Zajistit sociální služby pro autistu je téměř nemožné, nemocných přibývá

  20:30aktualizováno  20:30
Najít sociální službu pro autistu je velmi komplikované, v některých krajích zcela nemožné, zjistila v celostátním průzkumu kancelář ombudsmanky Anny Šabatové. A to i přesto, že se Česko zavázalo zajistit lidem se zdravotním postižením dostupné služby, které budou zohledňovat jejich individuální potřeby.

Ombudsmanka Anna Šabatová | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Podle výsledků průzkumu chybí služby pobytové, ambulantní i terénní, raná péče, stacionáře i odlehčovací služby. Pokud služba v místě existuje, bývá kapacitně naplněná, takže z pohledu rodin jako kdyby neexistovala. Nedostatky jsou také v informační a poradenské podpoře rodin. Situace rodin není mnohdy řešena komplexně, upozornila Šabatová.

Kancelář ombudsmanky v průzkumu hledala vhodnou službu pro dva modelové klienty s autismem s problematickým chováním – dítě a dospělého. Dotazovala se 424 zařízení sociálních služeb. Situace napříč kraji se liší. Modelového dětského autistu by nebylo schopno přijmout žádné zařízení v Karlovarském, Plzeňském a Zlínském kraji, dospělého v Ústeckém a Karlovarském. I jinde jsou však kapacity prakticky naplněné.

Autistů v populaci přibývá

V současnosti připadají jeden až dva případy poruch autistického spektra na 100 lidí. Rodiče dětí i dospělých autistů se na ombudsmanku v posledních letech obraceli a žádali o radu nebo pomoc se zajištěním sociální služby a o celkovou podporu rodiny. Často rodiče poukazovali na to, že požadovaná služba buď v regionu vůbec není, anebo je dlouhodobě nedostupná.

„Jestliže rodiče popisují, jak obvolávají a objíždějí zařízení po celé zemi a hledají sociální službu, protože už nejsou schopni zvládat náročnou péči o blízkou osobu s autismem, ale nikde se jim nedostane pomoci, logicky to vede k závěru, že stát při plnění svých závazků selhává,“ uvedla Šabatová.

Obmudsmanka na základě průzkumu sestavila sadu doporučení pro ministerstva práce a sociálních věcí, zdravotnictví i školství a další instituce. Krajům doporučuje, aby lépe mapovaly poptávku a vytvářely konkrétní, termínované plány poskytování sociálních služeb. Kraje mají zvážit také například mimořádné dotace pro zařízení ochotné okamžitě poskytnout potřebnou službu.

Při plánování i financování je nutné zohledňovat personální a psychickou náročnost péče o autistické klienty. Nejde jen o potřebu vyššího počtu pracovníků, zejména v přímé péči, ale také o jejich motivaci, včetně finanční.

Ústavní soud letos v únoru rozhodl, že kraje mají povinnost zajistit lidem se zdravotním postižením dostupnost vhodné sociální služby. Veřejná moc nemůže rodiny „nechat na holičkách“. Neznamená to, že kraj musí zajistit konkrétní péči podle ideálních představ. Nemůže ale zůstat nečinný s poukazem na to, že vhodné zařízení neexistuje, případně má plno. „Je potřeba si uvědomit, že každý člověk, i se speciálním a vážným zdravotním postižením, má právo na adekvátní sociální službu,“ řekla v únoru soudkyně Kateřina Šimáčková.

Problém podle Šabatové spočívá také v tom, že zdravotnická zařízení často nejsou schopná poskytnout rodičům dítěte ani základní radu, kde hledat pomoc a podporu. Na školskou diagnostiku autismu rodiče čekají řadu měsíců, ombudsmanka doporučuje krajům průběžně zjišťovat vytíženost center a podle potřeby kapacitu zvýšit.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Stát nepodporuje mimořádně nadané děti. Z peněz na inkluzi dostaly zlomek

Ilustrační snímek

Nadané děti, které se dostanou k psycholožce Šárce Portešové, obvykle ještě na prvním stupni vystřídají tři nebo čtyři...

Spor o volby ve Strakonicích pokračuje, vítěz chce podat druhou stížnost

Ilustrační snímek

Strakonická Veřejnost podá druhou ústavní stížnost proti rozhodnutí krajského soudu, který znovu zneplatnil podzimní...

Policejní centrálu asi čekají změny. Nedaří se jí udržet zkušené detektivy

Policisté zasahují v pražském sídle FAČR (na snímku). (3. května 2017)

Národní centrálu proti organizovanému zločinu čekají nemalé organizační změny. Letošní léto bude tak nejspíše ve...

Najdete na iDNES.cz