Pracovní list pro dyslektiky s arabštinou pobouřil lidi na sociálních sítích.

Pracovní list pro dyslektiky s arabštinou pobouřil lidi na sociálních sítích. | foto: Facebook

Děti ve škole učí arabsky, rozčilují se Češi. Jde přitom o test vnímání

  • 1198
Obyčejný list papíru používaný na Základní škole v Červeném Kostelci vyvolal na českých sociálních sítích zděšení a pocit ohrožení ze ztráty národní identity. Na listu jsou totiž písmena z arabštiny a je používán při výuce českých žáků. Jedná se přitom pouze o pracovní list pro dyslektiky, který slouží jako test vnímání.

Příspěvek začal kolovat po sociálních sítích už loni v květnu, kdy ho na Facebook umístil například Jan Ptáček. Dále ho sdílelo přes 600 uživatelů. 

Na veřejnost vyplul opět nyní, na fórum zabývající se pedagogikou ho nahrála jedna z učitelek s tím, že se na ni obrátila známá, která chtěla vědět, zda je pravda, že se na českých školách opravdu vyučuje arabské písmo.

„Za čas budou holkám rozdávat šátky!“ zděsil se pod příspěvkem Vladimír Chlouba. „To je ale pořádná sviňárna,“ připsala Blanka Mahr. „Běžte do škol, kde tohle dětem dělají a žádejte, kdo jim dal příkaz k této výuce. Nesouhlas rodičů je na místě,“ rozčílila se Anna Kolářová. 

Jan Ptáček, který příspěvek sdílel, přiznává, že ho pobouřilo, že se arabština předkládá žákům ve školách. „Strávil jsem nějaký čas služebně v muslimské zemi a když vidím to, co se dneska děje, vždycky si vzpomenu na přísloví, které jsme si tam tehdy vymysleli: Nikdy nevěř muslimovi,“ sdělil Ptáček.

09.května 2017 v 22:15, příspěvek archivován: 20.března 2018 v 09:25

....třetí třída, Červený Kostelec.....toto prý tam dostávají děti na doučování na hledání stejných znaků......stáhl jsem to ze stránek Naštvaných matek......to nepřipomíná arabštinu, to je arabština...dost silný kafe...

Podle arabisty Eduarda Gombára se skutečně jedná o jednotlivá písmena arabského písma. Nicméně list slouží k něčemu jinému než výuce arabštiny.

„Jedná se o pracovní list z DYS centra Praha pro dyslektické děti na zrakové vnímání,“ vysvětlil iDNES.cz Jiří Oleják, ředitel Základní školy v Červeném Kostelci, která tento pracovní list dosud využívá.

Kritiku rodičů nebo veřejnosti kvůli pracovnímu listu s arabštinou nezaznamenal. Nevěděl ani, že se list šíří po sociálních sítích. „Používáme i pracovní list čínský, japonský, azbukový a všechny další, které uzná speciální pedagog za užitečné, je jich asi padesát,“ dodal Oleják.

Autorkou pracovního listu je pedagožka Jiřina Bednářová. S kritikou kvůli cizojazyčnému písmu se prý dosud nesetkala. 

„Zmiňovaný pracovní list je vytržen z kontextu celé publikace Zrakové vnímání, Optická diferenciace II. Publikace je zaměřena na rozvoj zrakové diferenciace, uvědomování si rozdílů mezi jednotlivými symboly, slouží i k rozvoji koncentrace pozornosti. Za seznámení s jazykem, kulturou, jejichž písma jako grafického symbolu využívá, se považovat nedá,“ uvedla Bednářová.

Na seznámení se s kulturou různých národností nevidí nic ohrožujícího. „Naopak, čím více informací o sobě navzájem máme, tím lépe si můžeme porozumět, obohatit se, být si prospěšní,“ dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video