APA: Česko má špatné svědomí vůči Evropské unii

  22:43aktualizováno  22:43
- Ačkoli má Evropská komise zveřejnit své každoroční hodnocení přizpůsobovacího procesu kandidátských zemí teprve až na podzim, již nyní tlačí české politiky špatné svědomí. Mají totiž pocit, že ČR od posledního hodnocení, které vyznělo značně kriticky, na cestě k Bruselu příliš nepokročila, napsala rakouská agentura APA.

Za hlavní problém přitom kromě pomalého přejímání acquis communautaire (legislativy unie) považuje především problematiku emigrujících Romů. "Evropská komise bude přísná, možná přísnější než loni," cituje agentura českého vyjednávače v Bruselu Pavla Teličku.

Některé hlasy se dokonce už obávají, že ČR vypadne z první skupiny kandidátských zemí. "Pokud se tak stane, budeme si za to moci jen sami," cituje v této souvislosti prezidenta Václava Havla.

Nedostatky jsou totiž podle rakouské agentury stále stejné: vedle pomalého přejímání legislativy je to špatné fungování státní správy, korupce, neuspokojivá situace romské menšiny a v neposlední řadě také hospodářské problémy.

"Jsme jediná ekonomika (z šesti kandidátů první skupiny), které neroste," cituje APA Teličku. Připomíná, že menšinová vláda ČSSD nastupovala se sliby "smrště zákonů" a akcí "čisté ruce", výsledky však zůstaly za očekáváním.

Přiznal to nedávno i sám premiér Miloš Zeman, když připustil, že tyto sliby vyvěraly z určité naivity. Kabinet může v parlamentu prosadit prakticky jen to, co mu opoziční ODS Václava Klause dovolí, a vláda je tedy odkázána na (Klausovu) shovívavost.

Bezradné jsou české úřady také vůči stále obtížnějším problémům romské menšiny. V posledních týdnech láme již dva roky trvající emigrace Romů do západních zemí všechny rekordy, cílem je zejména Británie a Belgie.
Romové se cítí v ČR diskriminováni a vystaveni rasově motivovaným útokům. Úřady se snaží situaci této 250.000 menšiny řešit sociálními programy a ostřejšími tresty proti pachatelům rasistického násilí. Situace Romů však zůstává tristní: v některých oblastech je jich až 80 procent bez práce.

Nechtěným symbolem 'soužití' Romů s většinovým obyvatelstvem je již delší dobu plán na výstavbu zdi v Ústí nad Labem, která má rozdělit obě komunity. Na podzim má o této záležitosti jednat parlament, vše pozorně sleduje i zastoupení Evropské unie v Praze a dává to českým politikům na vědomí.

Zemanova vláda si jako "pracovní termín" pro přijetí k Evropské unii dala rok 2003 a stále ještě doufá, že jej bude možné splnit. Ministr zahraničí Jan Kavan však nedávno pootevřel "zadní vrátka", když prohlásil, že rok 2003 sice platí, ale pokud se jej nepodaří dodržet, "nebude to žádná tragédie", upozorňuje APA.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Střed Brna už nebude magistrálou, zásobování se omezí jen na ráno

Vjezd do parkovací zóny v centru Brna už například v Rašínově ulici začínají...

Brno připravilo novinky, které se týkají vjezdu automobilů do nejužšího centra města. Omezí dobu pro zásobování...

Žádné další peníze. Babiš odmítá jednat o navýšení rozpočtu pro zdravotnictví

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš nemíní jednat v koalici o dalším navýšení financí pro zdravotnictví v příštím roce. Za dostatečné...

Soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Staníkovi podmínku za nenávistné výroky

Soud neprojevil žádnou statečnost, prohlásil Staník po zamítnutí odvolání

Odvolací pražský městský soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Jaroslavu Staníkovi roční podmíněný trest kvůli...

KOMENTÁŘ: Jak se stal bývalý disident Vondra agentem Putina

Nově zvolený europoslanec za ODS Alexandr Vondra na snímku z května 2019

Europoslanec ODS Alexandr Vondra poskytl rozhovor časopisu Respekt. Následně se na Facebooku kriticky vyjádřil o dnešní...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz