Armáda spásy se stala novou českou církví, toužila po tom přes 20 let

  17:08aktualizováno  17:26
Charitativní občanské sdružení Armáda spásy se oficiálně stalo novou českou církví. O registraci usilovalo přes 20 let, až loni v září však podalo oficiální žádost o registraci. Změnily se totiž její podmínky tak, aby sdružení uspělo. K církvi se hlásí přes 300 členů, má 23 duchovních.

Logo Armády spásy | foto: Armáda spásy

"K dnešnímu dni se Armáda spásy stává oficiální registrovanou církví," napsalo sdružení ve své středeční tiskové zprávě. Touhu po registraci mělo sdružení již od roku 1990, kdy v České republice obnovilo svou činnost. "Ale teprve nyní jsme splnili všechny zákonem stanovené povinnosti," vysvětlila mluvčí a  tajemnice Národního velitele Armády spásy Pavla Vopeláková.

Armáda spásy působí ve 126 zemích světa a v mnoha z nich jako církev působí. "U nás jsme k této registraci přistoupili až ve chvíli, kdy jsme mohli splnit všechny zákonem stanovené požadavky, a to obzvláště v počtu členů hlásících se k církvi Armáda spásy. Těch bylo k 31. 12. 2012 celkem 317," dodala Vopeláková.

Podle ní se nic na poslání a službě Armády spásy registrací nic nemění. Pro iDNES.cz upřesnila, že občanské sdružení automaticky nezaniká, ale postupně utlumí své aktivity právě ve prospěch nově vzniklé církve.

"Skutečnost, že jsme registrovanou církví, více odráží pravou přirozenost a charakter Armády spásy. Své sociální aktivity budeme i nadále poskytovat pod hlavičkou občanského sdružení, ale v následujících měsících podnikneme kroky k evidenci účelového zařízení církve," vysvětlila mluvčí.

V tuto chvíli má Armáda spásy celkem 23 duchovních, devět sborů, tři stanice a pravidelně se nedělních bohoslužeb účastní téměř 300 lidí. Jako nově registrovaná církev nemá žádnou možnost připojit se k církevním restitucím.

Armáda spásy je součástí všeobecné křesťanské církve a navazuje na evangelikální tradici.  Její počátky spadají do roku 1865, kdy tehdy metodistický kazatel William Booth založil “Křesťanskou misii”, kterou v roce 1878 přejmenoval na Armádu spásy (The Salvation Army).

V roce 1919 se rozšířila práce a misie Armády spásy také do tehdejšího Československa a zde působila až do roku 1950, kdy byla komunistickým režimem násilně ukončena. Po sametové revoluci mohla Armáda spásy obnovit svou činnost, ale v té době neměla dostatek členů, aby se mohla registrovat jako církev, proto byla zaregistrována jako občanské sdružení.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky velikosti,...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz