Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Podpořte porody bez lékařů a ušetříte, navrhují porodní asistentky

  17:54aktualizováno  17:54
Propagátorky přirozených porodů přišly s vlastním receptem, jak ve zdravotnictví ušetřit stovky milionů korun. Chtějí, aby ministerstvo reformami zvýšilo jejich kompetence a umožnilo rodit ženám v nemocnicích bez dozoru lékaře. Podobný systém v ČR už ojediněle funguje. Podle ministra Leoše Hegera má ovšem přednost bezpečí novorozenců před úsporami.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Chceme, aby porodní asistentky mohly svou činnost provádět přímo v nemocnicích a zdravotní pojišťovny jimi vedený porod uznal jako hrazený úkon," říká výkonná ředitelka Unie porodních asistentek (UNIPA) Kateřina Klíčová. UNIPA sdružuje zhruba tři desítky žen, které propagují přirozené a domácí porody.

Žádají proto, aby v nemocnicích vznikla samostatná oddělení s vlastními porodními místnostmi, kde by porody probíhaly pod jejich dohledem a asistencí. Lékař by u nich chyběl. "Jde o to, aby ke každému porodu nebyli systematicky voláni lékaři. Na oddělení by jich tak mohlo být o polovinu méně," dodává Klíčová.

Podle asistentek by stát při přenesení části odpovědnosti jen na porodní asistentky ušetřil ročně přes 206 milionů korun. "Je to efektivní i v tom, že porody by nebyly tolik urychlované a v místnosti by chyběly přístroje nutné při komplikacích, což by rodičky méně stresovalo," doplňuje Klíčová.

Sestřičky odrazuje odpovědnost

Myšlenky, aby některé porody probíhaly přirozeně a bez lékařů, rozděluje nejen porodníky, ale také zdravotní sestry. Ne všechny by totiž chtěly, aby jim více kompetencí přineslo také větší odpovědnost.

"Záleží na tom, zda zdravotní sestry budou chtít takové porody dělat. Radikální křídlo má představu, že se bez větší odpovědnosti zvýší kompetence stylů léčení. Jenže pak jsou asistentky, které se ptají: Ale co budeme dělat, když... A ty mají k podobným nápadům odpor," domnívá se kadaňský porodník Aleš Padrta.

"Existují porodní asistentky, které o takovou zodpovědnost nestojí a nechtějí vykonávat tu profesi tak, jak ji vystudovaly. To je bohužel fakt," dodává výkonná ředitelka UNIPA Kateřina Klíčová.

A právě úspory jsou jedním z důvodů, proč se porodní asistentky obrátily dopisem i na kraje a ministra.

Zdravotnictví totiž nedávno prošlo zatěžkávací zkouškou, kdy hrozilo hromadnou výpovědí na 3 800 lékařů. Vláda jim nakonec zčásti ustoupila a navýšila jim platy. Peníze na ně ale musí hledat pomocí reforem uvnitř systému. Ministr proto již avizoval, že například zruší některá lůžka akutní péče. Aby lékařům odlehčil, rozšíří také kompetence zdravotních sester. Porodní asistentky proto doufají, že změny by mohly pomoci i jejich plánům.

Ministr porody bez lékaře nepovažuje za bezpečné

Jenže někteří lékaři, ani ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) nesdílejí podobné vize.

"Když se to vidí jednostranně, vypadá to růžově. Na tomto poli ale existuje velmi výrazný odborný spor mezi porodními asistentkami a porodníky. Porodníci v něm dokladují, že rizika komplikací jsou v tomto případě poměrně velká a já se přikláním spíše na jejich stranu. V tomto případě je před úsporami na místě bezpečí novorozenců," domnívá se ministr.

O tom, jak velká rizika mohou být, se přesvědčila i prezidentka UNIPA Ivana Königsmarková. Soud nyní řeší případ komplikací u jejího domácího porodu. Dítěti po něm zůstaly doživotní následky (více o sporu čtěte tady).

Přednosta motolské gynekologicko-porodnické kliniky Lukáš Rob s nápadem nesouhlasí. Podle něj totiž ve skutečnosti úspory nepřinese. I porodní asistentky by v konečném důsledku někdo musel zaplatit.

"Porod už nemůže být lacinější, než je v současné době. Náklady na porodní sál jsou takové, že nám to nezaplatí ani vlastní činnost porodu a to, co se děje kolem. Takže představa toho, že ještě někdo ušetří, je zcela lichá," domnívá se Rob.

Nemocnice si také nedokáže představit, že by našla volné sály, kde by porody probíhaly přirozeně. "Už dnes zápasíme s kapacitou a nedovedu si představit, že by vznikly porodní sály jen pro asistentky," upozorňuje Rob. Navíc by podle něj Česko při porodech bez lékařů mohlo přijít o své přední postavení, které si získalo nízkým počtem úmrtí novorozenců a rodiček.

Alternativa už existuje, jde ale o jehlu v kupce sena

Zdánlivá utopie porodů v porodnicích bez lékařů v České republice už ojediněle fungovala nebo funguje. Například v kadaňské nemocnici má devět let podobu Centra aktivního porodu (CAP). "Zkušenosti máme dobré. Je to kompromis mezi porodem v domácnosti a nemocnici," říká přednosta tamějšího gynekologicko-porodnického oddělení Aleš Padrta.

