ČEZ záměrně zlehčuje dopad spaloven na životní prostředí, tvrdí ekologové

  16:18aktualizováno  16:18
Energetická společnost ČEZ nadhodnocuje informace o množství vypouštěných škodlivých dioxinů, aby bagatelizovala dopady spaloven na životní prostředí. Tvrdí to ekologický spolek Arnika po analýze dokumentace k plánované stavbě spalovny u Mělníka. Státní firma se brání, že informace používá pouze pro ilustraci.

Na snímku teplárna Mělník (11. června 2012). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Materiál posuzující dopady spalovny v Mělníce na životní prostředí obsahuje přílohu, v níž ČEZ uvedl, že celkové emise dioxinů do ovzduší v České republice činí 740 gramů toxického ekvivalentu (standardizovaná jednotka určující toxicitu různých dioxinů – pozn. red.). ČEZ také tvrdí, že až 82,5 procenta z těchto emisí vzniká přírodními procesy, například při lesních požárech. Zbylých 17,5 procenta dioxinů tvoří člověk – spalovny komunálních odpadů se na tom podílejí pouze 0,1 procenta, stojí v dokumentu.

Údaje od energetické firmy jsou však podle Arniky nesmyslné, protože oficiální čísla státu uvádějí, že v roce 2016 se vypustilo pouhých 29,26 gramů toxického ekvivalentu dioxinů.

„Kolik požárů by muselo vzniknout, aby se to přiblížilo číslu, které udává ČEZ? Pokud by v České republice shořely všechny lesy, na základě údajů odborníků by emise dioxinů dosáhly zhruba tří pětin ze 740 gramů toxického ekvivalentu,“ uvedl vedoucí programu Toxické látky a odpady Arnika Jindřich Petrlík.

„ČEZ využil velice zastaralý odhad, který je pravděpodobně z pera ČHMÚ z konce 90. let, kdy se na měření dioxinů využívala jiná metodika. Dioxiny se i jinak přepočítávaly na toxický ekvivalent,“ dodal Petrlík. ČEZ se prý snaží nadhodnotit množství vypouštěných dioxinů, aby bagatelizoval podíl spaloven na znečišťování ovzduší.

„Informace, k nimž se vyjadřuje Hnutí Arnika, sloužily pouze jako ilustrativní doplněk dokumentace, na němž je ukázáno, že ZEVO (zařízení pro energetické využití odpadů – pozn. red.) přispívají k emisím dioxinů jen nevýznamným množstvím. Tato skutečnost byla mnohokrát nezpochybnitelně ověřena renomovanými vědeckými studiemi – například evropské šetření z roku 2012 Hazardous waste Europe a CITEPA. Podíl emisí ze spalování komunálních odpadů se na bilanci člověkem způsobených emisí dioxinů z průmyslových zdrojů v EU pohybuje na úrovni 1,13 procenta,“ reagovala na dotaz iDNES.cz mluvčí ČEZ Alice Horáková. Dodala, že podle studie z roku 2003 tvoří podíl spaloven komunálního odpadu přibližně dvě procenta celkové produkce dioxinů v České republice.

Obce kolem budoucí spalovny chtějí pravdivé údaje

Ekologický spolek Arnika upozornil, že ČEZ skutečně využívá údaj o množství vypouštěných dioxinů při jednání s občany obcí, kterých se dotkne výstavba spalovny komunálního odpadu Mělník. 

„Když se dostáváme k vysvětlení údajů, tak se lidé cítí zmatení a obávají se, že budou nadále podvádění. Chceme pravdivá čísla, která nebudou situaci barvit na růžovo,“ komentovala Hana Beranová ze spolku Ekozahrada Pod Věží z obce Horní Počaply, které přímo sousedí s územím, kde by měla vzniknout spalovna.

Beranová se společně s Arnikou připojila k výzvě, aby si ministerstvo životního prostředí (MŽP) pohlídalo informace o množství vypouštěných dioxinů. Obě organizace zároveň podaly připomínky k probíhajícímu procesu EIA, kde na tyto problémy poukázaly. Mluvčí MŽP Petra Roubíčková potvrdila, že resort obdržel výzvu ekologů. „Zatím se k tomu nebudeme vyjadřovat. Musíme to nejdřív prostudovat,“ řekla iDNES.cz.

„Ze zákona činí povolená koncentrace dioxinů do ovzduší ze spalování odpadů 0,1 ng/Nm3 (jedna miliardtina gramu na krychlový metr). Z výsledků rozptylové studie k ZEVO Mělník přitom vyplývá, že emisní koncentrace do ovzduší ze ZEVO bude max. 0,04 ng/Nm3, tedy o více než polovinu nižší, než určuje zákon,“ doplnila mluvčí ČEZ Horáková.

Spalovna produkuje dioxiny ve formě popílku

Arnika také upozornila, že spalovny produkují velké množství dioxinů, které obsahuje popílek. Tento výstup ze spalovny se přitom využívá na různé rekultivace nebo jako stavební materiál, u něhož není možné kontrolovat, zda se neuvolňuje do životního prostředí. Popílek ze spaloven přitom obsahuje takové množství dioxinů, které se do ovzduší vypustí za celou Českou republiku během jednoho roku.

Dioxiny podle Petrlíka negativně ovlivňují vývoj u dětí, imunitní a nervový systém a některé jsou karcinogenní. „ČEZu se hodí uvádět vysoké celkové emise, aby zmenšil podíl spalování odpadů na emisích,“ řekl. Dokumentaci ČEZ nazývá „dioxinovou blamáží“.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Další z rubriky

Nachlazení kolegové Čechům vadí. S horečkou jde do práce každý dvanáctý

Při nachlazení vyzkoušejte osvědčené recepty.

Nachlazení kolegové v práci vadí více než dvěma třetinám Čechů a Slováků. Přesto ke svému onemocnění přistupují stejně...

Dlouho nebyla snaha Palachův obraz měnit, říká historik i přítel z dětství

Stanislav Hamr v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (18. ledna 2019)

Jaký byl ve skutečnosti Jan Palach? Historik Petr Blažek dostal od jeho spolužáka z dětství Stanislava Hamra pozvánku...

Ujíždí nám vlak. Konkurenceschopnost Česka podle analýzy MPO neroste

Ekonomické fórum v Davosu.

Česko v posledních letech ustrnulo ve zvyšování konkurenceschopnosti. Ačkoli patří mezi nejkonkurenceschopnější...

Najdete na iDNES.cz