Větší práva pro české muslimy musí posoudit tajné služby, navrhl Úsvit

  15:57aktualizováno  18:37
Zabránit šíření myšlenek radikálního islámu má podle poslanců opozičního Úsvitu přímé demokracie změna zákona o církvích. Ty, které budou chtít vyučovat na školách nebo provádět duchovní činnosti ve věznicích či armádě, by nejprve musely projít kontrolou BIS, Vojenského zpravodajství a policie.

Zástupci poslaneckého klubu Úsvitu navrhují změnu zákona o církvích, se kterou přišla iniciativa Islám v ČR nechceme a která by výrazně zpřísnila podmínky pro registraci církví. | foto: PSP

Předlohu připravila iniciativa Islám v ČR nechceme a Úsvit si ji osvojil. Řekli to poslanec Úsvitu Marek Černoch a zástupce iniciativy Martin Konvička.

„Každá církev, která bude chtít například vyučovat na školách nebo provádět duchovní činnosti ve věznicích či armádě, bude muset projít kontrolou, že nepředstavuje pro Českou republiku ohrožení národní bezpečnosti nebo veřejného pořádku,“ uvedl Konvička. Jím vedená iniciativa v minulosti organizovala petici proti tomu, aby čeští muslimové měli možnost získat takzvaný druhý stupeň registrace, a mohli tak působit i ve školách či věznicích nebo v armádě.

Iniciativa v minulosti organizovala petici proti případnému přiznání zvláštních práv Ústředí muslimských obcí. K tomu by čeští muslimové, kteří splnili první podmínku deseti let platné registrace, museli ještě ministerstvu kultury předložit přes 10 tisíc podpisů a pravidelně předkládat výroční zprávy. Ani jedno se nestalo a Ústředí muslimských obcí o přiznání zvláštních práv nepožádalo. Kdykoli po desetileté lhůtě, která již uplynula, to může udělat.

„Přijetí takové novely by neznamenalo zastavení rizika islámského radikalismu, ale značně by mu ztížilo situaci,“ uvedl Konvička. „Doufáme, že pro zkoumání bezpečnostních rizik u církví bude podpora napříč politickými stranami,“ řekl poslanec Úsvitu Černoch.

Poslankyně Olga Havlová se pozastavila nad tím, že jsou v Česku povoleny takzvané halal porážky. „Provádějí se naprosto nehumánním způsobem, kdy se zvířata podřezávají bez umrtvení a velmi přitom trpí,“ uvedla. I tomu se chce Úsvit věnovat a připravit svůj návrh.

Šéf hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura začátkem roku vzbudil pozornost, když sdílel na Facebooku text svého kolegy vyzývající, aby lidé nekupovali u muslimských prodejců kebaby či mobily a aby naopak chovali prasata a venčili je u mešit. (více zde)

Od textu se distancoval jeden z poslanců Úsvitu, Milan Šarapatka, a Okamura vzal zpátečku. On sám by prý svůj vlastní text na venčení prasat u mešit a na výzvě, aby lidé nekupovali kebaby, nepostavil.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Rakovina ji připravila o nohu, teď se Pechová pokouší přeplavat La Manche

Plavkyně Markéta Pechová se snaží zdolat kanál La Manche (25. srpna 2019)

Plavkyně Markéta Pechová přišla o nohu, když jí bylo dvanáct let. Lékaři jí museli končetinu amputovat ve stehně kvůli...

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

Najdete na iDNES.cz