„Myslíme si, že kvalita péče jde dolů,“ uvedla ve středu ředitelka Asociace domácí péče Ludmila Kondelíková.
Stejně jako další obory, i zde je problém s nedostatkem lidí. Zdravotních sester se hlásí stále méně. Podle ní totiž není práce v terénu tolik atraktivní jako třeba zaměstnání v nemocnici. „Je pro ně pohodlnější pracovat v nemocnici, kde si mohou umýt ruce, dát si svačinu.“
A navíc, chybí peníze na platy. Ačkoli se agentury nabízející domácí péči snaží sestry zaplatit i tím, že téměř dvě třetiny prostředků, které dostanou od pojišťoven, dávají na platy zaměstnanců, často to nestačí. Navíc poté chybí peníze na nákup kvalitního materiálu nebo léků.
Podle šéfky asociace pečovatelky berou kolem 16 000 korun hrubého měsíčně.
Náročnější práce než v nemocnici
Kromě toho, že sestry musí za každého počasí obcházet domácnosti, jsou nucené také komunikovat s rodinou nebo pacientem a řešit jejich požadavky. Na zdravotní sestry, které poskytují pomoc přímo doma, jsou pak kladeny i vyšší nároky, co se týče vzdělání. Také jsou odkázané pouze samy na sebe, zatímco v nemocnici se sestra může poradit s týmem spolupracovnic nebo s lékařem. Sestra, která pacienta navštěvuje u něj doma, musí sama rozhodnout, jestli ještě potřebuje morfium, případně jiný lék.
Domácí péče však vykazuje pro některé pacienty lepší variantu. Podle Kondelíkové je například prokázané, že se nemocným v domácím prostředí lépe hojí poranění.
Organizace jsou přitom zcela závislé na platbách od pojišťoven. Nyní podle Kondelíkové může nastat zlepšení, protože ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch je přístupnější argumentům o zlepšení nastavení financování domácí péče. Podle Kondelíkové přinesla zlepšení i vyhláška, která platí od roku 2018. Ta z úhradového systému vyjímá pacienty v terminálním stadiu, tedy umírající. Ti vyžadují vyšší péči a zdravotní sestry je musí navštěvovat i několikrát denně.
Asociace domácí péče chce však dále jednat s ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami o změně úhrad péče.
Pod Asociaci domácí péče spadá asi 50 organizací, které pacientům nabízí domácí péči. Všechny musí mít smlouvu se zdravotními pojišťovnami, což nabízí možnost jejich kontroly péče a tím i nabízené kvality. Starají se o pacienty, kterým lékaři předepsali domácí péči od čerstvě narozených až po ty nejstarší. Domácí péči nabízí jednorázově, ale mohou docházet i několikrát denně podle potřeba.