Army Day české armády u pražského obchodního centra na Floře (18.4.2018) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Pražský obchodní dům obsadila armáda, předvedla techniku a lákala rekruty

  • 16
Obchodní dům Atrium Flora v Praze byl ve středu nejstřeženějším nákupním centrem v zemi. Kolem budovy stály houfnice, kanóny a obrněná vozidla, uvnitř chodili vojáci s puškami. Šlo však pouze prezentační akci české armády a Hradní stráže. Kromě vojáků a techniky se Army dnu zúčastnili i čeští olympionici a ministryně obrany Karla Šlechtová.

Army den se na Floře konal už potřetí. Na své si přišli zejména milovníci vojenské techniky. Před obchoďák vojáci rozestavili například samohybnou houfnici Dana, transportér Pandur, lehká obrněná vozidla Dingo a Iveco, protiletadlové systémy nebo pyrotechnické roboty.

Kromě moderních Land Roverů, které armáda používá, si zákazníci mohli prohlédnout i Škodu 420 Popular z období první republiky.

Fotogalerie

Od předváděcích akcí si vojsko slibuje také nové rekruty. Na zájemce o uniformu na Floře čekali rekrutéři, zástupci Univerzity obrany nebo příslušníci aktivních záloh. Ti, kteří to s narukováním mysleli vážně, si mohli na místě vyzkoušet test fyzické zdatnosti (armádní testy nezvládl redaktor iDNES.cz).

„Tyto akce pro veřejnost jsou velmi významné pro nábor vojáků. Po každé akci zaznamenáváme zvýšený zájem o službu v Armádě České republiky či v aktivní záloze. Daří se nám plnit normy, které jsme si stanovili a již nyní jsme překročili plán pro nábor aktivních záloh pro tento rok,“ uvedl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

„Akce plánujeme právě do těchto center, protože je zde největší pohyb lidí a tím i vysoký zájem. Ukazujeme zde zbraně a činnosti armády. Slibujeme si od toho pochopitelně zvýšený zájem o Armádu České republiky a aktivní zálohy, ale například i zájem o studium na Univerzitě obrany,“ potvrdila ministryně obrany Karla Šlechtová.

Podle brigádní generálky Lenky Šmerdové má veřejnost o akce s armádou velký zájem. „Součástí letošního ročníku bude také doprovodná výstava fotografií ze zahraničních operací Ten druhý život a proběhnou zde i besedy s novodobými válečnými veterány,“ avizovala před začátkem Šmerdová.

Armáda připravila na celý den program, který se v blocích opakoval. Předvedli se například služební psi, vojáci ukázali techniku boje z blízka a slaňování. Nad obchodním centrem přelétl také vrtulník W-3A Sokol. Součástí programu byla i autogramiáda armádních sportovců z Dukly včetně atletů Barbory Špotákové, Imricha Bugára a veslaře Ondřeje Synka.