Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. ledna 2023 Marika

Sociální služby děsí blackout, dostaly brožuru. To nehrozí, říká správce sítí

  18:59
Úplný výpadek proudu straší země po celém světě. Nyní před ním varuje i Asociace poskytovatelů sociálních služeb, která vydala brožuru pro případ, že situace nastane v Česku. Důvodem vzniku bylo podle prezidenta asociace Jiřího Horeckého zjištění, že krizové plány má řada okolních zemí, ale Česko ne. Správce přenosové soustavy ČEPS však uklidňuje, že blackout je extrémně nepravděpodobný.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ČTK

Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) ve středu vydala brožuru, ve které zveřejnila postup v případě, že by Česko postihl plošný výpadek elektřiny neboli blackout. „Hrozí totiž, že výpadky proudu, které známe i z našich končin, by nemusely trvat v řádu desítek minut či maximálně hodin, ale i několik dní,“ stojí v brožuře, která má zhruba 40 stran.

Prezident asociace Jiří Horecký pro iDNES.cz jako důvod vzniku uvedl fakt, že řada evropských zemí má na rozdíl od Česka tyto postupy připravené. Dokonce mají povinnost mít pracovní a krizové týmu pro případ blackoutu v sociálních službách, jako například Rakousko, Německo, Francie či Švédsko.

Při výpadku se prakticky zastavuje běžný život

Jak velký problém by výpadek elektřiny znamenal pro sociální služby, podle Horeckého záleží na celkové době výpadku. „Tedy zda by takovýto výpadek byl v řádu hodin, nebo spíše desítek hodin, ale i 24hodinový výpadek bez přípravy a znalostí všech důsledků můžu představovat vážné ohrožení zejména pro takzvaných pobytové služby, jako jsou například domovy pro seniory,“ vysvětlil Horecký.

Současně doplnil, že většina poskytovatelů sociálních služeb není na tento scénář připravená. „Například náhradní agregáty má maximálně jedna pětina pobytových zařízeních. A i to je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli tato doporučení vydat,“ uvedl pro iDNES.cz prezident asociace.

Jsme na okraji války, ale zimní blackout Česku nehrozí, říká expert

Asociace v dokumentu upozorňuje, že poskytovatelé pobytových sociálních služeb, kteří odpovídají za zdraví a život svých klientů a zaměstnanců, se musí na vznik takové situace připravit a zajistit, aby dopady byly co nejmenší. „Do několika hodin po výpadku dodávek proudu dochází k vypnutí části mobilní sítě, pokud není proud k dispozici víc než 10 hodin, stává se problematickou i dodávka pitné vody,“ stojí dále v dokumentu.

Rovněž upozorňuje, že při výpadku proudu se prakticky okamžitě zastavuje běžný život - ve městech se zastavuje veřejná doprava, je znemožněn nákup běžných věcí, nefungují objednací a platební systémy i běžné pokladny v obchodech, není možné čerpat pohonné hmoty či nelze komunikovat po internetu.

Dopady přerušení energie v čase (co kdy přestává fungovat). | foto: APSS

„Samozřejmě si tento stav nikdo nepřeje a realizace těchto scénářů není pravděpodobná, ale bohužel je možná. A i minulé zkušenosti regionálních výpadků elektrické energie v Evropě nám dokazují, že v případě zejména dlouhodobé péče o seniory je nutné být na tuto variantu připraven,“ řekl Horecký z asociace.

Zaměstnanci sociálních služeb musí podle pokynů postupovat tak, aby chránili život, zdraví a důstojnost klientů, jejich právo na soukromí, svobodu pohybu nebo právo svobodně rozhodovat o svém životě. Plán asociace tak má několik bodů.

Poučení z předchozí pandemie

Jedním z nich jsou první kroky při blackoutu. Dělí se na tři části podle času, po který jsou dodávky proudu přerušené - do 2 hodin od zjištění výpadku, kroky v době 3 až 8 hodin a osm a více hodin.

„Současná nestabilita světa může přinést nejrůznější situace, výpadek energie je jednou z nich. Poučeni z předchozí pandemie nenecháváme nic náhodě a bereme přípravu do vlastních rukou. Vytvořili jsme materiál, který pomůže pobytovým sociálním službám porozumět dopadům,“ doplnila Daniela Lusková, viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR pro kvalitu sociálních služeb a ředitelka Domova U Biřičky.

