Generál Pavel se zastal armádního kolegy, který zkritizoval Zaorálka

  15:19aktualizováno  15:19
Vojáci mají v některých situacích právo i povinnost vyjádřit svůj občanský názor. Zejména ve chvíli, kdy některé výroky mohou ohrozit životy vojáků nebo bezpečnost státu, říká armádní generál Petr Pavel. Reagoval tak na vyjádření generála Karla Řehky, který zkritizoval bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

Armádní generál Petr Pavel v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Zaorálek po útoku na české vojáky v Afghánistánu řekl, že by Česko i NATO měly zvažovat odchod z Afghánistánu. Řehka na jeho úvahy reagoval na svém facebookovém profilu. Mluvčí Tálibánu by to podle něj neřekl lépe a poznamenal, že se stydí.

Je třeba se z Afghánistánu stáhnout, řekl Zaorálek. Babiš to odmítl

„Je mi smutno, chce se mi brečet, je mi zle, chce se mi zvracet a mám vztek. Taková nuznost, ubohost, nízkost,“ napsal generál. Uvedl, že diskuse o misích je potřebná, ale ne v době, kdy česká armáda utrpí ztráty. „To je podkopávání naší obranyschopnosti a bezpečnosti! Tálibánu říkáme, že je třeba ještě chvíli vydržet a útočit dále. A že Češi jsou to správné slabé místo,“ dodal Řehka. Kritiky se dočkalo vyjádření jak Zaorálka, tak i Řehky.

Podle Pavla je voják občanem v uniformě, jehož občanská práva jsou do jisté míry limitována. Omezení se týká výkonu politické činnosti. Vyjádření občanského názoru ale Pavel za politickou činnost nepovažuje. „Je na každém vojákovi, aby zvážil, jestli vyjádření občanského postoje je ještě v mezích prostého občanského postoje nebo jestli už zasahuje do například stranění nějakému politickému názoru,“ řekl.

Poznamenal, že pokud se někdo vyjádří tak, „že to přímo nebo nepřímo může ohrozit životy vojáků nebo bezpečnost republiky, tak je na místě, aby se voják ozval“. Primárně se má podle něj ozvat na uzavřených jednáních. Pokud ale výrok, na který reaguje, padne v médiích, nemá příliš jiných možností než se vyjádřit stejným způsobem. „Ale vždy za zachování slušnosti, zdvořilosti a hlavně věcnosti argumentů,“ zdůraznil.

V Řehkově reakci podle něj byly emoce, což vnímá jako vybočení z pravidel. Jeho vyjádření chápe, protože Řehka přímo v Afghánistánu působil, ale ne zcela ho schvaluje. Podle Pavla by ale voják za vyjádření svého občanského postoje neměl být v žádném případě trestán. „Mám za to, že nejenom armáda, ale i ministerstvo obrany se mělo postavit za tento princip. Jediné, co bych viděl jako přípustné, je osobní pohovor o míře emocí, které by tam neměly být,“ dodal.

Armáda s Řehkou zahájila kázeňské řízení, které už ukončila. Jeho výsledek s odkazem na neveřejnost správního řízení nezveřejnila.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Krvavá bitva o Artois 1915. Čechoslováci bojovali ve Francii jako lvi

2. četa roty Nazdar ve Francii

Devátý květnový den 1915. Frontová linie u severofrancouzské obce Neuville-Saint-Vaast. Čeští a slovenští legionáři ve...

Neznáte mě, ale okradu vás. Podvodných e-mailů je víc a v perfektní češtině

Ilustrační snímek

Rozesílání podvodných e-mailů, které se snaží získat od oběti citlivé informace, je stále populárnější. Hackeři navíc...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Najdete na iDNES.cz