Audit má podle ministerstva realisticky zobrazit celý legislativní a technický vývoj digitalizace stavebního řízení (DSŘ). Má rovněž popsat role jednotlivých aktérů. Díky tomu by následně mohlo být jasné, kdo je za nefunkční systém zodpovědný či kdo na tom nese podíl. Podle toho by také mohla být určena právní odpovědnost.
Ministr Kulhánek loni v říjnu také podotkl, že nejde říct, zda někdo bude obviněn, ani nevyvrátil, že mohla vzniknout nějaká škoda. Samotný audit DSŘ je rozdělený na dvě části, a to právní a technickou.
Pro obě části auditu hledalo dodavatele ministerstvo práce a sociálních věcí. Právní část dodá společnost Portos a podle registru smluv s ní i advokátní kancelář MT Legal. Ministerstvo zaplatí 900 tisíc korun bez DPH. Audit měly firmy dokončit do 25 pracovních dnů od podpisu smlouvy. Jenže to se nestalo.
„Účelem auditu je komplexní přezkum přípravy digitalizace stavebního řízení, včetně analýzy všech relevantních zadávacích řízení, uzavřených smluv, jejich plnění a dopadů na čerpání dotací,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Karolína Nová.
Digitální stavební řízení: audit vyjde na miliony, technickou část nikdo nechce![]() |
Zároveň vysvětlila, proč má audit zpoždění. „Původně byl termín ke konci ledna, ale s ohledem na množství materiálů, které je potřeba prověřit, v současné době předpokládáme výsledky do poloviny března. Naším zájmem primárně je, aby byl audit proveden pečlivě a přesně zmapoval stav věcí,“ doplnila Nová.
Augusta z MPSV ohledně právní části auditu poznamenal, že podle domluvy s ministerstvem pro místní rozvoj došlo v jeho průběhu k rozšíření konkrétních úkolů pro dodavatele.
Ministerstvo to nepovažuje za komplikaci
„Vzhledem k rozsahu celého DSŘ a současně objemu dokumentů nebo dalších záznamů, které je nutné podrobně analyzovat, bylo nutné přistoupit i k adekvátnímu prodloužení lhůty dodání. Tento krok je v rámci smlouvy řešen dodatkem,“ podotkl Augusta.
Současně zdůraznil, že prodloužení doby v žádném případě ministerstvo nepovažuje za komplikaci. „Naším cílem není mít audit hotový co nejrychleji na úkor kvality, ale naopak obdržet komplexní dokumentaci, která poskytne expertní východisko pro další případné kroky,“ doplnil mluvčí MPSV.
16. října 2024 |
Celkovému vyhodnocení bude podle slov Augusty mimo jiné předcházet ještě akceptace celé dodávky, na které se bude podílet také ministerstvo pro místní rozvoj. „S výsledky celého auditu tedy budeme schopni veřejnost seznámit v následujících měsících,“ podotkl.
Nová z MMR ještě doplnila, že společným zájem resortů je mít výsledky auditu k dispozici v odpovídající kvalitě a čase. „Určení případného pochybení bude jedním z výsledků auditu. V tuto chvíli jej nelze předjímat,“ dodala Nová.
Součástí auditu má být také technická část, o kterou ještě do konce loňského roku nikdo nejevil zájem. „Pokud jde o technickou část auditu, i ta již byla po změně podmínek vysoutěžena. Příslušná smlouva s dodavatelem bude po nutné administraci jako vždy transparentně zveřejněna v Registru smluv,“ uvedl mluvčí MPSV Augusta.
Od Bartoše dostal Klán za digitalizaci odměny, Kulhánek ho jako nejslabšího sesadil![]() |
Od roku 2028 má fungovat zcela nový systém
S digitalizovanými systémy stavebního řízení měli stavebníci a úředníci problémy od jejich spuštění v loňském červenci. Situace na konci září vyústila v odvolání tehdejšího ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše z vlády a v následný odchod jeho strany do opozice.
Vláda se loni v říjnu rozhodla vypsat na systém digitálního stavebního řízení novou zakázku. Současně také umožnila dočasně používat původní systémy s těmi spuštěnými loni v létě. Nově vytvořený systém má začít fungovat nejpozději od začátku roku 2028.
Novelu stavebního zákona, přezdívanou bypass, předložila skupina poslanců napříč stranami v čele s ministrem dopravy Martinem Kupkou. Původně pod ní byl podepsaný i zástupce Pirátů Jakub Michálek, který ale svůj podpis dodatečně odvolal. Právě tři pirátští poslanci byli jediní, kdo se při hlasování o návrhu zdrželi, všichni ostatní napříč stranami jej podpořili.
Digitalizaci stavebního řízení na MMR nebude zatím NKÚ řešit, řekl Kala![]() |
Bývalý ministr Bartoš v minulosti uvedl, že samotnou myšlenku odlehčení stavebním úřadům podporuje. Vadí mu ale, že vláda přechodnou dobu prodloužila na tři roky. Podle zástupce ministra Kupky má ale tato lhůta přinést státu jistotu, že získá řádně vysoutěžený nástroj, který nebude nikdo zpochybňovat.
Novela, kterou schválil Senát a podepsal prezident Petr Pavel, stanoví dvě přechodná období. První z nich má trvat do poloviny letošního roku a platit má pro účely územního plánování a národního geoportálu územního plánování.
Druhé období potrvá do konce roku 2027 a platí pro digitalizaci stavebního řízení. Od 1. ledna 2028 má pak podle záměru vlády začít fungovat zcela nový systém.
16. října 2024 |