Armáda hledá smysl nemocnice za miliardy, kde nikdy nebyl pacient

  9:30aktualizováno  9:30
Menší okresní nemocnice zavírají oddělení a omezují provoz. Naproti tomu v Orlických horách polyká stamiliony nemocnice, která ještě nikoho neléčila. V Těchoníně u Ústí nad Orlicí je vojenské zařízení pro pacienty s nejnebezpečnějšími nemocemi. Armáda hledá jeho nový smysl.

Vjezd do vojenské nemocnice v Těchoníně v Orlických horách | foto: Michal Klíma, MAFRA

Všechna ministerstva teď hledají úspory, a tak se škrty mohou dotknout i Centra biologické ochrany. V prázdné nemocnici bez pacientů je stále lékařský i pomocný personál, což stojí nemálo peněz. Jenže rušit ho nikdo nechce.

NEMOCNICE MÁ BOJOVAT PROTI EBOLE

Nemocnice je vybavená pro zásah označovaný jako BSL 3 a BSL 4 Zkratka pochází z anglického Biological Safety Level neboli Stupně biologického rizika.

Spadají sem nákazy, které mohou vyvolat těžké onemocnění, představují významné riziko pro zdravotníky a mohou se dál rozšířit. Zatímco na kategorii BSL 3 existuje alespoň částečná léčba, do BSL 4 už spadají nákazy, které vyléčit nejdou. Mezi původce zařazené do BSL 3 patří například korejská hemoragická horečka, tyfus, HIV, tuberkulóza nebo anthrax. Do BSL 4 spadá SARS, lassa, variola nebo ebola.

"Zrušení tohoto pracoviště, které je unikátní v rámci České republiky i NATO, by v případě krizového stavu mohlo mít fatální důsledky. Musíme hledat cesty, jak Těchonín efektivněji využívat nejen ve prospěch armády," poznamenal ministr obrany Alexandr Vondra.

Zařízení z doby Varšavské smlouvy stát vylepšil po 11. září

Centrum biologické ochrany začala armáda budovat v roce 2001. Tehdy daly události kolem 11. září věci do pohybu a do bývalého objektu Varšavské smlouvy ze sedmdesátých let v letech 2003 až 2007 nateklo kolem jedné miliardy a dvou set milionů korun.

Armáda přitom údaje o nákladech na zřízení nemocnice nechtěla zveřejnit.

"Náklady na vybudování Centra biologické ochrany a náklady na jeho provoz odpovídají finanční náročnosti srovnatelných základen v jiných zemích," zněla nejdříve odpověď z tiskové a informační služby ministerstva obrany.

Nakonec ale ministerstvo uvedlo, že pořizovací náklady v letech 2003 až 2007 byly 1,2 miliardy korun a roční provozní náklady činí 126 milionů korun. To ale někteří lidé zpochybňují.

"Vždyť tam pracuje stovka lidí. A jenom smlouva s jednou soukromou firmou zněla na 207 milionů korun," řekl bývalý zaměstnanec, který nechce zveřejnit své jméno.

Jediné využití: vojáci z misí tam byli na vyšetření

Ať tak či tak, jedná se o nemalou sumu, vzhledem k tomu, že v Centru za celou dobu nebyl ani jeden pacient. Jediné využití nemocnice našla při návratu českých vojáků ze zahraničních misí, kteří zde byli několik dní na vyšetření a pozorování.

Heliport vojenské nemocnice v Těchoníně v Orlických horáchAreál vojenské nemocnice v Těchoníně v Orlických horách

Nemocnice má zejména přijímat pacienty s vysoce rizikovými onemocněními, jejichž léčba vyžaduje technické vybavení, která jsou odborně označována jako agens BSL 3 a BSL 4.

Povinnost přijmout takové pacienty není sice nijak striktně dána, ale existují určité smlouvy s některými zeměmi NATO, že by tito pacienti byli hospitalizováni právě v Těchoníně.

"Pokud by se stalo, že v některé ze zemí, se kterou je uzavřena rámcová dohoda, bude takovýto pacient, je pravděpodobné, že bude umístěn v zařízení v Těchoníně. Každý takový případ ale bude řešen individuálně," uvedla Jana Zechmeisterová z tiskové a informační služby ministerstva obrany.

Zařízení přitom nemá smlouvy se zdravotními pojišťovnami, a pokud by se takový případ vyskytl, byla by hospitalizace hrazena ze státního rozpočtu.

Nákazy se nebojíme, říkají místní

Přestože se v Těchoníně může v kteroukoliv denní či noční hodinu objevit pacient s nebezpečnou a nakažlivou nemocí, místním lidem přítomnost armádního objektu nijak nevadí. Už se s ní dávno sžili.

"Zvykli jsme si už v sedmdesátých letech, kdy tady byla podobná nemocnice. Z nějaké nákazy strach nemáme," řekl jeden z místních lidí, který nechtěl zveřejnit jméno.

Těchonín v Orlických horách.

Lidé z okolí o objektu nemluví jinak ochotně. Řada z nich tam našla zaměstnání. Na parkovišti pro civilní zaměstnance stojí desítky aut a přes ostnatý drát je uvnitř areálu vidět, že tam skutečně pracují převážně lidé mimo armádu.

To potvrzuje starostka Těchonína Jana Jentschková. "Jsme si vědomi, co tady máme. Ale řada lidí tady našla zaměstnání, třeba při údržbě zeleně," řekla.

Podle ní si lidé na přítomnost nemocnice bez pacientů zvykli. "Už jsme se s tím sžili. Ale je pravda, že nevíme, co by se dělo, kdyby nastala situace, že by sem začali vozit pacienty," dodala starostka.

Vadí vám, že stát udržuje v provozu specializovanou, ale nevyužívanou nemocnici v Těchoníně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. října 2010. Anketa je uzavřena.

NE 11531
ANO 6064
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Průměrný záškolák má 37 neomluvených hodin. Často je kryjí i rodiče

Ilustrační snímek

Školní vysvědčení má speciální kolonku na neomluvené hodiny. V minulém školním roce do ní učitelé zapsali o poznání...

Úředníci zmrazili miliardy za Škodu Transportation, šly na anonymní účty

Škoda Vagonka vyslala na koleje vlakové jednotky, které znají miliony Čechů,...

Úřady zmrazily tři z osmi miliard korun, které inkasovala kyperská společnost CEIL za prodej firmy Škoda...

Nakažených pneumokokem v porovnání s loňskem přibylo. Může za to chřipka

Ilustrační snímek

Zánět mozkových blan, těžký zápal plic či otrava krve. To jsou jen některá z onemocnění, která může mít na svědomí...

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na iDNES.cz