APA: Česko má špatné svědomí vůči Evropské unii

  22:43aktualizováno  22:43
- Ačkoli má Evropská komise zveřejnit své každoroční hodnocení přizpůsobovacího procesu kandidátských zemí teprve až na podzim, již nyní tlačí české politiky špatné svědomí. Mají totiž pocit, že ČR od posledního hodnocení, které vyznělo značně kriticky, na cestě k Bruselu příliš nepokročila, napsala rakouská agentura APA.

Za hlavní problém přitom kromě pomalého přejímání acquis communautaire (legislativy unie) považuje především problematiku emigrujících Romů. "Evropská komise bude přísná, možná přísnější než loni," cituje agentura českého vyjednávače v Bruselu Pavla Teličku.

Některé hlasy se dokonce už obávají, že ČR vypadne z první skupiny kandidátských zemí. "Pokud se tak stane, budeme si za to moci jen sami," cituje v této souvislosti prezidenta Václava Havla.

Nedostatky jsou totiž podle rakouské agentury stále stejné: vedle pomalého přejímání legislativy je to špatné fungování státní správy, korupce, neuspokojivá situace romské menšiny a v neposlední řadě také hospodářské problémy.

"Jsme jediná ekonomika (z šesti kandidátů první skupiny), které neroste," cituje APA Teličku. Připomíná, že menšinová vláda ČSSD nastupovala se sliby "smrště zákonů" a akcí "čisté ruce", výsledky však zůstaly za očekáváním.

Přiznal to nedávno i sám premiér Miloš Zeman, když připustil, že tyto sliby vyvěraly z určité naivity. Kabinet může v parlamentu prosadit prakticky jen to, co mu opoziční ODS Václava Klause dovolí, a vláda je tedy odkázána na (Klausovu) shovívavost.

Bezradné jsou české úřady také vůči stále obtížnějším problémům romské menšiny. V posledních týdnech láme již dva roky trvající emigrace Romů do západních zemí všechny rekordy, cílem je zejména Británie a Belgie.
Romové se cítí v ČR diskriminováni a vystaveni rasově motivovaným útokům. Úřady se snaží situaci této 250.000 menšiny řešit sociálními programy a ostřejšími tresty proti pachatelům rasistického násilí. Situace Romů však zůstává tristní: v některých oblastech je jich až 80 procent bez práce.

Nechtěným symbolem 'soužití' Romů s většinovým obyvatelstvem je již delší dobu plán na výstavbu zdi v Ústí nad Labem, která má rozdělit obě komunity. Na podzim má o této záležitosti jednat parlament, vše pozorně sleduje i zastoupení Evropské unie v Praze a dává to českým politikům na vědomí.

Zemanova vláda si jako "pracovní termín" pro přijetí k Evropské unii dala rok 2003 a stále ještě doufá, že jej bude možné splnit. Ministr zahraničí Jan Kavan však nedávno pootevřel "zadní vrátka", když prohlásil, že rok 2003 sice platí, ale pokud se jej nepodaří dodržet, "nebude to žádná tragédie", upozorňuje APA.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Proruský výklad moderních dějin? Zprávu BIS odmítají historici i učitelé

Ilustrační snímek

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby je výuka především moderních dějin poplatná ruskému úhlu pohledu....

Matějská začala. Na pouť dorazily přes chladné počasí první tisícovky lidí

Matějská pouť v Praze. (23.2.2019)

Obyvatelé Prahy i mimopražští turisté využili slunečného avšak zároveň studeného dne k návštěvě Matějské pouti, která v...

D1 omezují další opravy. Kromě odstraňování svodidel selhala kanalizace

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo 23. února 2019 v poledních hodinách...

Musela se opravit ucpaná kanalizace na 98. kilometru na Vysočině. Avšak jen provizorně. I tak levý jízdní pruh na Prahu...

Najdete na iDNES.cz