Nemocnice má kromě běžných porodních sálů v rámci CAP také dvě místnosti, které připomínají více domácí prostředí než špitál. Pokud v nich žena rodí, celý akt provádí pouze porodní asistentka. Lékař je přítomný ve vedlejší místnosti. Do děje vstoupí v případě komplikací a rozhodne, zda lze v porodu pokračovat přirozenou cestou.

Statistika porodů

2009 118 348
2008 119 570
2007 114 632
2006 105 831
2005 102 211

Zdroj: ČSÚ 

Letos o takový porod měla zájem téměř čtvrtina žen, která v Kadani rodila. Padrta ale upozorňuje, že i přes velký zájem je málo těch, které nakonec rodí zcela přirozeně. Například loni to bylo jen osm z 706 porodů. "Buď jsou tam věci, které fyziologický porod znemožňují, nebo žena ztratí kuráž," vysvětluje lékař. Porod může být totiž dlouhý a žena si od bolestí na konec pomůže například léky. A v takovém případě porod ztrácí přirozenost.

Domácím porodům Padrta nefandí, vytvoření domáckého prostřední v porodnicích ano. "Nápad, aby u porodu nebyl lékař, není špatný. Když jsem začínal někdy před 30 lety, bylo běžné, že rodičky se samostatně přijímaly a rodily. A šlo to. To se změnilo někdy začátkem 80. let, kdy všechny role musel dělat lékař," popisuje vlastní zkušenost. Na jejím základě vyvrací také to, že bez lékařů více umírají maminky nebo děti. "Mateřská nebo novorozenecká úmrtnost způsobená nedbalostí nebo zanedbáním něčeho nebyla výrazně vyšší," dodává.

Stejně jako Rob i Padrta za prosazováním nápadu porodů bez lékaře rozhodně nehledá úspory. "Všechny asistentky CAP mají nejvyšší kvalifikaci, kterou lze v oboru dosáhnout. Jejich plat je tedy pochopitelně vyšší než u méně kvalifikovaných," říká Padrta.

Plat lékaře v konečném důsledku nelze ušetřit. Lékař musí o porodu vědět a také jej sledovat (ač vzdáleně). "Každý, kdo dělá tento obor nějakou dobu, zjistí, jak málo stačí k tomu, aby se z fyziologie stala těžká patologie. Při ní dítě nebo matku od smrti dělí minuty nebo desítky minut," upozorňuje Padrta.

Na rozdíl od kadaňské nemocnice jinde ztroskotalo zavádění Center aktivního porodu. Například v pražské Bulovce CAP skončilo před 10 lety. Pokus o alternativu ztroskotal také ve Vrchlabí. Zjednodušeně řečeno oba případy "zahynuly" na personálních rozmíškách. "Je to o lidech než o možnostech," shrnuje pokusy o jinou podobu porodů kadaňský porodník.


  • Nejčtenější

Koronavirus ve 12 bodech. Jak se nenakazit, léčit a kde najít pomoc

Od konce prosince si nový typ koronaviru z Číny vyžádal přes dva tisíce obětí. Počet nakažených lidí roste a svět je...

Koronavirus je v dalších třech zemích Evropy. V Itálii přibyli čtyři mrtví

V Rakousku se v úterý potvrdily první dva případy nákazy koronavirem. S odvoláním na tyrolského zemského hejtmana...

Koronavirus by postihl až 3 miliony lidí v Česku, ukazuje pandemický plán

Pokud by Česko zasáhla pandemie nového typu koronaviru, mohly by jím postupně onemocnět více než tři miliony obyvatel....

Trumpův Air Force One letěl rovně nad Českem. Obloukem se náhle vyhnul Brnu

Americký prezident Donald Trump v noci z neděle na pondělí letěl do Indie na státní návštěvu. Jeho speciál Air Force...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co dělat v případě epidemie koronaviru? Pomohou zásoby vody i hotovosti

Opuštěné ulice, zavřené restaurace a kavárny, v několika málo otevřených obchodech zákazníci narážejí na prázdné regály...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Vláda nedoporučuje severní Itálii. Zvažte vůbec cesty do ciziny, řekl Babiš

Vláda nedoporučuje českým občanům, aby v souvislosti s šířením koronaviru cestovali zejména do severní Itálie. Zároveň...

Nádraží Vyšehrad chce Praha koupit, nebo vyvlastnit, mohlo by skrýt epopej

Pražský magistrát zvažuje odkoupit chátrající nádraží Vyšehrad a po rekonstrukci do budovy třeba vystavit Slovanskou...

Chudoba některých skupin v Česku roste. Lidem v tísni chybí pomoc i bydlení

Lidé v tísni mají v Česku ztížený přístup k pomoci. Dostupného bydlení a sociálních služeb je nedostatek. Úřady práce...

Meteorologové varují před vichrem a mokrým sněhem, mohou působit škody

Nového sněhu se dočkají lidé především v západních Čechách, kde ho v noci ze čtvrtka na pátek napadne čtyři až dvanáct...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

I po více než osmi letech od vydání je Skyrim králem erotických modifikací

Díky podpoře uživatelských modifikací se kolem Skyrimu vytvořila silná komunita, která svoji modlu neustále vylepšuje....