Půlmilionové kanceláře a fiktivní smlouvy. Audit ukázal chyby SÚKL

  12:31aktualizováno  15:37
Kontrola hospodaření Státního ústavu pro kontrolu léčiv ukázala, že instituce platí i za věci, které nikdy nebyly provedeny. Předchozí vedení také plánovalo vybavit nově část kanceláří, jednu za půl milionu korun. Tvrdí to její současný ředitel Zdeněk Blahuta. Jeho předchůdce Pavel Březovský tvrdí, že to není pravda.

Vizualizace, které byly výchozí pro představu bývalého vedení SÚKL o tom, jak by měly jejich kanceláře vypadat. | foto: SÚKL

"Řeknu vám, že tak pěknou kancelář jsem ještě neviděl. Nábytek tam byl z masivu. Zdálo se mi, že někde šlo o teakové dřevo," popsal návrhy interiéru Zdeněk Blahuta. "Mělo jich být nejméně osm pro 12 vrcholových a středních manažerů," dodal s tím, že vybavení jedné kanceláře by přišlo na půl milionu korun.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) si ale takto kanceláře nevybaví. Plnění zakázky Blahuta stornoval.

On sám zdědil kancelář po svém předchůdci Pavlu Březovském. Ten, kdo ji navštívil, spatřil malou místnost pro sekretářku, větší pro ředitele a v ní nemnoho staršího kancelářského nábytku z dřevotřísky různých odstínů a barev.

Březovský: Žádné půlmilionové kanceláře jsme neplánovali

Právě zoufalý stav zázemí vedl podle Blahutova předchůdce Pavla Březovského k tomu, aby ústav poptal nové interiéry. Jenže podle Březovského se vše odehrálo trochu jinak, než jak líčí Blahuta.

Kanceláře Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Současná podoba interiérů SÚKL

Březovský iDNES.cz zaslal dokument, který hovoří o tom, že ústav 22. ledna letošního roku vybral firmu, která mu měla dodat interiérové zařízení v celkové hodnotě 2,8 milionu korun. Ze třech nabídek šlo, alespoň podle dokumentu, o tu nejnižší.

"Pokud vezmeme v úvahu, že se jedná celkem o 16 místností - nejedná se jen o vybavení kanceláří, ale také zřízení nové zasedací místnosti, kterých je na SÚKL kritický nedostatek, čekáren a recepce, vychází průměrný náklad na vybavení jedné kanceláře na necelých 175 tisíc korun bez DPH," vypočítal Březovský. "Pro úplnost uvádím, že nejdražší kancelář měla být vybavena za cca 250 tisíc korun, avšak tato místnost měla sloužit i jako zasedací prostor, proto byly náklady vyšší," dodal.

Podle něj měly být kanceláře hrazeny z prostředků, které SÚKL získal svoji odbornou činností. "Nejednalo se tedy o prostředky ze státního rozpočtu," podotkl bývalý ředitel, který se po odvolání z čela ústavu vrátil do čela Koordinačního střediska transplantací.

Úřad prý nabíral zaměstnance, aniž by bylo třeba

Objednávku na interiérové zařízení odhalil audit, který si Blahuta zadal v únoru, tedy bezprostředně po svém nástupu do funkce.

Ústav prošel auditem hospodaření po dvou letech. Auditoři pracovali pět týdnů, prověřili více než sto smluv z období únor 2012 až únor 2014. Kontrola ústav vyšla na 1,2 milionu s DPH. Podle současného vedení je ze sta smluv problematických zhruba 35.

Jenže Březovský se těmito závěry nesouhlasí. "Stejně jako je možné vyvrátit tvrzení o 'půlmilionových nákladech za vybavení jedné kanceláře', je možné vyvrátit jakékoliv tvrzení ze strany nového vedení," sdělil bývalý ředitel iDNES.cz.

Text auditu SÚKL nezveřejnil s tím, že nyní nechce zveřejňovat detaily s ohledem na prověřování zjištění auditorů. Novináři z ní proto dostali jen tiskovou zprávu a výtah několika obecných bodů.

Ministr zdravotnictví a současný ředitel ústavu na úterní tiskové konferenci uvedli, že audit mimo jiné poukázal na nevýhodnou smlouvu o pronájmu kancelářských prostor v domě naproti současného sídla ústavu. Za pět let za pronájem ústav zaplatí 20 milionů. Podle Blahuty je ale smlouva nevýhodná, protože například umožňuje měnit výměry pronajatých prostor jednou ročně, a to jen v konkrétním termínu. Když jej ústav nestihne, podmínky pronájmu měnit nesmí. Blahuta ale připustil, že tuto smlouvu nechá doběhnout.

Audit také poukázal na to, že za dva roky úřad nabobtnal o 65 zaměstnanců, kteří ústav stáli na výplatách, nových kancelářích a pracovních pomůckách 33 milionů korun. Současné vedení je přesvědčeno, že takových posil nebylo třeba. A tak se bude nejspíš zase propouštět.

SÚKL také oznámil, že nebude pokračovat ve smírčím jednání s jedním z dodavatelů softwarových licenčních ujednání a autorských práv. "Předchozí vedení připravilo zvláštní metodu mediačního vyrovnání ve výši 150 až 300 milionů bez DPH, aniž by mělo v té době jakýkoliv odborný posudek o případné škodě," popsal Blahuta.

Ústav platil, jenže žádné služby neobdržel

Nejzásadnější pochybení se ale mělo týkat zakázek v oblasti informačních technologií. "Tady hrozilo, že dojde ke škodě až 300 milionů korun," podotkl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Škoda je ale jen papírová, protože velkou část zakázek ústav už zastavil, protože byly teprve v přípravě.

Někdejší Březovského náměstek pro IT technologie Pavel Veselý audit nechtěl komentovat.

Za zásadní pochybení SÚKL považuje například to, že u některých zakázek nebyl dodržen jejich předmět. Jinde byl pozměněn a někde instituce platila za služby, které jí nikdy nebyly dodány. Konkrétnější ale u těchto věcí Blahuta nebyl. Řekl jen, že takové praktiky jsou nepřijatelné a případnou škodu chce vyčíslit s tím, že ústav "vyvodí odpovědnost konkrétních osob, které jsou za proplacení odpovědné".

Němeček i Zdeněk Blahuta se shodli, že audit poukázal na celou řadu nesrovnalostí. "Ukázalo se, že podezření, která mě vedla k personální změně na SÚKL, se nejen potvrdila, ale skutečnost je ještě mnohem horší. Tato instituce se chovala velmi plýtvavě při hospodaření s veřejnými prostředky," řekl Němeček.

SÚKL nyní výsledky vyhodnocuje. V řádu několika týdnů nejspíš podá trestní oznámení. "Jsem přesvědčen, že záležitost takovým podáním skončí," dodal Němeček.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Šéf Svazu průmyslu se pyšní diplomem z „Oxfordu“. Nedorozumění, hájí se

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák čelí dalším problémům. Po osočení protestujících studentů při stávce...

Žena začala kolabovat v tunelu Blanka. Řidič taxíku jí zachránil život

Řidič Uberu Jan Hajn zachránil život své pasažérce. V kritickém stavu ji dovezl...

Dramatickou situaci za volantem musel řešit na konci června řidič Uberu Jan Hajn. Při cestě tunelem Blanka s tříčlennou...

Sinic stále přibývá. Zatím je ale na většině místech koupání bezpečné

Sinice na přehradě Skalka na Ohři

Navzdory zvýšení výskytu zdraví nebezpečných sinic v uplynulém týdnu nabízí mnoho přírodních koupališť stále vodu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz