Heydrich mohl zemřít také otráveným ovocem nebo při atentátu na vlak

  15:35aktualizováno  15:35
Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich mohl zemřít při výbuchu vlaku, být otráven prudkým jedem nebo zastřelen přímo na Pražském hradě. S těmito možnostmi totiž počítal původní plán na atentát. Varianta útoku na jedoucí auto byla ale od začátku doporučována odborníky a také se stala před 70 lety Heydrichovi osudnou.

Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich přijel do Protektorátu Čechy a Morava, aby zatočil s místními odbojáři. Jeho předchůdce Konstantin von Neurath byl totiž podle nacistů příliš měkký. Heydrich, muž tvrdé ruky, vůbec nečekal, že se mu Češi postaví na odpor. Stalo se. Ale popořádku... | foto: Wikimedia Commons

Téměř každý Čech ví, že zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zabili výsadkáři z Anglie Josef Gabčík a Jan Kubiš, kteří na něj nejdříve chtěli vystřelit ze samopalu a po selhání zbraně na jeho vůz hodili výbušninu. Když se ale celý plán atentátu v Anglii vymýšlel, bylo ve hře více variant.

SOE

V letech 1941–1945 skupina připravila celkem 46 operací s nasazením 121 parašutistů, z nichž 37 bylo skutečně realizováno. Nejúspěšnější z nich byla právě operace Anthropoid, která se řadí mezi největší činy evropské protinacistické rezistence.

Na plánu pečlivě pracovali angličtí experti z organizace SOE (Special Operations Executive - Exekutiva pro speciální operace), která měla na starosti diverzní válku proti Německu. Jejím podílem na atentátu se zabývá historik Eduard Stehlík v příspěvku, který se v polovině června objeví v historické revue Paměť a dějiny, vydávané Ústavem pro studium totalitních režimů.

Přísně tajný dokument z 22. ledna 1942 kapitána Hesketh-Pricharda, jenž připravil výcvik pro akci, uvádí: "Operace Anthropoid sestávající ze dvou agentů, byla vyslána padáky v noci z 28. na 29. prosince 1941. Měli s sebou balíkový zásobník se dvěma kovovými krabicemi, jejichž obsah je uveden v připojeném seznamu. Cílem operace je atentát na Herr Heydricha, německého protektora v Československu."

Vykolejený vlak i otrávené ovoce

Součástí výcviku bylo i zdolávání nejrůznějších typů překážkových drah.

Součástí výcviku bylo i zdolávání nejrůznějších typů překážkových drah.

Menší krabice ukrytá ve vaku obsahovala vybavení pro útok na automobil. Větší pak materiál pro alternativní útok. "Druhá bedna obsahovala vybavení umožňující týmu připravit léčku, vykolejit vlak, otrávit ovoce nebo maso a podminovat silnici. Skupina byla vycvičena ve všech zmíněných variantách útoku a bylo ponecháno na ní, který zvolí, až na místě získá další informace," píše se v dokumentu.

A následuje seznam možných způsobů, jak Heydricha zabít:
a) při vniknutí do Hradu
b) při vniknutí do jeho kanceláře
c) umístěním bomby do jeho auta nebo jeho pancéřového železničního vagonu
d) vyhozením jeho vlaku do povětří
e) podminováním komunikace, po které se chystá jet
f) jeho zastřelením, když se objeví na nějaké slavnosti.

O statečnosti a odhodlanosti obou parašutistů svědčí další nenápadná věta v dokumentu. "Čas a místo provedení operace bude zvoleno až na místě, ale oba zúčastnění agenti byli vycvičeni ve všech způsobech provedení atentátu, které jsou nám známé. Operaci mají v úmyslu provést bez ohledu na to, zda bude či nebude příležitost k následnému úniku."

Jedním z důležitých prvků výcviku ve Skotsku byl pochopitelně i výcvik ve...

Jedním z důležitých prvků výcviku ve Skotsku byl pochopitelně i výcvik ve střelbě, v tomto případě z britských pušek Lee Enfield.

Podle Stehlíka ale byla od počátku jako varianta s největší šancí na úspěch brána možnost přepadení Heydrichova auta. Tu doporučovali i angličtí odborníci.

Gabčík i Kubiš byli také poměrně slušně vyzbrojeni. Měli k dispozici automatické pistole, samopal, perkusní bomby, ruční granáty, ale také cívku ocelové struny, 32 liber plastické trhaviny a injekční stříkačku s jedem.

Atentátníky školil odborník na jiu-jitsu

Kromě výzbroje dali Angličané atentátníkům také speciální, byť extrémně krátký výcvik. Nejdříve odjeli na speciální kurz útočného boje, který vycházel z výcviku britských Commandos. Kurzu velel podplukovník James T. Young,

Kurz zahrnoval předměty jako tělesná příprava, boj zblízka, polní a střelecký výcvik, ženijní příprava zaměřená na používání výbušnin, radiotelegrafický výcvik, základy zpravodajství a topografická příprava.

Major Cecil V. Clarke, hlavní autor

Major Cecil V. Clarke, hlavní autor "bomby pro Heydricha"

Parašutisté také prošli výcvikem ve střelbě z nejrůznějších zbraní: revolverů, ale i vrhání ručních granátů MILLS. "Excellent pair", znělo hodnocení české dvojice. Po návratu ze Skotska se jim věnoval major Cecil V. Clarke, vynálezce a jeden z nejlepších specialistů SOE na trhaviny. Právě on zkonstruoval bombu, jež 27. května 1942 explodovala v Praze.

Kapitán William E. Fairbairn, instruktor střelby a

Kapitán William E. Fairbairn, instruktor střelby a "tichého zabíjení"

Dalším mužem, který oba parašutisty připravoval na osudovou misi, byl kapitán William Ewart Fairbairn, jehož zvláštní specializací byl boj muže proti muži. Fairbarn se v době působení v Šanghaji nadchl pro orientální bojová uměním a stal se jedním z prvních bělochů, který získal mistrovský stupeň v jiu-jitsu. Vytvořil také vlastní sebeobranný systém - "Defendu".

Podle Stehlíka se dá předpokládat, že i během jediného dne, kdy je cvičil, se jim snažil předat dovednosti ze sebeobrany a tichého zabíjení.

Oba hrdinové pak odletěli do Československa, kde své poslání 27. května 1942 splnili a Heydricha zabili.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Náklaďák se na přejezdu střetl s vlakem, zraněný je strojvůdce a cestující

Při srážce osobního vlaku a nákladního auta na okraji Třemošnice utrpěl...

Na železničním přejezdu v Třemošnici na Chrudimsku se ve středu večer střetl vlak s nákladním vozidlem. Při nehodě se...

Švejdar se sešel s čínským velvyslancem. Probírali bezpečnost turistů

Nový policejní prezident Jan Švejdar (30. listopadu 2018)

Policejní prezident Jan Švejdar se ve středu sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. S velvyslancem mluvil o...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz