Marksová zjistila chaos v IT službách. Promarnila se miliarda, tvrdí

  10:37aktualizováno  10:37
Na ministerstvu práce a sociálních věcí panuje chaos v IT službách na výplatu sociálních dávek. Zjistil to audit resortu. Kvůli nevýhodným smlouvám se za tři roky údajně promarnila zhruba miliarda korun. Ministerstvo podalo dvě trestní oznámení. Zakázky byly uzavřené zejména v éře exministra Jaromíra Drábka.

Ministryně práce Michaela Marksová Tominová zadala audit krátce po svém nástupu. "Čekali jsme, že výsledky budou zajímavé, výsledek předčil mé očekávání. Zjistilo se, že je tady obrovský chaos. Systém nemáme plně pod kontrolou," uvedla. 

Některé smlouvy neexistují, část IT služeb ministerstvo nakupovalo dvakrát či třikrát. "Kvůli tomu se promarnilo kolem jedné miliardy korun," doplnila ministryně.

Podle jejího poradce pro oblast informačních technologií Roberta Baxy resort o částku přišel během tří let. Ztráta vznikla kvůli nevýhodným či zdvojeným smlouvám a jejich dodatkům.

Podle zjištění MF DNES může škoda dokonce dosahovat až dvou miliard. Dodavateli počítačových systémů ministerstvo platilo za Drábka zhruba 1,1 miliardy korun ročně, u předchozího dodavatele to bylo jen 450 milionů ročně. "Těm číslům nevěřím, na to by ani nebyly peníze v rozpočtu. Nové systémy rozhodně nestály víc než ty staré," řekl MF DNES Drábek.

Většina smluv skončí do konce příštího roku

Ministerstvo podalo trestní oznámení v souvislosti s možným ohrožením chodu resortu v oblasti kybernetické bezpečnosti, druhé se týká podezření z trestného činu podvodu na vládě a antimonopolním úřadu. Obě oznámení jsou podaná na neznámého pachatele.

Náměstkyně ministryně pro informační technologie Iva Merhautová upozornila, že některé smlouvy se vůbec nepodařilo najít. "Jen dvě smlouvy v oblasti IT mají přesah do roku 2016, ostatní skončí do konce příštího roku," uvedla náměstkyně. Podle Baxy bude nutné vypsat výběrové řízení na devadesát procent IT služeb.

Ministerstvo podle Marksové požádá vládu o výjimky, protože se v některých případech tendr nestihne vypsat. "Prioritou je zachovat plynulý chod výplaty dávek," podotkla ministryně.

Její úřad začne připravovat projekt integrovaného informačního systému pro celý resort. Chce také posílit IT odbor a přesunout úložiště dat, které se nachází v sídle ministerstva v záplavové zóně nedaleko Vltavy.

Kvůli IT zakázkám je před soudem exnáměstek Šiška

Nové systémy pro úřady práce ministerstvo pořídilo před pár lety pod vedením tehdejšího ministra Drábka. Úředníci je měli od ledna 2012. Kvůli překotnému zavádění museli pracovat několik týdnů přesčas, programy kolabovaly, tvořily se fronty a lidé dostávali dávky se zpožděním.

Letos v lednu se úřady vrátily ke staronovému OKsystemu, protože antimonopolní úřad zakázal nový systém používat kvůli porušení zákona o zakázkách při výběru dodavatele. Resort práce tehdy totiž nevyhlásil tendr, ale připojil se jen k rámcové smlouvě ministerstva vnitra s firmou Fujitsu.

Kvůli informačnímu systému stojí od dubna před soudem někdejší Drábkův náměstek Vladimír Šiška a tehdejší šéf ministerského odboru informatiky Milan Hojer. Podle žaloby nabídli jako úplatek ve formě zakázky za 100 milionů firmě OKsystem, aby stáhla svoji stížnost na antimonopolní úřad proti dodatkům ke smlouvám, které uzavřelo MPSV s novými dodavateli. Oba to odmítli.

Loni v listopadu byl Šiška obviněn i kvůli zneužití pravomoci, pokusu o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a pokusu o porušení povinnosti při správě cizího majetku v souvislosti s miliardovou veřejnou zakázkou na kontrolu sociálních dávek (více čtěte zde).

Marksová před nástupem do funkce jmenuje své priority (23. 1. 2014):

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Vinobraní zalilo slunce, do Znojma dorazilo 85 tisíc lidí

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském...

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském vinobraní, si užívali lidé na slavnostech...

Vláda za přítomnosti prezidenta Zemana schvaluje státní rozpočet

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), ministr životního prostředí...

Vláda za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana probírá návrh rozpočtu na příští rok. Plán hospodaření státu v roce 2020...

Turistů je moc. Národní parky zvažují zavedení poplatků, obce mají potíže

Na lanovku na Sněžku se stojí dlouhá fronta (23. 8. 2019).

Dříve k návštěvě turisty lákali, dnes na nejatraktivnějších místech Česka nevědí, co s nimi. Správci parků přiznávají,...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz