Archeologové novele zákona o památkové péči, kterou připravilo ministerstvo kultury, vyčítají, že se z odborných terénních výzkumů snaží udělat běžné podnikání. "Účelem archeologických výzkumů nemůže být pouhé 'vyčištění' území od archeologických nálezů pro stavebníky a přesun těchto nálezů do depozitářů muzeí," napsali ministerstvu, se kterým si od konce ledna čile korespondují.
Novela podle nich archeologii degraduje na výkopovou a byrokratickou činnost, která má co nejrychleji zbavit pozemek "archeologické překážky". Jejich názory prý nebyly dostatečně zohledněny. Žádají proto resort, aby normu předělal.
Ministerstvo oponuje, že připravilo vyvážený materiál, který odborníci měli šanci ovlivnit. Naposledy resort výhrady archeologů odmítl v dopise v půli března. Část námitek je podle něj buď zcela nová, část pramení z nepochopení.
Materiál nyní projednává Legislativní rada vlády a ministerstvo proto tvrdí, že už nemůže na návrhu nic měnit. "Nemůžeme svévolně měnit koncepci předložené a v rámci připomínkového řízení projednané novely pouze z důvodu, že někteří zástupci akademické archeologické obce uplatnili koncepční a bohužel nepropracované námitky," uvedl pro iDNES.cz šéf památkové inspekce ministerstva Martin Zídek.
Archeologové si vymohli setkání s ministryní Hanákovou
Vědci se ale nechtějí vzdát a dál usilují o přepracování materiálu. "Myslím, že není dnes v Česku profesor či docent archeologie, který by nesouhlasil s našimi argumenty," řekl iDNES.cz ředitel pražského Archeologického ústavu Akademie věd ČR Luboš Jiráň.
"Myslíme si, že novela v mnoha bodech není vyhovující. Její zavedení by způsobilo archeologii značné problémy. Jsme v kontaktu představitelé všech kateder archeologie a ústavů archeologie Akademie věd," potvrdil iDNES.cz Pavel Vařeka, děkan Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni a vedoucí tamní Katedry archeologie.
Archeologové se před pár dny kvůli kritice návrhu poprvé setkali s ministryní kultury Alenou Hanákovou. Jiráň ale řekl, že nelze nelze říct, zda jednání s šéfkou resortu bude mít nějaký dopad.
Odborníci se shodují, že nový zákon týkající se archeologie je potřeba. Podle Jiráně novela i v této podobě přináší řadu přínosných věcí, některé další je ale nutné předělat.
Nechceme, aby se o středověké mince staralo muzeum figurín
Ministerstvo argumentuje, že chce mít v budoucnu větší dohled nad archeologickými výzkumy. Jejich odborným garantem je dosud Akademie věd, kterou má nahradit archeologická rada, jež resortu poskytne podklady pro udělování a odnímání oprávnění k výzkumům. Podle archeologů je ale rada v novele zmíněna velmi vágně a není jasné, jaké bude mít úkoly a vliv.
Resort v důvodové zprávě uvádí, že "je nutné nastavit nová pravidla takovým způsobem, aby současný vývoj nevedl ke škodám a úbytku kulturního dědictví". Archeologové ale namítají, že se přijetím novely naopak jeho ochrana zhorší.
Upozorňují, že archeologický nález se bude moci stát kulturní památkou, nebo naopak bude z této kategorie vyjmutý, jen na základě vyjádření krajského nebo obecního úřadu. V současnosti je nutné požádat o stanovisko odbornou organizaci. Podle nich budou moci provádět terénní výzkumy i subjekty bez dostatečného vybavení a odborných znalostí.
Archeologům vadí i nárůst byrokracie. Každý výzkum by měl nově mít svůj "rodný list", kam se uvedou jeho vědecké cíle, rozpočet či technické požadavky. Materiál podle archeologů obsahuje také řadu nesmyslných ustanovení. "Náhodné objevení pokladu středověkých stříbrných mincí v pražské Celetné ulici může být hlášeno nejbližšímu muzeu, v daném případě tedy Muzeu voskových figurín," vytýkají resortu v jednom z dopisů.