Armáda se přesune k jedné z elektráren

  15:41aktualizováno  15:41
Dukovany - Armáda bude co nejvíce chránit jednu ze dvou českých jaderných elektráren. Stát tak ještě více zesiluje opatření po teroristických útocích na Spojené státy americké. Vojáci protiletadlové základny v Žatci proto dostali v pondělí rozkaz připravit se k přesunu. Oficiálně však zatím nebylo sděleno, zda půjde o Dukovany, nebo o Temelín.

Podle velitele žatecké základny Františka Mičánka by měli vojáci dorazit na místo určení nejpravděpodobněji během tohoto týdne, i když to není ještě jisté. Jeho vojáci zatím připravují k použití protiletadlové zbraně. "Zůstaňte u toho, že je to jedna z elektráren. Vedeme ji jako objekt zvláštního významu. Pokud by bylo ochranné pásmo těchto objektů narušeno, pak to bude nejpravděpodobněji právě ze vzduchu, proto jsme byli vybráni," uvedl Mičánek.

Mluvčí Temelína Milan Nebesář o žádném takovém rozkazu podle svých slov neví. Ani mluvčí Dukovan víc nesdělil: "I kdybych o tom věděl, tak to neřeknu, protože všechny věci fyzické ochrany jsou podstatné v tom, že ten, kdo by chtěl případně zaútočit neví, s čím má počítat. Odmítám dávat informace na toto téma," řekl mluvčí jaderné elektrárny Dukovany Petr Spilka.

Vše
o teroristickém
útoku na USA

Útok na USA
změní českou
armádu

Vojáci více
sledují Dukovany

Podle některých zdrojů se zatím zdá pravděpodobnější varianta, že by armáda zesílila ochranu Dukovan. Ty jsou totiž v plném provozu, zatímco Temelín technici teprve zkouší před definitivním spuštěním. Pro ostrahu Dukovan mluví i to, že jsou proti pádu letadla hůře chráněny, a také událost z letošního jara, kdy bezletovou zónou elektrárny prolétla tři civilní letadla.

Velitel František Mičánek sdělil, že žatečtí vojáci nebudou budovat u elektrárny žádnou zvláštní infrastrukturu a využijí zřejmě stávajících základen Armády České republiky. "Momentálně skutečně nevím, kdy bude zahájen přesun a kudy, ani o tom, kolik vojáků se zúčastní. Jsme v pohotovosti a připravujeme protiletadlové komplety k použití," uvedl Mičánek.

Jak dlouho by vojáci u podniků zůstali, také zatím není jasné. "Zřejmě po celou dobu, kdy budou trvat zvýšená opatření, platná v armádě," dodal velitel. Mluvčí generálního štábu Vladimír Palán o této události ještě dopoledne nevěděl, nicméně slíbil zjistit bližší informace.

Na nejbližším vojenském letišti u Temelína - v Plané u Českých Budějovic - není žádný neobvyklý či zvýšený provoz. "Takový rozkaz jsme doposud nedostali," odpověděl zástupce velitele letiště Karol Zámečník na otázku, jestli základna poslouží žateckým.

Velitelství divize české armády v Brně, kterému Žatec podléhá, bylo ve svých odpovědích mnohem stručnější, i když zprávy o Žatci nevyvrátilo. "V souladu se závěry výsledků jednání krizového štábu jsme posílili ostrahu vojenských objektů, prostorů a muničních skladů. Dále jsme prověřili prostředky protivzdušné obrany. Další požadované informace jsou neveřejného charakteru a proto je nemohu poskytnout," vyjádřila se k otázce elektráren mluvčí brněnského útvaru Šárka Soukopová.

Podle pracovníka jedné z dodavatelských firem, který si nepřál být jmenován, byly značně urychleny práce na odstaveném čtvrtém reaktoru jaderné elektrárny v Dukovanech. Poslední letošní plánovaná odstávka a revize jednoho ze čtyř reaktorů byla zahájena 25. srpna a měla skončit 28. září. Elektrárna však chce všechny práce skončit již v pátek 21. září.

Po této odstávce, jejíž součástí je výměna jedné čtvrtiny paliva, revize zařízení bloku a modernizace některých systémů, by měla být elektrárna připravena na zimní sezonu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Pošťačka prý zvonila. Lidé naráží při reklamaci na „tvrzení proti tvrzení“

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Balíky do ruky a jejich doručování je pro Českou poštu problém. Naposledy si na to stěžovali nejen klasičtí klienti,...

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR KONSTRUKTÉR/KA

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz