Armáda je připravena nasadit 1 500 vojáků k hlídání hranic, řekl Zeman

  11:11aktualizováno  11:11
Česká armáda je podle prezidenta Miloše Zemana připravena nasadit 1 500 vojáků k ostraze hranic, pokud by pokračoval příchod uprchlíků do České republiky. Zeman to řekl s odvoláním na náčelníka Generálního štábu Armády České republiky Josefa Bečváře, který ho o tom informoval.

Prezident Miloš Zeman při projevu na Žofínském fóru (20. dubna 2015) | foto:  Dan Materna, MAFRA

V rozhovoru z Lán pro televizi Blesku prezident Zeman řekl, že k uprchlíkům je třeba říci tři věty. „Nikdo vás sem nezval,“ zní podle něj ta první.

Když už sem uprchlíci přicházejí, musejí podle něj respektovat naše pravidla. „Když se vám to nelíbí, běžte pryč,“ prohlásil prezident na adresu běženců, kteří míří z Blízkého východu a z Afriky do Evropy a část z nich také do Česka.  „Těmto lidem nejlépe pomůžeme na jejich území,“ dodal Zeman.

Mířil tím hlavně na uprchlíky z Blízkého východu a Afriky. Lze podle něj čekat i příliv ukrajinských imigrantů, kteří na rozdíl od těch islámských mají daleko větší schopnost asimilace. Prezident odmítl, že by svými výroky na adresu uprchlíků apeloval na nejnižší lidské pudy, jak mu vytkl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Zeman odmítl Sobotkovu kritiku, že apeluje na nejnižší pudy

„Možná to někdo bude považovat za apel na nejnižší lidské pudy, ale je to stejný postoj, jako mají Maďaři, když staví plot proti Srbsku, jako mají Američané, kteří postavili plot na hranicích s Mexikem,“ řekl prezident. Na dálku tak „špičkoval“ s předsedou vlády.

Důležitá je hranice Schengenu, ne ta naše

Na Zemanova slova reagoval ve vysílání Rádia Impuls ministr vnitra Milan Chovanec. „Pro nás platí mezinárodní závazky a mezinárodní pravidla. V současné době jsou za ostrahu našich hranic odpovědní Italové, Slováci, Maďaři a další země v Schengenském prostotru. Jestli tedy budou nebo nebudou uprchlíci na našem území, záleží na tom, jak propustná bude schengenská hranice".

"Co se týká toho, aby se vrátili do svých zemí, o tom pojednává fungující návratová politika," dodal ministr.

„Myslím, že státník Zemanova formátu nemá důvod podbízet se těm nejhorším pudům a nahrávat šíření nevraživosti vůči uprchlíkům. Pan prezident dobře ví, že problém Klokánků, které v minulých letech katastrofálně zadlužilo jejich bývalé vedení, nijak nesouvisí se solidárním českým podílem na zvládání nejhorší uprchlické krize od konce druhé světové války. Vláda bude jednat při řešení všech současných vážných problému realisticky, ne populisticky,“ uvedl totiž tento týden předseda vlády (více čtěte zde).

Sobotka tak reagoval na Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka, který na tiskové konferenci na Hradě tlumočil prezidentovo rozladění nad tím, že je česká vláda ochotná najít peníze na přijetí uprchlíků, ale ne na pomoc Fondu ohrožení dětí, který řeší vážným finančním problémům. Vláda pro „klokánky“ ve středu peníze neuvolnila (více zde).

Od září letošního roku do září 2017 je Česká republika podle Sobotkovy vlády ochotna přijmout k azylovému řízení celkem 1 500 uprchlíků, z toho 400 z uprchlických táborů v Jordánsku a v Kurdistán, kam utekli z válkou zmítané Sýrie, a dalších 1 100 převzít od Řecka a Itálie, které čelí přívalu uprchlíků z Afriky.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Najdete na iDNES.cz