Webová aplikace Archivu bezpečnostních složek (13.6.2017).

Webová aplikace Archivu bezpečnostních složek (13.6.2017). | foto: Archiv bezpečnostních složek

Najdi svého agenta. Archiv detailně odkryl strukturu komunistické StB

  • 413
Archiv bezpečnostních složek (ABS) v úterý spustil unikátní webovou aplikaci, která den po dni mapuje strukturu a fungování komunistického ministerstva vnitra. Dají se v ní najít konkrétní oblasti i jména agentů Státní bezpečnosti (StB), kteří za ně zodpovídali. ABS takto zmapoval období od 1. března 1969 až do zrušení StB 15. února 1990.

Archiváři se v aplikaci zaměřili na klíčové představitele StB. Každý z nich má na webu svou fotografii, popis zastávané funkce, úkolů a o čem rozhodoval. Zájemci si tak mohou prohlédnout i tvář člověka, který nařídil něčí sledování.

Aplikace je veřejně přístupná na internetu a nabízí ucelené informace o ministrech, jejich náměstcích a náčelnících jednotlivých správ StB i Pohraniční stráže. Vyhledávání je možné podle jména, ale i podle krycího názvu, které StB ve svých dokumentech hojně využívala.

Zástupce ředitelky ABS Petr Zeman vysvětlil, že v aplikaci si kdokoli může vyhledat i další útvary ministerstva, nejenom StB. K dispozici jsou názvy útvarů, jejich zaměření a dobu trvání až do úrovně odborů.

„Zájemci si mohou vybrat libovolné datum, po jehož zadání získají přesnou strukturu ministerstva,“ přiblížil fungování aplikace Zeman s tím, že projekt je výsledkem zhruba dvouleté práce. Prověřit všechny údaje totiž nebylo vůbec jednoduché. „Pro historiky je jistě důležité, že jsme ověřovali veškerá data,“ dodal Zeman.

Přesto aplikace neobsahuje zdaleka všechny informace uložené v ABS. „Projekt hodláme do budoucna rozšiřovat. Jak z hlediska časového, kdy bychom chtěli zpřístupnit strukturu ministerstva vnitra od roku 1953, tak i regionálně, kdy bychom prezentovali i útvary v krajích,“ řekla ředitelka ABS Světlana Ptáčníková.

I tak je to první projekt v Evropě, který tímto způsobem zmapoval dlouhodobou historii jednoho ministerstva, upozornil ABS na úterní tiskové konferenci.

Tajné spisy o Čáslavské i Kriegelovi

Spuštění nové aplikace ABS avizoval už minulý týden s tím, že doplní již existující eBadatelnu o dalších 22 tisíc svazků, které StB vedla na lidi potenciálně nebezpečné pro režim (více o zpřístupnění dalších svazků jsme psali zde). K půlmilionu dosavadních skenů, které jsou v internetové badatelně přístupné od loňského března, tak od úterý přibylo 2,5 milionu dalších.

Zpřístupnit neznamená zveřejnit

Zpřístupnění materiálů prostřednictvím eBadatelny neznamená jejich zveřejnění. Zájemci o přístup do databáze se musí nejprve přijítosobně zaregistrovat na některou z poboček ABS a předložit svůj občanský průkaz. Bez registrace se dostanou jen k názvům dokumentů a jejich nečitelným náhledům.

Nové dokumenty obsahují mimo jiné informace tajné policie, které shromáždila k Františku Kriegelovi, jenž se v roce 1968 jako jeden z mála komunistických politiků postavil proti sovětské okupaci Československa.

Zájemci si mohou listovat také v písemnostech týkajících se gymnastky Věry Čáslavské, novináře a polistopadového hradního kancléře Ivana Medka, hudebníka a politika Michaela Kocába, hudebníků Jiřího Suchého a Marty Kubišové nebo herečky Heleny Růžičkové.

Svazky obsahují posudky, udavačské dopisy či hlášení agentů nasazených na sledované. „Stačí zadat jméno osoby, která vás zajímá, a okamžitě se objeví svazek, který si můžete zobrazit,“ uvedla ředitelka.

Svazky byly centrálně archivovány a jejich originál se dochoval na takzvaném mikrofiši. Do svazků v eBadatelně mohou zájemci nahlédnout po osobní registraci v některé z badatelen ABS.

Dvacet kilometrů totalitních tajemství. Co skrývá ABS:

8. června 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue