Hoštičtí zachránili Zemák před sešrotováním, teď je vozí za kulturou

  9:14aktualizováno  9:14
Zemědělské družstvo z obce, kterou proslavila trilogie Slunce, seno..., koupilo autobus, jímž sjezdil Miloš Zeman republiku při volebních kampaních v 90. letech. Svou vůbec první cestu s ním podnikli do Olšan na farmu Bolka Polívky.

Autobus Zemák zachránili Hoštičtí před sešrotováním. Nyní stojí v areálu zemědělského družstva. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Venkove, vzpomínej! Vláda Miloše Zemana přes velký odpor pomohla zemědělcům mimořádnou kompenzací ztrát způsobených suchem v roce 1999 a následně zavedla 'zelenou naftu'. Tím jakžtakž odvrátila úplný kolaps zemědělství. Zelená nafta byla zrušena v prosinci 2012 budoucím 'viceprezidentem'  Miroslavem Kalouskem." Tak agitoval v době voleb web družstva v Hošticích u Volyně na Strakonicku.

Místní zemědělci fandí Miloši Zemanovi. Už dlouho. Jeden důkaz za všechny: když se před lety dozvěděli, že má být sešrotován autobus zvaný Zemák, který tehdejšího předsedu ČSSD vozil před parlamentními a komunálními volbami v 90. letech republikou, zachránili ho. A teď s ním jezdí za kulturou a propagují svou vesničku, kterou proslavila Troškova trilogie Slunce, seno.

V druhé polovině 90. let autobus vozil Miloše Zemana po republice při

V druhé polovině 90. let autobus vozil Miloše Zemana po republice při předvolebních kampaních.

Zemák, dnes autobus, který "propaguje dobrou náladu", stojí na dvoře družstva vedle traktorů. Svou vůbec první cestu udělal na Moravu do Olšan na farmu Bolka Polívky. A cestou zpět se zastavil, kde jinde než v Novém Veselí na Vysočině, kde až dosud trávil důchod Miloš Zeman.

Předseda družstva Miloslav Daňha Zemana už dvakrát pozval na zabijačku do Hoštic. Od té doby prý doufal, že se jednou prezidentem stane.

"Pevná víra mě nezklamala. Je to sympaťák, prímovej chlap, který nemůže udělat žádnou levárnu. A alespoň bude sranda a občas nějaký ten bonmot," říká dnes Daňha.

A Zeman zemědělcům jejich podporu vrátil. V říjnu jim poslal dopis, ve kterém děkuje za 20 tisíc korun, které mu Hoštičtí poslali na prezidentskou kampaň. "Podpora zemědělství a venkova byla vždy mojí prioritou a ubezpečuji vás, že tak bude i nadále," odepsal Zeman do Hoštic.

V Hošticích ale nebydlí jen Zemanovi příznivci. Ostatně, v prvním kole zde zvítězil Karel Schwarzenberg ziskem 20,6 procenta, Zeman měl o dvě procenta méně. Teď dostal expremiér 56 procent, ministr zahraničí o 12 méně.

"Nevzhlížím k němu jako k nějaké ikoně, před kterou bych se měl klanět. Pro mě je to kandidát, kterého jsem nevolil, ale respektuji výsledek voleb," řekl jeden z mladších obyvatel obce.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

Najdete na iDNES.cz