Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lenka Hamšíková, MF DNES

Žádné umělé řasy ani „hadí jazyk“. Výnos o vzhledu vojáků čerpá i v USA

  • 194
I když je doba benevolentnější, vizáž vojáků dál určují striktní pravidla. Ministerstvo obrany nově sepsalo, jaké výstřelky už jsou za hranou. Zdaleka neřeší jen účesy či tetování, ale i nové trendy zdobení zevnějšku. Výnos zakazuje třeba i „záměrnou amputaci článku prstu“.

Narážky na udržovaný „služební sestřih“ si někdy od svého civilního okolí vyslechne snad každý voják z povolání. U mužů hraje roli zejména to, aby jim vlasy nelezly přes uši a límec maskáčů.

„Účes musí být přizpůsoben přirozenému tvaru hlavy bez výstředních úprav - špičky, punk, rovný pás vlasů přes střed hlavy, podkova, kapka, vlasy vystříhané a vyholené do neobvyklých tvarů, písmen, vzorků nebo zapletené do copánků,“ píše se v sedmistránkovém návrhu výnosu.

Ženám je zase zapovězena nepřírodní či příliš křiklavá barva vlasů, dredy či nošení umělých řas, není-li to nezbytné ze zdravotních důvodů. Nehty včetně umělých mohou přesahovat konečky prstů nanejvýš o tři milimetry, nikdo taky nesmí nosit prsten na palci ani sluneční brýle s výrazným logem výrobce.

Tetování v armádě

  • Nesmí vyjadřovat myšlenky a motivy skupin propagujících potlačování lidských práv a svobod.
  • Zdobení kůže se nesmí vyskytovat v oblasti obličeje, úst, uší, krku nebo ve vlasové části hlavy, na zápěstí, na rukou, dlaních nebo na prstech ruky.
  • Rozsah zdobení kůže na rukou a nohou v oblasti pod loktem nebo pod kolenem nesmí být větší než dlaň daného jedince.

Pozn.: Jedná se o výběr z příslušné části návrhu výnosu, která řeší zdobení kůže.

    Nadřízení vojáky občas kárají i za špatně oholenou tvář, třeba kotlety nesmí sahat níže než do poloviny ušního boltce. A pokud dotyčný nemá knír, bradku či vousy na fotce ve služebním průkazu, do práce musí chodit čerstvě oholen.

    „Záměr změnit vnější vzhled je nutno oznámit nadřízenému předtím, než si voják nechá vousy narůst,“ píše se také v dokumentu.

    Autoři výnosu se inspirovali v zahraničí

    V současnosti upravuje v obecné rovině vzhled vojáků zákon o vojácích z povolání, základní řády a nařízení náčelníka generálního štábu z roku 2006.

    Na přípravě nového dokumentu pracoval půl roku pracovní tým složený ze zástupců všech složek ministerstva, inspiroval se přitom i obdobnými dokumenty platnými v USA, Německu či Velké Británii.

    „Při tvorbě jeho obsahu bylo přihlíženo k dosud platným národním dokumentům, obdobným dokumentům armád NATO a především pak k praktickým zkušenostem a podnětům velitelů, vrchních a hlavních praporčíků i vojáků a vojákyň,“ řekl iDNES.cz mluvčí armádního generálního štábu Jan Šulc.

    Čím se řídí vzhledu vojáků

    • Nyní upravuje požadavky na vnější vzhled vojáků v obecné rovině §48 zákona č. 221/1999 Sb. o vojácích z povolání, dále základní řády a nařízení náčelníka Generálního štábu AČR z roku 2006.
    • Letošní návrh Normativního výnosu ministerstva obrany řeší vzhled vojáků z povolání na sedmi stranách, je složený z jedenácti částí a dvaceti článků.
    • Momentálně jeho znění posuzují ministerští právníci, tvůrci se inspirovali obdobnými dokumenty platnými v USA, Německu či Velké Británii.

    Zatím jde podle něj pouze o návrh výnosu. „Tento dokument není dosud platný a v současné době jeho znění posuzuje právní sekce ministerstva obrany, pak se rozhodne o dalším postupu,“ doplnil mluvčí.

    Podle informací iDNES.cz však dokument již mají jednotlivé útvary k dispozici, aby do něj v případě potřeby či nějakých nejasností mohli vedoucí případně nahlížet.

    Žádné dredy, tunely, ani kupírované uši

    Jedna pasáž se věnuje i trvalým „tělesným modifikacím“. Vojáci si třeba nesmějí nechat udělat takzvaný hadí jazyk - podstoupit jeho rozštěpení. Zapovězeny jsou i podkožní implantáty pro připevnění magnetických ozdob či tvorbu obrazců, roztahování dírek v ušním lalůčku (tunely) či kupírování uší. Tabu je také „záměrná amputace článku prstu“.

    Vyjmenované úpravy lze většinou podstoupit ve specializovaných salonech, o technice zmíněných amputací se však příliš neví, na česky psaných webech se o ní mnoho dočíst nelze. Jak připouštějí zasvěcení, postup je částečně na hraně zákona.

    „Slyšeli jsme o tom, existuje to a dělá se to, není to ale standardní nabídka studií, jedná se o nestandardní modifikaci. Lidé, kteří tohle podstupují, k tomu mají nějaké svoje vnitřní důvody, nejedná se o žádnou psychickou nemoc,“ řekla iDNES.cz pracovnice pražského studia Hell, která si nechává říkat Edna.

    Obsah výnosu podle Generálního štábu AČR sice do jisté míry reflektuje konkrétní případy či zkušenosti z praxe, že by v minulosti některý z vojáků přišel do práce s kratším prstem či rozdvojeným jazykem, se prý však dosud nestalo.

    „Těmito zmiňovanými neobvyklými úpravami vzhledu jsme se dosud u příslušníků AČR nesetkali a autoři návrhu je zahrnuli jen preventivně ve smyslu obecné zvyklosti vnímání naší společnosti k zachování vážnosti a důvěryhodnosti ozbrojených sil,“ doplnil mluvčí Jan Šulc.

    Hlavním smyslem dokumentu podle něj zůstává zejména ujednotit přístup k úpravě vlasů, nehtů, tetování či nošení šperků a dalších doplňků.


    Eurovolby 2024

    Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

    Video