Audit je podle Čunka pravdivý, s Kalouskem si prý vše vyjasnil

  12:18aktualizováno  14:42
Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek pokládá audit svých financí vypracovaný firmou Kroll za pravdivý, byť s některými nešťastnými formulacemi. Čunek dnes zároveň zdůraznil, že nikdy nelobboval způsobem, který by byl nezákonný či nemorální.

Jiří Čunek | foto: Monika TomáškováMF DNES

Po setkání s premiérem Mirkem Topolánkem na ministerstvu pro místní rozvoj Čunek zdůraznil, že případ považuje za uzavřenou věc. Topolánek dokonce kauzu označil za "nastavovanou kaši".

"Pro mne je celé toto vyšetřování uzavřeno, protože jak státní zástupci, tak ministerstvo spravedlnosti při kontrole, tak firma Kroll uzavřeli tuto kauzu, a pro mne je tedy uzavřena také," uvedl pro ČTK Čunek.

Vicepremiér se také ohradil proti tomu, že by se ve zprávě psalo o tom, že jako zástupce Zbrojovky Vsetín lobboval u tehdejšího náměstka Kalouska na ministerstvu obrany.

"Nic takového tam není a je věcí pana Kalouska, jestli chce žalovat deník MF DNES, který tuto hru rozehrál. Ale ona se skutečně nestala. Žádné takové nepřípustné lobbování nikde nebylo," zdůraznil Čunek.

Na otázku redaktora MF DNES, s kým tedy na ministerstvu obrany jednal, Čunek neodpověděl, pouze zmínil, že si vše ráno s Kalouskem vyjasnili. Blíže to ale nekomentoval, pouze dodal, že se mu ministr financí omluvil za výrok, že lobbovat mohou jen ti, kteří "toho jsou intelektuálně mocni". "On to takhle vůči mně nemyslel," doplnil Čunek.

Kalouskův právník požádal dopisem auditorskou firmu Kroll a bývalého šéfa Zbrojovky Vsetín Karla Dančáka o omluvu. - čtěte Kalousek požaduje po Krollu i šéfovi zbrojovky omluvu

Náhrady si může šetřit každý, brání se Čunek
Výsledky auditu, který si nechal zpracovat ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, ukázaly, že Čunek úplatek nevzal.

Odhalily ale jiné způsoby, jak mohl bývalý vsetínský starosta získávat peníze, například pobíráním cestovních náhrad při cestách právě na ministerstvo obrany.

Čunek ale tvrdí, že cesty, které jako zaměstnanec zbrojovky uskutečnil, nebyly fiktivní. "Firma Kroll zjistila, že jsem tyto cesty konal, že jsem tyto příjmy měl," podotkl.

Podle něj šlo o "normální náhrady podle vyhlášky" za služební cesty konané osobním vozidlem. Vicepremiér přitom poukázal na to, že je věcí každého občana, jestli takovou náhradu, na niž má nárok, ušetří, či nikoliv.

Kauza sociálních dávek se otvírat nebude
S auditem společnosti Kroll souvisí i dnešní rozhodnutí havířovského státního zastupitelství, které nehodlá znovu otevřít kauzu Čunkových sociálních dávek a uspořených milionů. ČTK to dnes řekl šéf havířovské pobočky Okresního státního zastupitelství Karviná Jiří Jarnot. Připustil ale, že závěrečnou zprávu auditu nemá k dispozici.

"Zprávu jsem nečetl. Nic, co je postavené na domněnkách a úvahách, pro nás není směrodatné," řekl a dodal, že každý, kdo má informace o spáchání trestného činu, může podat trestní oznámení.

Zastupitelství už dříve případ odložilo, protože se neprokázalo, že Čunek zamlčel příjmy důležité pro přiznání dávek státní sociální podpory.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Prezident odmítl říci, koho podpořil. Dříve přitom veřejně slíbil hlas ČSSD

Prezident Miloš Zeman volil ve volbách do Evropského parlamentu. Odmítrl říci,...

Prezident Miloš Zeman volil ve volbách do Evropského parlamentu. Odmítl říci, koho podpořil. Nedávno na sjezdu ČSSD...

Klíšťata jsou po deštích agresivní. Navštívit přírodu bez ochrany je riziko

Ilustrační snímek

Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do...

Havel po propuštění na svobodu slavil. Na večírek pozval i Dubčeka

Jaroslav Kučera: Václav Havel a Alexander Dubček ve chvíli, kdy Čs. televize...

17. května 1989 se neodehrálo jen setkání Husáka a Jakeše s rumunským diktátorem Nicolae Ceaušeskem na Pražském hradě....

Najdete na iDNES.cz