začátku stání, kterou nesmí až do odjezdu měnit. Pokud se čas automaticky mění, jedná se o postup v rozporu s výkladem uvedené vyhlášky. Jde o nesplnění povinnosti, tedy jedná se o přestupek,“ uvedla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.
Snažíte se vyhýbat placení parkovného?
Snadno sehnatelné na internetu
Automatické hodiny lze snadno zakoupit online. Tiktoker Marek Klátil například ve svém videu popisuje, že si je pořídil na AliExpressu za 222 korun. „Tyhle hodiny se samy přetáčí dopředu a šetří čas, když nechcete chodit k autu. Je to super lifehack,“ pochvaluje si ve svém příspěvku.
Řidiči šidili při parkování, kotouč za oknem opatřili hodinovým strojkem |
Podobné produkty se však prodávají i na českých internetových bazarech za téměř dvojnásobnou cenu. Prodejci přitom kupujícím radí, jak hodiny co nejlépe ukrýt. „Doporučuju je umístit tak, aby strojek nebyl vidět. Nebo je zakrýt hadrem, aby si je policie nemohla vyfotit,“ sdělil jeden z nich redakci iDNES.cz.
Hrozí vysoká pokuta
Podle strážníků se jedná o přestupek proti majetku, který může být penalizován pokutou až 10 000 Kč. Mluvčí pražské městské policie Seifertová připouští, že vyhláška neříká, jak má parkovací kotouč vypadat.
„Takové zařízení je ale jednoznačně v rozporu s jejím výkladem,“ uvedla.
Parkovací hodiny vymyslel novinář, v ČR za rok vydělají půl miliardy |
S podobnou podvodnou praktikou se již v minulosti setkala například městská policie v Pardubicích. „Řidiče jsme zablokovali botičkou a potom jsme přestupek oznamovali na podvod,“ popsal případ ředitel Městské policie Pardubice Jan Halda.
Zkušenost s takovým případem mají i v Karlových Varech. „Řešili jsme to v minulosti. Vozidlu jsme dali takzvanou botičku a řidič dostal blokovou pokutu,“ zavzpomínala mluvčí karlovarských strážníků Nikola Záhorová. Tehdy pokuta činila kolem dvou tisíc korun.
Zatímco nelegální hodiny lze na internetu zakoupit za stokoruny, běžné papírové parkovací kotouče stojí jen několik desítek korun a jsou dostupné v papírnictvích, hobbymarketech či na benzínkách. V případě nouze podle strážníků dokonce stačí napsat čas příjezdu na papírek a umístit ho viditelně za čelní sklo.