Centrum biologické ochrany v Těchoníně. (14. září 2015)

Centrum biologické ochrany v Těchoníně. (14. září 2015) | foto: Ministerstvo obrany ČR

Armáda zvažuje konec drahé nemocnice pro biologickou válku v Těchoníně

  • 32
Centrum biologické ochrany se speciální nemocnicí v Těchoníně v Orlických horách by už brzy nemuselo patřit české armádě. Částečně stále utajované zařízení schopné léčit následky útoku biologickými zbraněmi nebo velkých epidemií je drahé a málo využívané. Armáda proto zvažuje, že se ho zbaví.

Co dělat dál s Těchonínem, to má tento týden projednat vláda. Poté chce ministerstvo obrany plán představit veřejnosti.

"Pokud to nebude platit někdo jiný, bude muset Těchonín skončit," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Provoz vojenské nemocnice v Těchoníně podléhá do značné míry utajení (23. září 2010)
Centrum biologické ochrany v Těchoníně. (14. září 2015)
Ilustrační snímek

Hlavní důvod, proč se případně vzdát specializovaného ústavu, jsou finance. Celý projekt už stál jen v investicích přes jednu a čtvrt miliardy korun. Provoz Těchonína stojí ročně kolem 70 milionů korun, dalších sto milionů tu potřebují na investice do dokončení laboratoří.

Centrum biologické ochrany Těchonín

Centrum biologické ochrany v Těchoníně se začalo budovat po teroristických útocích v září 2001. Jako základ posloužil armádní objekt ze 70. let. 
Nemocnice je vybavená pro nejtěžší biologická rizika. Spadají sem nákazy, které mohou vyvolat těžké onemocnění, představují významné riziko pro zdravotníky a mohou se dál rozšířit. Zatímco na některé, jako je třeba korejská hemoragická horečka, tyfus, HIV, tuberkulóza nebo anthrax, existuje alespoň částečná léčba, jiné vyléčit nejdou. Například SARS, lassa, variola nebo ebola.
Nyní pracuje v ústavu kolem padesáti lidí. Kromě tisícovky vojáků ročně, kteří Těchonínem projdou před odjezdem na zahraniční mise a po návratu z nich, se tu dnes cvičí odborníci na biologické nebezpečí z ministerstva vnitra, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nebo Integrovaného záchranného systému.

Jednou z možností je převod na ministerstvo zdravotnictví. Jenže i to se potýká s nedostatkem peněz. "Ta jednání se teprve povedou," komentoval možnosti mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Pokud se armáda Těchonína skutečně zbaví, poruší slib vlády daný Severoatlantické alianci. Po 11. září 2001 se totiž očekávalo, že Česká republika bude v rámci NATO specialistou na biologické a chemické zbraně.

Ministr i reformátor armády chtěli najít využití v rámci NATO

Informace o možném konci už prosákly i mezi personál. "Šuškanda o zrušení koluje po ústavu již od podzimu," uvedl pracovník, který si z pochopitelných důvodů nepřál být jmenován, redakce ale jeho jméno zná.

Podle něj zaměstnanci stále nevědí, zda tu bude pokračovat provoz v omezeném rozsahu, nebo se zařízení v nynější podobě zruší úplně.

Jiří Šedivý, náměstek ministra a šéf týmu pro armádní reformu, přitom ještě v polovině února na dotazy iDNES.cz odpověděl, že Těchonín by se měl zachovat. Navzdory vědomí, že je to zařízení drahé a málo využité.

Měnit se podle něj neměl ani účel nemocnice, tedy mírnit následky biologické války nebo epidemií. Stejně se dříve na adresu centra vyjádřil také ministr obrany Alexandr Vondra. Zařízení je podle něj unikátní.

Podstatně lépe by se dalo centrum využívat po dokončení speciálních laboratoří. Ty ale potřebují další injekci, která by se pohybovala kolem sta milionů korun. Ministerstvo nicméně v současné době takovou částku nemá.

Armádních škrtů je v plánu daleko víc. V úterý ministerstvo obrany poodkrylo detaily chystaného opuštění vojenského újezdu Brdy. Čtyři zbývající výcvikové prostory podle Vondry potřebám poměrně malé armády postačí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video