Ředitel si pořídil limuzínu, zdravotní pojišťovna má i SPZ na přání

  14:05aktualizováno  14:05
Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra si před časem pořídila nová služební audi. Některá z nich opatřila registračními značkami končícími číslicemi 0211. Právě kód 211 je označením této pojišťovny. Legálně přitom značky na přání zatím není možné sehnat.

Ředitel Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček | foto: koláž iDNES.cz

Registrační značky (dříve státní poznávací značky - SPZ) s číselným označením 0211 mají hned čtyři vozy Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra (ZP MV). Tři z nich jsou manažerská audi.

Jak pojišťovna přišla ke čtyřem značkám, v nichž je obsažený její číselný kód, není jasné. Její mluvčí  Hana Kadečková jen uvedla, že tyto registrační značky zajišťoval nyní už bývalý pracovník pojišťovny. Dodala, že kromě tří audi značku s koncovou 0211 má také vozidlo Škoda Roomster, užívaný oddělením marketingu.

Pojišťovna v posledních době obměňuje svůj vozový park. Podle věstníku veřejných zakázek jen za letošní a loňský rok utratila za 16 služebních aut 8,6 milionu korun. Dodal jí je autosalon Auto Jarov.

Mezi vozy je také několik limuzín černé barvy včetně jedné za 2,9 milionu korun. „Jedná se o osobní motorové vozidlo s naftovým motorem. Osobní motorové vozidlo musí splňovat normu EURO 5,“ píše se stručně v popisu zakázky z dubna letošního roku.

Obnovujeme vozový park...

Na nákup nových aut i na registrační značky „na míru“ upozornil anonymní dopis, který ostře kritizuje chování ředitele pojišťovny Jaromíra Gajdáčka. Právě pro něj bylo Audi A8 L určeno.

„Audi A8 L zakoupila pojišťovna v souladu se zdravotně-pojistným plánem na letošní rok, schváleným loni v říjnu, v rámci postupného obnovování vozového parku a v režimu zákona o veřejných zakázkách. V komisi výběrového řízení byli zástupci správní a dozorčí rady pojišťovny a oba tyto orgány byly o nákupu informovány,“ popsala Kadečková.

Fotografie části vozového parku manažerů Zdravotní pojišťovny Ministerstva...

Fotografie části vozového parku manažerů Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra. Do redakcí dorazily spolu s anonymem, který ostře kritizuje chování ředitele Jaromíra Gajdáčka.

Redakce iDNES.cz se o vůz začala zajímat kvůli tomu, že příjmy zdravotních pojišťoven tvoří výhradně úhrady ze zdravotního pojištění. Podle zákona mohou pojišťovny část - maximálně 3,13 procenta - z vybraného pojištění použít na svůj provoz.

Současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ale nedávno řekl, že kvůli chybějícím penězům ve zdravotnictví by se tato hranice měla snížit na 2,83 procenta z vybraného pojištění. Němeček to dokonce představil i na vládě jako jednu z možností, jak řešit současnou situaci ve zdravotnictví (více o plánech zde).

Je to odpovídající auto, hájí nákup předseda správní rady

Předseda správní rady ZP MV a bývalý náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška v nákupech limuzín i speciálních SPZ nevidí problém.

„Nákup služebního vozu se odehrál v souladu s pravidly hospodaření zdravotní pojišťovny a prošel správní radou. Myslím si, že jde o odpovídající vozidlo, které má spoustu jiných manažerů státních podniků a dokonce i vládních činitelů,“ řekl iDNES.cz Hruška.

Zcela běžné ale Audi A8 L není. Například největší zdravotní pojišťovna, Všeobecná zdravotní pojišťovna žádné audi nemá. „V celé VZP není žádný služební vůz zahraniční značky, máme výhradně vozy Škoda,“ uvedl její mluvčí Oldřich Tichý.

Podle Tichého ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek využívá jako služební vůz automobil Škoda Superb 2,0 TDI se standardní výbavou. „Pojišťovna má tento vůz na leasing. Pořizovací cena, kterou platíme ve splátkách splátkách, činila 759 tisíc korun,“ dodal Tichý s tím, že vůz má standardní registrační značku.

Marketingový tah

Šéf správní rady Hruška i mluvčí pojišťovny Kadečková na dotaz, zda bylo nutné si pořizovat limuzínu za tři miliony, argumentovali tím, že že pojišťovna hospodaří efektivně. „Zdůrazňuji, že patří mezi jednu z nejlépe hospodařících zdravotních pojišťoven. Na jednoho našeho zaměstnance připadá 2 135 klientů, zatímco u konkurence je to 1 700. Provozní náklady na jednoho klienta za první pololetí činily 246 korun, zatímco průměr celého systému zdravotního pojištění je 290 korun,“ vyjmenoval předseda správní rady.

Ke značkám s 211 Hruška podotkl, že je to věc, která nepatří do kompetence správní rady. „Myslím, že je to marketingově docela zajímavý tah,“ řekl iDNES.cz s tím, že to je věc, která v životě není moc důležitá.

Značku na přání nyní není možné legálně sehnat, byť jejich nákup slibují politici už léta. Jenže zatím to vypadá, že úřady je začnou vydávat až v lednu 2016 (více čtěte zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ilustrační snímek

Některým senátorům hrozí pokuta, protože včas nedodali majetkové přiznání, což jsou ke konci června povinni všichni...

Šance pro rodiče. Příměstské tábory a letní školy stále berou děti

Letní badatelská školka v Druztové u Plzně.

Přihlášky na příměstské tábory přicházejí už od jara, místa ale pořád jsou. Po celé republice totiž v posledních letech...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz