Blamáž velké armádní kauzy. Obžaloba zatajila posudky, řekla soudkyně

  16:01aktualizováno  16:01
Prosincový verdikt pražského městského soudu uštědřil tvrdou ránu renomé Vrchního zastupitelství v Praze a někdejší policejní protimafiánské jednotky. Podle zatím nepravomocného rozhodnutí žalobci a detektivové naprosto selhali při vyšetřování velké armádní kauzy kolem generála Vladimíra Halenky.

Tank T-72M4CZ pálí před diváky. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Případ se točí kolem prodeje nepotřebné vojenské techniky do soukromých rukou. Podle detektivů při něm vznikla státu škoda za sedm milionů korun. Soudkyně Blanka Bedřichová však generála Halenku spolu s dalšími třemi obžalovanými zprostila obžaloby a upozornila na závažná pochybení vyšetřovatelů a státního zástupce. Obžaloba podle ní zatajila dva znalecké posudky. Rozhodnutí soudu je zatím nepravomocné. 

Policejní verze toho, co se ve vedení armády a na ministerstvu obrany odehrávalo mezi lety 2009 a 2013, zní zjednodušeně následovně: firmy, které ovládal zbrojní magnát Jaroslav Strnad, si měly říct, jaké díly (například motory do tanků) potřebují, a státní podnik VOP CZ řízený Adolfem Veřmiřovským se obrátil na vedení armádní logistiky – generála Vladimíra Halenku.

Ten pak určené díly označil za nepotřebné. Úředníci ministerstva obrany Roman Pavlík a Josef Lochman poté prodali součástky zmíněnému státnímu podniku VOP CZ. Ten je přeprodal firmám Excalibur Army a slovenskému VOP Trenčín, který Strnad později rovněž kontroloval. 

Generál Vladimír Halenka

Generál Vladimír Halenka

Šlo hlavně o motory do sovětských tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty. Podle detektivů je firmy získaly pod cenou. Halenkovi, Veřmiřovskému a Pavlíkovi s Lochmanem za to hrozilo až 12 let ve vězení. 

Soud však policejní verzi odmítl. A nejen to. „Orgány činné v trestním řízení v této věci naprosto selhaly. My jsme nedošli k závěru, že by byla způsobena jakákoliv škoda. Stejně tak nebyl zjištěn žádný úmysl škodu způsobit,“ uvedla soudkyně Bedřichová. 

VIDEO: Striptýz tanku T-72

 V Šenově je svlékají kvůli opravám

Tanky u Nového Jičína

Podle obhájkyně Veřmiřovského Dany Libochowitzové byly zkreslené i některé přepisy odposlechů.

„Uvedu větu, která zazněla: on mi ten seznam nedal, to vím jistě, on mi ten seznam nedal. A v přepisu odposlechu se objevilo: on mi ten seznam dal, to vím jistě, on mi ten seznam dal,“ řekla MF DNES advokátka a dodává: „Jsme zvyklí na ne zcela přesné přepisy odposlechů, pokud však dvakrát vypadne jasná a zřetelná negace, tak je to zvláštní.“

Státní zástupce Pavel Prygl se proti rozsudku odvolá. V odvolání se vyjádří k důkazům i k postupu a hodnocení soudkyně. „S tímto hodnocením zásadně nesouhlasím,“ uvedl Prygl.

Záhadné posudky

Soudkyně ve svém verdiktu poukázala na to, že obžaloba předložila jen jeden posudek na cenu armádní techniky a přitom původně pořídila tři. První podle advokátky Libochowitzové vznikl dokonce předtím, než detektivové rozjeli razii na jaře 2015. 

„Posudek se váže k cenám motorů do BVP a ceny, které svými posudky určil, jsou srovnatelné, ne-li nižší, než za kterou je prodávalo ministerstvo obrany do státního podniku,“ řekla advokátka. 

Fotogalerie

Jenže odhad prvního znalce soud nedostal – v soudním spisu chyběl, stejně jako další, který vyzněl podobně.

Případ má kromě generála Halenky ještě jednu významnou postavu. Jan Vylita, bývalý auditor při vedení Severoatlantické aliance, sice v případu obviněn nebyl, přišel však kvůli němu o bezpečnostní prověrku, a tím v důsledku i o svou práci. 

Týden před rozsudkem nad Halenkou a spol. stejný soud rozhodl o tom, že Vylita přišel o prověrku neprávem. Národní bezpečnostní úřad mu ji odebral na základě utajené zprávy vojenské rozvědky. Ta však podle Vylity vycházela právě z kauzy kolem Halenky. 

„Soud řekl, že zpráva je nepodložená a potvrdil, že se to týkalo kauzy pana generála, když jsem argumentoval okolnostmi toho případu,“ řekl Vylita MF DNES. Vylita byl před odchodem k NATO generálním sekretářem ministerstva obrany. Na kariéru ve službách státu kvůli kauze spojené s prodejem nepotřebné techniky musel zapomenout i Halenka a oba ministerští úředníci.

Kauza „Halenka“

  • léto 2014: Policie prověřuje prodeje nepotřebné vojenské techniky.
  • březen 2015: ÚOOZ rozjíždí mohutnou razii, jeho detektivové prohledávají ministerstvo obrany a zadrží pětici mužů: generála Vladimíra Halenku, šéfa armádní logistiky na generálním štábu Adolfa Veřmiřovského, dvojici zaměstnanců ministerstva, kteří měli na starosti prodej nepotřebného majetku Romana Pavlíka a Josefa Lachmana a později i Jana Vylitu, auditora ve vedení NATO.
  • březen 2015: Tehdejší ministr obrany Martin Stropnický odvolává Halenku z funkce.
  • červenec 2017: Státní zástupce Pavel Prygl podal obžalobu na Halenku, Veřmiřovského, Pavlíka a Lachmana.
  • listopad 2017: Halenka opouští armádu, oficiálně ze zdravotních důvodů.
  • prosinec 2018: Městský soud v Praze všechny obviněné zprostil viny. Zatím nepravomocně. Soudkyně upozornila na chyby, které kauzu provázely.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

V mešitách vraždil Australan. Tohle je odplata za útoky v Evropě, napsal

Fotografie z videozáznamu útočníka, který střílel v mešitě v novozélandském...

Při útocích v novozélandském městě Christchurch zemřelo ve dvou mešitách pět desítek lidí. Policie po činu zadržela...

Další z rubriky

Rafaje neodvolám, Ištvanovi nevěřím, řekl Zeman. Podpořil Klause mladšího

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Milhostově na Chebsku. (21. 3....

Prezident Miloš Zeman po zkušenostech z případu Nagyová přestal věřit šéfovi Vrchního státního zastupitelství Ivo...

Obce budou moci lépe regulovat konané technopárty, pomůže nová vyhláška

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (23. dubna 2018)

Ministerstvo vnitra připravilo vzor obecně závazné vyhlášky, která umožní obcím, na jejichž území se problémové...

V Beskydech chytají medvěda, ochránci mu chtějí dát sledovací obojek

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Ochránci přírody se v těchto dnech pokoušejí o odchyt medvěda v oblasti Lysé hory v Beskydech. Chtějí zjistit, jak se...

Najdete na iDNES.cz