Dispečer z loupeže století žádal miliony, soud rozhodl, že odškodné nedostane

  13:03aktualizováno  13:03
Někdejší dispečer bezpečnostní agentury G4S Antonín Saleta nemá nárok na odškodné od státu za své stíhání v kauze tzv. loupeže století. V pátek o tom nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 2, podle kterého je nárok promlčený. Saleta požadoval po ministerstvu spravedlnosti 2,9 milionu korun.

Někdejší operátor bezpečnostní agentury G4S Antonín Saleta (na snímku) u Městského soudu v Praze (21. října 2013) | foto: ČTK

Soudkyně Daniela Břízová Ratajová v pátek Saletovi z požadované částky přiznala jen 8 220 Kč jako doplatek za služby jeho právníka v trestním řízení.

Fotogalerie

Saleta po státu požadoval dva miliony korun za způsobenou nemajetkovou újmu, dále 468 tisíc korun za českou i venezuelskou vazbu, 450 tisíc korun za náklady na obhajobu v Caracasu a doplatek 41 tisíc Kč za právní zastoupení v ČR. Muž byl totiž zadržen ve Venezuele, předtím byl stíhán jako uprchlý.

Ministerstvo spravedlnosti Saletovi dříve za náklady na advokáta vyplatilo 25 tisíc korun. Ostatní požadavky prohlásilo buď za promlčené, nebo za neúčelné, což mužův právník Jaroslav Ortman označil za cynismus a alibismus. Úřad podle něj kličkuje před odpovědností „jako zajíc v poli“ a chová se „jako chytrá liška, která zametá stopy“. Ministerstvo po Saletovi údajně požadovalo další a další dokumenty k doložení jeho nároků, což prý bylo ve Venezuele složité a problémové.

Ortman poukázal v závěrečné řeči mimo jiné na to, že stíhání Saletovi zkazilo pověst a celý život. „Žije v Německu, nemá vůbec odvahu sem přijet,“ řekl o klientovi. Mimo jiné uvedl i to, že ve venezuelské vazbě byly krysy.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových však u soudu podotkl, že Saleta si vazbu ve Venezuele zavinil sám, protože se v zemi skrýval před trestním procesem. Zdůraznil, že půlroční promlčecí lhůta je pro každého stejná a že Saleta podal žalobu na stát až čtyři měsíce po uplynutí promlčecí doby.

„Šestiměsíční promlčecí doba je sice relativně krátká, samu o sobě ji však nelze považovat za nezákonnou nebo protiústavní,“ konstatovala v pátek soudkyně. Zároveň rozhodla o tom, že Saleta nemusí ministerstvu platit náklady řízení, ačkoliv ve sporu neuspěl.

„Je nesporné, že jeho trestní stíhání bylo nezákonné, a jakkoliv byl jeho nárok promlčen, má soud za to, že v daném případě je spravedlivé, aby náhradu nákladů neplatil,“ vysvětlila.

Lupiči ukradli 154 milionů, peníze se nenašly

„Loupež století“ se stala v roce 2002 na pražské Evropské třídě. Neznámí pachatelé převlečení za policisty tam přepadli vůz G4S a zmocnili se převážených 154 milionů korun.

Peníze se nikdy nenašly a z loupeže nebyl nikdo usvědčen, ačkoliv obžalobě postupně čelilo několik lidí - včetně bývalého vojáka a policisty Salety, který v bezpečnostní agentuře krátce před činem povýšil ze člena posádky na operátora. Podle státního zastupitelství tam fungoval jako spojka lupičů, což se však nepodařilo prokázat.

Patnáct let od loupeže století: 154 milionů zmizelo, lupiči unikli

Saleta si v kauze „loupeže století“ po eskortování z Venezuely dvakrát vyslechl odsuzující rozsudek, který mu uložil devět let vězení a povinnost uhradit uloupenou částku. Rozhodnutí však pokaždé zrušil odvolací senát a soud pak v roce 2014 dispečera napotřetí zprostil viny.

Proti muži neexistoval jediný přímý důkaz. Své původní odsuzující rozsudky založil pražský městský soud mimo jiné na tom, že Saleta v době loupeže nevysvětlitelně zbohatl a několik měsíců po události požádal agenturu o rozvázání pracovního poměru.

Před Saletou soudy v kauze osvobodily pro nedostatek důkazů i muže spojené s tzv. Berdychovým gangem - Tomáše Půtu a Maroše Šuleje. Zproštění se po svém zadržení v Dominikánské republice dočkal také František Hajn, kterého justice původně v jeho nepřítomnosti poslala na deset let do vězení. Hajn na státu později vysoudil 255 tisíc korun, ačkoliv požadoval dva miliony.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Kauza H-System pokračuje. Premiér Babiš chce situaci řešit změnou zákona

Richard Stadler dal za domek od H-Systemu více než milion, po krachu firmy však...

Kvůli okradeným klientům zkrachovalého H-Systemu se nejspíš bude měnit zákon. Ten současný, který má odškodňovat oběti...

ČSSD zůstane v koalici s ANO, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

Hamáčka podpořili poslanci, ČSSD nebude blokovat jednání o žalobě na Zemana

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání ČSSD o setrvání ve vládě. (15.07.2019)

Poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu šéfovi strany Janu Hamáčkovi. „Po jednání mám jistotu, že je nás...

Najdete na iDNES.cz