ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Česká armáda neposílila bezpečnostní opatření v Iráku. Britové a Němci ano

  • 15
Ministerstvo obrany sleduje neklidnou situaci v Iráku poté, co americká armáda tam zabila íránského generála Kásema Solejmáního, který byl zodpovědný za operace íránských sil v cizině. Mimořádná bezpečnostní opatření pro české vojáky působící v zemi přijata zatím nebyla, sdělilo ministerstvo iDNES.cz. Nicméně německé a britské síly v Iráku bezpečnostní opatření zpřísňují.

„Pro resort ministerstva obrany je v tuto chvíli primární starostí monitorovat situaci téměř 40 vojáků, kteří jsou v zemi nasazeni v rámci zahraničních operací,“ sdělil resort na dotaz iDNES.cz.

„Jde o výcvikovou protichemickou jednotku a výcvikovou jednotku vojenské policie. Jsme s nimi v kontaktu, jsou v pořádku. Nadále plní úkoly podle mandátu. Neklidnou situaci sledujeme, abychom v případě potřeby mohli přijmout opatření k posílení jejich bezpečnosti. Jednotlivá tamní velitelství dosud přijala standardní bezpečnostní opatření,“ upozornilo ministerstvo obrany.

V Iráku působí podle armády příslušníci 3. úkolového uskupení jsou vojáci z Liberce, Prahy, Náměště nad Oslavou, Strakonic, Klatov, Opavy, Lipníka a Olomouce. Jádro tvoří příslušníci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce, kteří jsou doplněni o odborníky z dalších útvarů a zařízení podle potřeb a úkolů uskupení.

Úkolem v Iráku je poradní a mentorovací činnost při operačním výcviku specialistů chemického vojska irácké armády v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení.

V Iráku také působí výcviková jednotka vojenské policie, jejímž úkolem je poskytování poradenské a výcvikové činnosti iráckým bezpečnostním silám.

Další vojáci zastávají různé funkce v mezinárodních štábech na jednotlivých stupních velitelství mezinárodních misí.

Jsou podle vás na místě zpřísněná bezpečnostní opatření?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 10. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

Britové a Němci přijali opatření

Velká Británie a Německo, které mají v zemi stovky lidí, již zpřísnily opatření kolem blízkovýchodních základen, na nichž jejich vojáci působí. Velká Británie má v Iráku asi 400 vojáků, kteří se podílejí na výcviku iráckých kolegů. USA jich tam mají přes 5000.

Stanice Sky News oznámila, že Británie zvýšila bezpečnostní opatření na svých vojenských základnách na Blízkém východě. Britské ministerstvo obrany k tomu sdělilo, že „bezpečnost personálu je mimořádně důležitá a opatření zaměřená na zajištění bezpečnosti ozbrojených sil se neustále ověřují“.

Zpřísnění bezpečnostních opatření po útoku na Solejmáního nařídila také německá armáda, jejíž vojáci působí v Iráku jako součást mezinárodní koalice bojující proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Pomsta USA. Íráncům sťali architekta zástupných válek a hvězdu Instagramu

Na vojenské základně Tádží severně od Bagdádu působí v současnosti 27 příslušníků bundeswehru, kteří se podílejí na výcviku iráckých vojáků. Od nynějška pro ně platí omezení pohybu na zemi i ve vzduchu, uvedl mluvčí velitelství mise v Postupimi. „Na jejich úkolu se nic nezměnilo a pokračujeme v jeho plnění tak, jak bylo nařízeno,“ dodal.

Přísnější bezpečnostní opatření se týkají rovněž pěti německých vojáků, kteří pracují na velitelství mezinárodní koalice v Bagdádu. Zhruba devět desítek příslušníků německé armády působí v rámci výcviku místních sil také v iráckém Kurdistánu.

V pohotovosti je také izraelská armáda a Izrael uzavřel některé turistické provozy na severu země.

Podle agentury Reuters evakuují své zaměstnance z pracovišť v Basře zahraniční ropné společnosti. Jde o americké občany. Irácké úřady tvrdí, že evakuace neovlivní ropné operace ani export. Spojené státy už předtím doporučily svým občanům, aby Irák co nejrychleji opustili.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video