Mnozí z polistopadových studentů vlastně ani v dějepisu k Jakešově projevu nedošli: paní (už ne soušky) učitelky a páni učitelé je v posledních hodinách dějepisu vyzkoušeli z toho, jak západní spojenci a Sověti dobyli Německo, a tím to skončilo.
A tak neuškodí připomenout, že Miloše Jakeše si komunisté zvolili za generálního tajemníka v době, kdy už nevěděli, jak dál. O jejich bezradnosti svědčí i to, že si na zařízení "přestavby režimu" v Československu vybrali konzervativce. Což ovšem nic nemění na tom, že před spolustraníky o změnách rád mluvil. Třeba v červenci 1989 v Červeném hrádku u Plzně.
TOTALITA.CZ "JAKEŠOVSKY" O JAKEŠOVIJeho politická improvizace, směřující k částečným hospodářským reformám a dílčím ideologicko-politickým ústupkům při zachování dosavadního mocenského monopolu KSČ, nereflektovala objektivní politický vývoj. |
"To není jednoduchý proces, ta přestavba"
Některé myšlenky zněly i pokrokově. "Jestli dáváme někomu malou hospodu, kde jsme měli jednoho člověka a platili jsme ze státní pokladny každý měsíc čtyři tisíce ztráty na tu hospodu, pak je asi lepší dát ji jemu, i když on si tam možná vydělá daleko víc než předtím, ale nás to ty čtyři tisíce nestojí. A on slouží," vysvětloval Jakeš soudruhům taje fungování kapitalismu.
"Ano, Sovětský svaz je něco jinýho. Nefunguje to, zaostalo to, vesnice je zcela jiná než naše. Naše vesnice je vysoce kulturní, podobá se městu," přiznával Jakeš.
Sestřih z Jakešova vystoupení v Červeném hrádku
Zároveň ale straníky varoval, že "to není jednoduchý proces, ta přestavba. Není. To je proces, bych řekl, v kterým se ne každý dost vyzná. A proces, do kterýho mohou vstoupit nepřátelé."
"Je to ještě báze socialismu?"
Zároveň ale komunistický politik zásoboval posluchače i dnes už nepříliš pochopitelnými výroky. "Když měl (kardinál) Tomášek narozeniny, samozřejmě oficielně je třeba mu napsat, no ale Dubček mu šel osobně blahopřát, navštívil arcibiskupství. Je to ještě báze socialismu?" tázal se například.
NÁZOR Z BLOGU: Několik rad Milouše Jakeše pro současnou ČSSD |
Nebo tepal do platů umělců. "Tak řekněme paní Zagorová. Je to milá holka, všechno. No ale ona už tři roky po sobě bere 600 tisíc každý rok. A další: ne šest set, ale milion, dva miliony berou. Jandové a jiní," hořekoval.
IDNES.CZ BEZ LISTOPADUPodívejte se, jaký by byl iDNES.cz nebýt listopadu 1989. Příloha k 15. výročí pádu komunistického režimu. |
Jakeš se později hájil, že neměl své vystoupení připravené a že to byla běžná diskuse. "Z toho potom na videonahrávku vybrali, co se jim hodilo, přeřeky a tak a udělali z toho velikou záležitost, která měla zdiskreditovat mě i komunistickou stranu. Vnitřní nepřátelé té diskuse zneužili," řekl.
Poukázal na to, že se ho snažila zdiskreditovat tajná služba, která materiály sestříhala tak, aby ho zesměšnila. Ať už mluví pravdu nebo ne, jisté je, že v prosinci 1989 - to už byl Jakeš vyloučený z KSČ - tajní bývalého generálního tajemníka sledovali. Podle prognostika Valtra Komárka tehdy StB ještě ovládali komunisté. - více o sledování Jakeše čtěte zde
JAK SE JAKEŠŮV PROJEV DOSTAL VENJakešův projev se k uším veřejnosti dostal skrze Svobodnou Evropu. Jedním ze členů posádky přenosového vozu, který zprostředkovával projev, byl i pozdější šéf televizních odborů Antonín Dekoj. "To je takový silný slovo, kdybych řekl, že já," brání se nicméně Dekoj nálepce muže, díky kterému projev unikl. Archivní záznamy ČT uvádějí, že 17. července šel z Červeného Hrádku přenosem na Kavčí Hory pouze zvuk. Ten někdo stáhl na magnetofonovou kazetu, která se dostala k literárnímu kritikovi Josefu Vohryzkovi, a od něj k disidentovi Alexandru Vondrovi. "Pak jsem si sednul a říkal jsem si, že tohle je třeba skutečně poslat co nejrychlejc ven a vysílat každej den," podotkl Vondra, který se podílel na pašování materiálů z komunistického Československa za hranice. Zdroj: Reportéři ČT, 20. 11. 2006 |