Dvě z pěti testovaných školních pomůcek obsahovaly nebezpečné ftaláty

  14:05aktualizováno  14:05
Necelý týden před začátkem školního roku našla nezisková organizace u dvou z pěti kontrolovaných školních pomůcek toxické ftaláty. Dva penály z měkčeného PVC překračovaly povolené limity ftalátů až 200krát. Jestli zmizí výrobky z trhu, nyní záleží na rozhodnutí České obchodní inspekce.

V testech školních potřeb na toxické ftaláty nejhůře dopadlo poudro 21st Century a plagiát penálu Transformers Optimus Prime. | foto: Archiv organizace Arnika

„Průzkum jsme dělali u několika stovek výrobků, ale produktů z měkčeného PVC jsme našli kolem desítky,“ uvedl předseda sdružení Arnika Jindřich Petrlík. Celkem na ftaláty analyzovali jedenáct výrobků. Kromě školních pomůcek mezi nimi byly třeba i plastové sandály či potápěčské brýle. 

Pochybení však analýzy našly hlavně u školních pomůcek, kterých testovaly pět. „U penálů značky 21st Century a Transformers byly zjištěny nadlimitní hodnoty ftalátů,“ řekl Petrlík. Ostatní produkty prý v rozborech obstály, nenašly se ani vyšší hodnoty těžkých kovů.

Penál 21st Century společnosti Noell obsahoval podle testů neziskovky Arnika...
Penál Transformers Optimus Prime obsahoval podle testů neziskovky Arnika zdraví...

Testy odhalily, že u pouzdra Transformers je toxická povrchové folie i obal na bloček uvnitř pouzdra. Penál, jehož výrobce se Arnice nepodařilo vypátrat, je navíc imitací stejnojmenného nezávadného originálu. Obal na psací potřeby 21st Century společnosti Noell zase obsahoval toxický koktejl tří ftalátů. Výrobky celkově překračovaly povolené limity 150 až 200krát.

Záleží na ČOI, jestli nevyhovující výrobky zmizí z trhu

„Arnika samozřejmě bude usilovat o stažení těchto výrobků z trhu. O výsledcích informuje Českou obchodní inspekci, která má pravomoc zasáhnout proti nebezpečným výrobkům,“ uvedl tiskový mluvčí organizace Vratislav Vozník.

Nevyhovující pomůcky však z trhu zmizet nemusí, není totiž jasné, jestli spadají pod směrnice EU. „Zpočátku vznikal zákon na předměty pro děti do věku tří let, až poté se rozšířil na předměty pro děti starší. Je tedy otázkou, jestli budou školní pomůcky z pohledu kontrolních orgánů spadat pod zákonnou definici, nebo ne,“ vysvětlil Petrlík.

Předseda sdružení si navíc posteskl, že se při svém úsilí o lepší životní prostředí potýkají s poměrně silným hospodářským lobby. „Naštěstí ale máme s Českou obchodní inspekcí zatím dobrou zkušenost. Vychází nám docela vstříc,“ řekl pro iDNES.cz Petrlík.

Ftaláty způsobují astma, vývojové poruchy a možná i rakovinu

Ftaláty jsou toxické látky, které způsobují zdravotní potíže až při dlouhodobém působení. „Mohou vyvolat astma, poruchy chování a vývoje dětí, negativně také ovlivňují reprodukční systém chlapců. Současně jsou některé z nich nebezpečné pro ledviny a játra,“ jmenuje případné následky Petrlík.

Ne všechny negativní dopady ftalátů jsou navíc známé. Nedávno například čeští vědci oficiálně připustili, že mohou způsobit i rakovinu. „Celkově je navíc asi čtyřicet ftalátů, které také mohou být nebezpečné. Nejsledovanějších z nich je však pouze sedm,“ řekla vedoucí projektu Arniky Máme právo vědět Karolína Brabcová. 

Pomocí ftalátů se často měkčí výrobky z PVC. „Rodiče mají v podstatě jedinou možnost, jak se výrobkům s obsahem ftalátů vyhnout, a to koupit svým dětem školní pomůcky z jiného materiálu než z PVC,“ uvedl tiskový mluvčí Vozník. Výčet takových alternativ můžete nalézt na webu Arniky.

Petrlík také radí nekupovat velmi levné školní pomůcky od bezejmenných výrobců. Jedním dechem ovšem dodává, že ani samotná cena není určující. „Předměty z měkčeného PVC můžou být třeba i dražší než ty, které z něj vyrobené nejsou,“ varuje Petrlík. Rodiče tak podle něj mají dát přednost osvědčeným výrobcům.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Hamáčka podpořili poslanci, ČSSD nebude blokovat jednání o žalobě na Zemana

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání ČSSD o setrvání ve vládě. (15.07.2019)

Poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu šéfovi strany Janu Hamáčkovi. „Po jednání mám jistotu, že je nás...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ SPECIALISTA CHLAZENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz