Blamáž velké armádní kauzy. Obžaloba zatajila posudky, řekla soudkyně

  16:01aktualizováno  16:01
Prosincový verdikt pražského městského soudu uštědřil tvrdou ránu renomé Vrchního zastupitelství v Praze a někdejší policejní protimafiánské jednotky. Podle zatím nepravomocného rozhodnutí žalobci a detektivové naprosto selhali při vyšetřování velké armádní kauzy kolem generála Vladimíra Halenky.

Tank T-72M4CZ pálí před diváky. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Případ se točí kolem prodeje nepotřebné vojenské techniky do soukromých rukou. Podle detektivů při něm vznikla státu škoda za sedm milionů korun. Soudkyně Blanka Bedřichová však generála Halenku spolu s dalšími třemi obžalovanými zprostila obžaloby a upozornila na závažná pochybení vyšetřovatelů a státního zástupce. Obžaloba podle ní zatajila dva znalecké posudky. Rozhodnutí soudu je zatím nepravomocné. 

Policejní verze toho, co se ve vedení armády a na ministerstvu obrany odehrávalo mezi lety 2009 a 2013, zní zjednodušeně následovně: firmy, které ovládal zbrojní magnát Jaroslav Strnad, si měly říct, jaké díly (například motory do tanků) potřebují, a státní podnik VOP CZ řízený Adolfem Veřmiřovským se obrátil na vedení armádní logistiky – generála Vladimíra Halenku.

Ten pak určené díly označil za nepotřebné. Úředníci ministerstva obrany Roman Pavlík a Josef Lochman poté prodali součástky zmíněnému státnímu podniku VOP CZ. Ten je přeprodal firmám Excalibur Army a slovenskému VOP Trenčín, který Strnad později rovněž kontroloval. 

Generál Vladimír Halenka

Generál Vladimír Halenka

Šlo hlavně o motory do sovětských tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty. Podle detektivů je firmy získaly pod cenou. Halenkovi, Veřmiřovskému a Pavlíkovi s Lochmanem za to hrozilo až 12 let ve vězení. 

Soud však policejní verzi odmítl. A nejen to. „Orgány činné v trestním řízení v této věci naprosto selhaly. My jsme nedošli k závěru, že by byla způsobena jakákoliv škoda. Stejně tak nebyl zjištěn žádný úmysl škodu způsobit,“ uvedla soudkyně Bedřichová. 

VIDEO: Striptýz tanku T-72

 V Šenově je svlékají kvůli opravám

Tanky u Nového Jičína

Podle obhájkyně Veřmiřovského Dany Libochowitzové byly zkreslené i některé přepisy odposlechů.

„Uvedu větu, která zazněla: on mi ten seznam nedal, to vím jistě, on mi ten seznam nedal. A v přepisu odposlechu se objevilo: on mi ten seznam dal, to vím jistě, on mi ten seznam dal,“ řekla MF DNES advokátka a dodává: „Jsme zvyklí na ne zcela přesné přepisy odposlechů, pokud však dvakrát vypadne jasná a zřetelná negace, tak je to zvláštní.“

Státní zástupce Pavel Prygl se proti rozsudku odvolá. V odvolání se vyjádří k důkazům i k postupu a hodnocení soudkyně. „S tímto hodnocením zásadně nesouhlasím,“ uvedl Prygl.

Záhadné posudky

Soudkyně ve svém verdiktu poukázala na to, že obžaloba předložila jen jeden posudek na cenu armádní techniky a přitom původně pořídila tři. První podle advokátky Libochowitzové vznikl dokonce předtím, než detektivové rozjeli razii na jaře 2015. 

„Posudek se váže k cenám motorů do BVP a ceny, které svými posudky určil, jsou srovnatelné, ne-li nižší, než za kterou je prodávalo ministerstvo obrany do státního podniku,“ řekla advokátka. 

Fotogalerie

Jenže odhad prvního znalce soud nedostal – v soudním spisu chyběl, stejně jako další, který vyzněl podobně.

Případ má kromě generála Halenky ještě jednu významnou postavu. Jan Vylita, bývalý auditor při vedení Severoatlantické aliance, sice v případu obviněn nebyl, přišel však kvůli němu o bezpečnostní prověrku, a tím v důsledku i o svou práci. 

Týden před rozsudkem nad Halenkou a spol. stejný soud rozhodl o tom, že Vylita přišel o prověrku neprávem. Národní bezpečnostní úřad mu ji odebral na základě utajené zprávy vojenské rozvědky. Ta však podle Vylity vycházela právě z kauzy kolem Halenky. 

„Soud řekl, že zpráva je nepodložená a potvrdil, že se to týkalo kauzy pana generála, když jsem argumentoval okolnostmi toho případu,“ řekl Vylita MF DNES. Vylita byl před odchodem k NATO generálním sekretářem ministerstva obrany. Na kariéru ve službách státu kvůli kauze spojené s prodejem nepotřebné techniky musel zapomenout i Halenka a oba ministerští úředníci.

Kauza „Halenka“

  • léto 2014: Policie prověřuje prodeje nepotřebné vojenské techniky.
  • březen 2015: ÚOOZ rozjíždí mohutnou razii, jeho detektivové prohledávají ministerstvo obrany a zadrží pětici mužů: generála Vladimíra Halenku, šéfa armádní logistiky na generálním štábu Adolfa Veřmiřovského, dvojici zaměstnanců ministerstva, kteří měli na starosti prodej nepotřebného majetku Romana Pavlíka a Josefa Lachmana a později i Jana Vylitu, auditora ve vedení NATO.
  • březen 2015: Tehdejší ministr obrany Martin Stropnický odvolává Halenku z funkce.
  • červenec 2017: Státní zástupce Pavel Prygl podal obžalobu na Halenku, Veřmiřovského, Pavlíka a Lachmana.
  • listopad 2017: Halenka opouští armádu, oficiálně ze zdravotních důvodů.
  • prosinec 2018: Městský soud v Praze všechny obviněné zprostil viny. Zatím nepravomocně. Soudkyně upozornila na chyby, které kauzu provázely.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Skauti našli chlapce z Palachova pohřbu. Po Červenáčkovi házel kostky

Mladý skaut Vladimír při pohřbu upáleného studenta Jana Palacha (25. ledna 1969)

Netrvalo ani týden, aby se vyřešila padesátiletá záhada. Skautům se po internetové výzvě přihlásil muž, jehož...

Voliči všech stran více podporují oddlužení bez podmínky splatit 30 procent

Insolvenční-zákon.cz

Veřejnost se přiklání k tomu, aby podmínkou osobního bankrotu a odpuštění zbytku dluhu nebylo splacení alespoň 30...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Pozemek 3316 m2 Zdiby
Pozemek 3316 m2 Zdiby

V Sadu, Zdiby - Přemyšlení, okres Praha-východ
2 613 000 Kč

Najdete na iDNES.cz