Německo nechce nic podcenit. Plánuje, jak rozvážet peníze při blackoutu

Redakce iDNES.cz ohledně možného blackoutu oslovila i provozovatele energetické sítě v Česku, státní firmu ČEPS. „Stále platí, že Česká republika je, co se týče elektrické energie, exportní zemí,“ komentoval pro iDNES.cz mluvčí ČEPS Lukáš Hrabal.

Pokud by okolní státy měly nedostatek elektřiny a situace hrozila Česku blackoutem, tak Hrabal ujišťuje, že přenosové soustavy Evropy jsou propojené, zajišťování jejich bezpečného a spolehlivého provozu proto musí probíhat v mezinárodní koordinaci tak, aby byla udržována rovnováha mezi výrobou a spotřebou elektrické energie v každém okamžiku.

Extrémně nepravděpodobná situace

„Pravidla jsou nastavena tak, že pokud se nějaký stát dostane do problémů s výkonovou rovnováhou, musí využít všech prostředků, aby svoji bilanci vyrovnal. Okolní státy mohou samozřejmě pomoci, ale pouze tak, aby jim samotným tato výpomoc nezpůsobila bilanční problémy,“ uvedl dále Hrabal s tím, že postižený stát v krajním případě může využít i omezování spotřeby podle předem připravených havarijních plánů.

„V případě výskytu problému bude mít Česká republika, vzhledem k výše uvedenému exportnímu charakteru své přenosové soustavy, výhodu velmi malé pravděpodobnosti, že bude nutné omezovat spotřebu zákazníků,“ vysvětlil mluvčí ČEPS.

Blackout v historii Evropy. | foto: APSS

Plány obrany provozovatelů přenosových soustav mají podle jeho slov za cíl udržet synchronní provoz celé propojené oblasti a na to je celý systém nastaven. „Pokud by však přesto došlo k rozpadu synchronní zóny na ostrovy , jsme schopni v ostrovním režimu provozovat elektrizační soustavu a velmi pravděpodobně bychom nemuseli vypínat spotřebu, jelikož by ji pokryly zdroje v elektrizační soustavě České republiky,“ doplnil Hrabal.

„Na tento provoz jsme připraveni, ale je to skutečně extrémně nepravděpodobná situace. Prioritou je udržení synchronního provozu celé evropské kontinentální zóny,“ ubezpečil znovu mluvčí.

Autor:

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavelporazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

Pavel má větší šanci sjednotit společnost než Babiš, míní sociolog

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Ovčáčka nahradí žena. Mluvčí Hradu se stane bývalá novinářka a analytička

Kromě Miloše Zemana Hrad zanedlouho opustí také Jiří Ovčáček, který zastával funkci tiskového mluvčího. Nově zvolený...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi zvolili Pavla prezidentem s nejsilnějším mandátem. Babiš uznal porážku

Novým prezidentem si Češi zvolili Petra Pavla. Získal 58,32 procenta hlasů. Jeho soupeř Andrej Babiš 41,67 procent,...

Už mě neoslovujte poslanče, řekl Babiš. I na Twitteru má jen „občan“

Jen několik málo hodin po prohraných volbách o Pražský hrad se naplno rozjely spekulace, jestli Andrej Babiš neskončí v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První den voleb skončil, hlasovala polovina lidí. Značný zájem hlásí zahraničí

Češi v pátek volili novou hlavu státu. Během prvního dne druhého kola volby se hlasování zúčastnila většina voličů,...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

STALO SE DNES: Pavel telefonoval s Tchaj-wanem. Zemřel exministr Šedivý

Zvolený prezident Petr Pavel telefonicky hovořil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Ve věku 93 let zemřel...

Šéfa BIS Koudelku jmenuji generálem při nejbližší příležitosti, potvrdil Pavel

Nově zvolený prezident Petr Pavel se v pondělí sešel s ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem...

Měl zkušenosti, vzpomíná velitel, který Pavla poslal zachránit Francouze

Premium Mise UNPROFOR v bývalé Jugoslávii ukázala hrdinství vojáků československého praporu při záchranné operaci ze základny...

Je to výzva, od Hradu musí zmizet zátarasy, nebrání se Pleskot Pavlově nabídce

Nově zvolený prezident Petr Pavel několikrát veřejně vyslovil návrh na spolupráci s uznávaným architektem Josefem...

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...