Atentátníci na Heydricha konečně dostanou pomník

  9:59aktualizováno  9:59
Československým parašutistům Janu Kubišovi a Josefu Gabčíkovi, kteří zlikvidovali 27. května 1942 v Praze protektora Reinharda Heydricha, se po čtyřiašedesáti letech dostane zadostiučinění. Na místě atentátu vznikne po půlstoletí hádek a diskusí pomník připomínající jejich hrdinství.

Automobil, v němž Heydrich cestoval, když na něj Kubiš s Gabčíkem v květnu 1942 zaútočili | foto: Robert ZlatohlávekMF DNES

Proč to tak dlouho trvalo? Odpůrci pomníku namítali: "Nač oslavovat skutek, při němž byl zákeřně zabit člověk?" Naopak jeho zastánci se zlobili, že jeden z nejvýznamnějších skutků českého protinacistického odboje nic nepřipomíná.

Předseda Akademie věd Václav Pačes nakonec pověřil historiky, aby zpracovali studii, která dává odpověď na dvě otázky: zda pomník postavit a kde jej postavit, když "Heydrichova zatáčka" vypadá dnes jinak.

Stanislav Kokoška z Ústavu pro soudobé dějiny dospěl ve své expertize (MF DNES ji má k dispozici) k závěru, že pomník by v Holešovičkách měl být postaven v parčíku, který je dnes téměř na stejném místě, kde Heydrichův mercedes zasáhla Kubišova bomba.

Námitky odpůrců považuje za neopodstatněné. "I ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi, jež byly okupovány, jde o jednu z nejvýznamnějších protinacistických akcí," tvrdí Kokoška.

Komunisté se pomníku báli
Souhlasí s ním i vojenský historik Eduard Stehlík. Připomíná, že teprve po atentátu na Heydricha západní mocnosti odstoupily od mnichovské smlouvy, podle níž hitlerovskému Německu připadlo české pohraničí.

Na mimořádném významu atentátu nemění nic podle historiků ani fakt, že nacisté pak rozpoutali krvavé represálie včetně vyhlazení dvou obcí, Lidic a Ležáků.

Iniciativu Akademie věd uvítal i starosta Prahy 8 Josef Nosek, kam Holešovičky patří. Slibuje, že pokud se na něj Akademie věd obrátí, doporučí výstavbu pomníku radě městské části a pak i zastupitelstvu. "Neměl by s tím být problém. Hrdinství Jana Kubiše a Josefa Gabčíka bychom si měli připomínat."

Zdrženlivější je Kubišova příbuzná Dagmar Raupachová: "Pomník nepotřebuji. Na Jana Kubiše jsem hrdá i bez něho." Přiznává však, že když bylo místo atentátu pozměněno kvůli dálnici, zamrzelo ji to.

Spory kolem pomníku se táhnou již od roku 1947, kdy vyšla první kniha o atentátu od Jaroslava Andrejse "Za Heydrichem stín". Pro komunistický režim byli pak parašutisté ze Západu třídními nepřáteli. Avšak ani v "liberálních" šedesátých letech minulého století se pomník nepodařilo prosadit.

Nedlouho před pádem komunistického režimu byl pak podle historika Kokošky památník zamítnut kvůli obavám, aby se místo atentátu nestalo více upomínkou na Heydricha než na české parašutisty.

Nic se nezměnilo ani pro roce 1989. Badatel Jaroslav Čvančara neuspěl s žádostí u prezidenta, marná byla i podpora tehdejšího předsedy Federálního shromáždění Alexandra Dubčeka. Nakonec rezignovalo i Sdružení válečných parašutistů.

Na pomníku by měl být prostý text: "Na tomto místě dne 27. května 1942 v 10 hodin a 35 minut českoslovenští parašutisté rotmistři Josef Gabčík s Janem Kubišem provedli atentát na zastupujícího protektora Reinharda Heydricha."

Atentát je správné slovo
Spor ovšem vyvolává i samo slovo atentát. Někteří váleční veteráni totiž tvrdí, že z Kubiše a Gabčíka dělá teroristy. Historik Jiří Šolc však namítá.

"Byla válka. Česko okupovali nacisté a zločinec Heydrich, jenž naplánoval holokaust a totéž zamýšlel i s českými obyvateli, byl legitimním vojenským cílem. Bylo nutné jej zlikvidovat všemi dostupnými prostředky. Tedy i atentátem. Neposuzujme tehdejší dobu mírovým pohledem."

Slovo atentát patří na pomník i podle válečného parašutisty a čestného předsedy Československé obce legionářské Tomáše Sedláčka.

Autoři:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Fortuna se musí Langerovi omluvit za vypsané sázky. Zaplatit má také 70 000

Ivan Langer sleduje průběžné výsledky voleb v olomouckém volebním štábu ODS....

Sázková kancelář Fortuna se má omluvit bývalému ministrovi vnitra Ivanu Langerovi. Společnost podle něj zasáhla do jeho...

Z Bruselu do Afriky nebo k sekačce. Co dělají bývalí europoslanci?

Europoslanec Pavel Telička z politického hnutí Hlas sleduje v pražském štábu...

MF DNES zjišťovala, co dělají bývalí europoslanci, kteří po letošních volbách skončili ve funkci. Například Miroslav...

Zemanovi vadí politické zneužívání justice, Polčáka označil za hyenu

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájili nový školní rok na Základní...

Prezident Miloš Zeman považuje spekulace o obnoveném stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapího hnízda za...

První podzimní týden přinese teploty kolem dvacítky, přibudou místní srážky

Teplo a příjemné počasí přes den, ráno se drží mlhy a nízká teplota. Ranní mlha...

V prvním podzimním týdnu se podle meteorologů výrazně neochladí. Babí léto tak bude pokračovat až do konce září....

Advantage Consulting, s.r.o.
Svářeč Prostějov

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz