Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Zlo nemá národnost, řekla Čaputová v Národním muzeu. Promluvil i Zeman

  16:49aktualizováno  21:23
Nová výstava připomínající realitu Protektorátu Čechy a Morava a čtyři desítky dnů stanného práva po hrdinném činu československých parašutistů se návštěvníkům Národního muzea otevře v sobotu. V pátek večer se jejího slavnostního zahájení zúčastnili česká i slovenská hlava státu a další představitelé.

Na slavnostní zahájení se kromě Zuzany Čaputové a Miloše Zemana s partnery dostavili také ministryně obrany Jana Černochová a ministr kultury Martin Baxa. Shromáždění zahájily hymny České a Slovenské republiky. V úvodu promluvil v Panteonu Národního muzea ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. Následovaly projevy české a slovenské hlavy státu.

„Velkým událostem našich dějin hrozí jedno nebezpečí, že budou zahaleny v patosu a my se vyhneme nepříjemným vzpomínkám,“ začal svůj proslov Zeman.

„Začnu otázkou, kterou si položila odbojová skupina Jindra. Tou otázkou bylo, zda atentát na Heydricha je hoden množství obětí našich občanů. Tatáž skupina vyzvala, aby se atentát soustředil na Emanuela Moravce,“ pokračoval český prezident. „Bez nároku na vševědoucnost bych chtěl na tuto otázku odpovědět. Stálo to za to,“ dodal.

Zeman dále připomněl i stinné stránky našich dějin. „Nemůžeme zapomenout ani na tisícihlavá shromáždění v českých městech odsuzující atentát na Heydricha, nemůžeme zapomenout na vystoupení českých umělců v Národním divadle přísahajících věrnost Říši,“ řekl.

Slovenská prezidentka znovu připomněla, jak činy parašutistů propojují české dějiny s těmi slovenskými a jak důležitá je i nadále blízkost obou těchto národů. „Úspěšný útok na jednoho z architektů holokaustu byl jednou z nejdiverznějších akcí druhé světové války. Stejně jako slovenské povstání nese slovenskou i českou stopu,“ zmínila.

Zlo nemá národnost, zdůraznila Čaputová. „Zvítězí jenom tehdy, když mu to pasivní, zbabělá a vypočítavá většina dovolí,“ konstatovala. Události před 80 lety dala Čaputová ve svém projevu do souvislosti s nynější válkou na Ukrajině. Ruská agrese vůči Ukrajině a tyto historické události podle ní připomínají, že ochranu demokracie nelze nikdy podcenit. Svou řeč zakončila heslem „Nikdy se nevzdejme“.

Čaputová jednala se Zemanem. Společně byli i na shromáždění v Národním muzeu

Po promítnutém videu vystoupili také Černochová a Baxa. Ministryně obrany zavzpomínala na nedávný návrat ostatků generála Františka Moravce z USA do české Čáslavi.

„Ne každý Moravec v naší historii vyvolává negativní konotace,“ dodala. Zdůraznila, že právě František Moravec byl hlavou operace Anthropoid. Současně podotkla, že operace Anthropoid byla úspěšná díky stovkám lidí, kteří atentátníkům pomáhali s ubytováním, jídlem nebo oblečením.

Shromáždění uzavřel Baxa, který svá slova věnoval rodinám, jež se na operaci Anthropoid také podílely, ale jejichž jména nejsou tak často skloňována jako Kubiš a Gabčík. „Téměř tři stovky statečných Čechů a Češek spojených s operací Anthropoid vyvrátily představu, že se český národ nacistické okupaci nebrání. Stejné uznání jako vojáci si zaslouží i tito lidé, kteří nezaváhaly, když bylo třeba čelit absolutnímu zlu absolutní obětí,“ přednesl ministr kultury v Národním muzeu.

Výstava se otevře od soboty

Spolu s Národním muzeem výstavu připravil Vojenský historický ústav Praha a doprovází ji bohatý vzdělávací program pro školy i veřejnost. Expozice představuje souvislosti předcházející atentátu na Heydricha, především rozbití Československa, okupaci a příjezd Heydricha do Prahy v roce 1941.

Návštěvník si postupně projde významné události jako přípravy na atentát a následnou Heydrichovu smrt, vyhlazení Lidic, boj v kostele sv. Cyrila a Metoděje, vypálení osady Ležáky a ukončení výjimečného stavu.

Výstava i centrální web. Česko si připomíná výročí atentátu na Heydricha

Na výstavě lidé uvidí kolem stovky autentických předmětů, například části výstroje Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše. Jsou mezi nimi předměty zabavené nacisty po boji v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje jako například aktovka, kravata, sako či pouzdro na pistoli.

Vystavený bude i originál vysílačky výsadku Silver A Libuše s připomínkou osudu radisty Jiřího Potůčka a pardubických podporovatelů těchto parašutistů.

Atentát na Heydricha

Atentát na Heydricha naplánoval generál František Moravec a k jeho vykonání vybral Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří prošli speciálním výcvikem britských commandos.

Po seskočení do protektorátu se parašutisté připravovali na samotný atentát, který vykonali 27. května. Následně se ukrývali v kryptě kostela v Resslově ulici. Místo jejich pobytu však vyzradil Karel Čurda a parašutisté svedli poslední boj s německou přesilou.

Tragédii Lidic připomíná číslo popisné 10 z lidické školy a k vidění jsou například také pohlednice adresované vězni do Buchenwaldu z června 1942 či růženec vyrobený Boženou Dvorskou z chleba v pankrácké věznici před popravou. V takzvaném protektorátním kině návštěvníci uvidí dobové týdeníky z několika týdnů druhého stanného práva.

Autoři výstavy z každého týdne vybrali konkrétní osud jednotlivce či rodiny, na němž události přibližují. Návštěvník se tak seznámí například s osudem rodiny Stehlíkovy z Rokycan, která podporovala parašutisty a následně byla popravena včetně nezletilého Františka, či židovské dívky z Nového Města na Moravě, která byla popravena v těhotenství.

Představen je i osud generála Eliáše, který byl zatčen po nástupu Heydricha, odsouzen k smrti a popraven za druhého stanného práva, či lidických mužů, žen a dětí. Návštěvníci tak mohou sledovat příběhy statečnosti i obrovské důvěry ve svobodu národa a státu.

Výstavu uzavírá opět širší politický kontext, od uznání Mnichova a vývoj protektorátu do osvobození roku 1945, včetně vyrovnání se s důsledky druhého stanného práva v poválečných soudech.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Fico se vrací. Jeho Směr s náskokem ovládl slovenské volby

Sledujeme online Po sečtení 99 procent okrsků jasně vede ve slovenských předčasných parlamentních volbách Směr-SD expremiéra Roberta...

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Itálii straší silné otřesy supersopky, která je schopna zabít miliony

Přední italský vulkanolog Giuseppe De Natale ve středu varoval, že v oblasti Flegrejských polí nedaleko Neapole, kterou...

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Vláda projedná obrannou strategii Česka, prioritou jsou vycvičené ozbrojené síly

Vláda ve středu projedná připravovanou obrannou strategii České republiky. Podle dřívějšího vyjádření zástupců...

Trestem pro rodiče trpí děti. Úřady nevědí, jak zařídit kontakt ve vězení

Premium Vězni v Česku se potýkají s problémy při setkávání se svými dětmi. Chybí jednotná pravidla a sociální pracovníci....

Volby do Sněmovny by vyhrálo hnutí ANO, následuje ODS a SPD, ukázal průzkum

Volby do Sněmovny by podle aktuálního volebního modelu vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila ODS a třetí SPD před Piráty...

KOMENTÁŘ: Existuje nezávislá televize? Proč zrušit ČT i Český rozhlas

Premium Budu platit vyšší koncesionářský poplatek, i když jsem o koncesi nežádala a televizi ani rozhlas nesleduji. Proč platit...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...