O tom, že jde o velmi specifický nákup hovoří i nebývale rozsáhlá dokumentace, která obsahuje stovky stran specifikací a podmínek. Na 13 tisíc sim karet poslouží pro hlasové služby, data a tak podobně, tisíc pět set pouze pro data. Do tendru se může přihlásit jakýkoliv stávající operátor, včetně současného poskytovatele mobilních služeb pro ministerstvo obrany a armádu O2.
Bez spojení není velení. Vojáci dostanou nové vysílačky, vyjdou na 7,7 miliardy |
Cena tendru není známa, ale lze předpokládat, že bude v řádu jednotek milionů korun měsíčně. Vojáci, ani úředníci nebudou ochuzeni o datovou konektivitu. Minimálně získají 20 GB dat s možností rozšíření, ale i zcela neomezené tarify, včetně neomezených dat v zahraničí. I mimo EU.
Tarify nejsou ničím výjimečné, výjimečné jsou ale požadavky, které obrana vyžaduje. Tím je například možnost šíření hromadné sms zprávy na všechna čísla, kterou budou schopni ze speciálního rozhraní odeslat správci, typicky pak IT experti z obrany a armády.
Operátor, který tendr vyhraje, je podle smlouvy povinen zabezpečit pokrytí ve všech místech působení armády, tedy i ve vojenských prostorech, kde je obvykle signál omezený. Typicky pak Libavá či Doupov, kde cvičí zejména pozemní síly a v současnosti i ukrajinští vojáci.
Pouze schválené telefony a aplikace
Dálková správa z obrany spáruje mobilní telefony a sim karty. Ty nebude možné používat v soukromých telefonech. Tím si obrana zabezpečí plnou kontrolu nad zařízením. V případě potřeby může omezit služby nebo zcela mobil deaktivovat. Z bezpečnostních důvodů bude i omezena možnost instalace aplikací.
Temu sbírá příliš mnoho dat, o aplikaci se zajímá úřad pro kyberbezpečnost |
Konkrétní požadavky obrana nespecifikuje, ale dá se předpokládat, že seznam vzejde z armádních doporučení a informací z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Zcela jistě nebude možné používat například čínské nákupní aplikace Temu.
„Propojovací body budou umístěny na adresách VÚ 3255 Praha, Generála Píky 221/1, Praha 6 a VÚ 3255 Olomouc, Dobrovského 6, Olomouc,“ uvádí obrana. Znamená to, že správa bude zajištěna Agenturou komunikačních a informačních systémů (AKIS) v podřízenosti náčelníka Generálního štábu.
Nedílnou součástí bude připojení uživatelů na neveřejnou síť resortu obrany, tedy i přístup k takzvanému Štábnímu informačnímu systému. Jde o vnitřní systém s řadou interních informací. Uživatelé vidí jen tolik, kolik jim správce umožní s ohledem na jejich bezpečnostní prověrku a zařazení.
Šifrovaný obsah a deaktivace fotoaparátu
Pověřený správce AKIS v případě potřeby může nejen zablokovat telefonní číslo, či zcela deaktivovat telefon, ale i jej v případě ztráty vyhledat pomocí lokalizačních služeb. Jeden z mnoha požadavků je i šifrování celého obsahu na mobilních zařízeních, včetně možnosti šifrování paměťové karty. A v neposlední řadě dovedou správci na telefonech deaktivovat wi-fi, fotoaparát a další prostředky.
Hackeři útočí na Prague Defence Summit. Touží po zpravodajských informacích |
V minulých letech využívala obrana hojně telefony Huawei, nicméně s ohledem na bezpečnostní situaci ve světě jsou dnešní požadavky mnohem přísnější. Míra zabezpečení, která je vyžadována si nezadá s nejvyššími standardy NATO. Proniknout do uzavřeného systému by tak mělo být prakticky nemožné. Kdo se stane novým či staronovým poskytovatelem mobilních služeb rozhodne obrana 5. listopadu.