Armádní letadla odletěla pro Čechy do Japonska, nejdřív vezmou ženy a děti

  13:44aktualizováno  22:17
Ze zemětřesením a tsunami zasaženého Japonska odletí čeští občané. Armáda pro ně večer vypravila dva letecké speciály. V Japonsku nyní pobývá několik stovek Čechů včetně členů filharmonie. Letouny ale přednostně odvezou ženy a děti.

Armádní Airbus A319CJ | foto: Václav Nývlt

Dění v Japonsku

"Letouny do České republiky dopraví nejen členy České filharmonie, ale také další občany, kteří o to projeví zájem. Koordinuje to zastupitelský úřad v Tokiu," sdělil iDNES.cz ministr obrany Alexandr Vondra.

"Dospěli jsme k názoru, že situace našich občanů je komplikovaná. Jsou například místa, kterým hrozí nedostatek základních životních podmínek," řekl k odletu airbusů premiér Petr Nečas.

Podle Jany Růžičkové z generálního štábu připravovali vojáci od odpoledne letadla ke startu. Taková příprava - natankování paliva, kontrola přístrojů, prohlídka - trvá kolem čtyř hodin.

Kromě přípravy letounů je třeba vyřešit ještě potřebná povolení pro vstup do vzdušného prostoru zemí, kterými české letouny poletí, což vyřizuje ministerstvo zahraničí.

Letadla měla odstartovat z letiště ve Kbelích po 19. hodině. Jejich start ale zdrželo vyřizování potřebných diplomatických povolení, odstartovala až kolem půl desáté.

Mezipřistání letadel bude v ruském Novosibirsku a Chabarovsku. Letouny poletí do Japonska přibližně 16 hodin a nebudou se na místě zdržovat déle, než bude nutné. Návrat je tedy pravděpodobný ve čtvrtek ráno či dopoledne.

Armáda vyslala dvojici airbusů A319CJ. Ty Česko pořídilo v letech 2006-2007, nesou jména veteránů z druhé světové války generálů Karla Janouška a Josefa Ocelky. Více strojů na vyslání Česko nemá, v případě potřeby by mohly oba airbusy ve čtvrtek odletět do Japonska znovu.

Přesnou informaci, kolik lidí poletí dvěma vojenskými speciály Nečas nemá, seznamy se teprve vytvářejí.  "Máme desítky žádostí lidí, kteří se obrátili na různá česká ministerstva s prosbou o pomoc při odvezení jejich příbuzných z Japonska," uvedl Nečas.

Náklady na let dvou strojů do Japonska a zpět Vondra vyčíslil na čtyři miliony korun. "Ta situace je taková, že nedokážeme předvídat, co se stane zítra nebo pozítří. Po dalším vývoji situace ve Fukušimě jsme se rozhodli přistoupit k návratu," zdůvodnil vyslání letadel Vondra.

Posádky v pohotovosti se musí hlásit do dvou hodin

Naposledy se úvahy o nasazení leteckých speciálů objevily při protestech, vedoucích v Egyptě ke svržení prezidenta Husního Mubaraka. Příprava takového letu běží po třech osách: kromě už zmíněné technické přípravy letounů a vyřizování potřebných povolení k průletu se chystají i posádky, které fungují v režimu takzvané 120minutové pohotovosti.

To znamená, že v případě potřeby musí být do dvou hodin schopny zahájit přípravy ke startu.

Humanitární pomoc vládní speciály nakonec nevezou. Japonsko sice dnes požádalo Evropskou unii o pomoc, ale ta je teprve koordinována. Jak se Česko do pomoci zapojí, zatím není jasné. EU na základě žádosti Japonska oslovila členské státy, aby nabídly, co můžou poslat. Poté bude EU znovu jednat s Japonskem a následně bude případnou pomoc koordinovat.

Premiér Nečas uvedl, že Česká republika nepřipravuje podobný krok jako Německo, tedy kontrolu v jaderných elektrárnách. "Nevidím žádný důvod, proč podléhat mediální hysterii. Naše elektrárny jsou umístěny na jednom z tektonicky nejstabilnějších míst na naší planetě a jak známo, tsunami u nás také zpravidla nehrozí," uzavřel premiér.

Radiace uniká více než včera, zatím se rozptyluje

Češi opouštějí Japonsko kvůli nedávnému zemětřesení a tsunami, které poškodilo několik z 56 jaderných reaktorů v zemi. Reaktory se přehřívají, vybuchuje u nich vodík, a i když zatím žádná exploze nenarušila ochranný obal reaktoru, určité množství radiace uniká. (Plyn vzniká reakcí vody, kterou Japonci odstavené reaktory chladí, se zirkoniem obalujícím palivové tyče, pozn. red.)

Nejsilnější naměřená hodinová dávka byla kolem 0,012 sievertu, což je zhruba desetinásobek pondělního maxima. Kdyby někdo byl této dávce vystavený přes 20 hodin, mohl by začít pociťovat lehké příznaky nemoci z ozáření. Zatím se ale radiace poměrně rychle rozptyluje. (více o úterním dění v Japonsku čtěte zde)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Vítr zvedl auto několik metrů nad zem, popisují známí smrt páru v Řecku

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Soused tragicky zesnulých důchodců Antonína a Jany Š. z Jihlavy popsal, jak vypadaly poslední okamžiky jejich života....

„Zagorová, je to milá holka.“ Od Jakešova legendárního projevu uběhlo 30 let

Generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš hovoří před okresními komunistickými...

Nenápadný socialistický kulturák na okraji Plzně byl místem, kde tehdejší generální tajemník Ústředního výboru...

Přetrvávající sucho kazí plány vodákům. Rafty nejspíš letos vůbec nevyplují

V Rožmberku nad Vltavou čeká vodáci zpestření v podobě jezu.

Letošní sucho trápí vodáky. I po víkendových deštích zůstává část řek nesplavná či na hranici splavnosti. Hladina se...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz