Od Speychala ke Škodě. Jméno Charouz se opět objevilo v kriminálním případu

  14:27aktualizováno  14:27
Už podruhé se jméno Antonína Charouze, známé postavy automobilového průmyslu devadesátých let, objevilo ve velkém kriminálním případu. Prvním byly údajné daňové podvody kolem Charouzova byznysového spojence Petra Speychala. Druhým je vyšetřování reklamních smluv firmy Škoda Transportation, které v současnosti vede celní správa. Obvinění však zatím nepadlo.

Bývalý automobilový závodník a podnikatel Antonín Charouz. | foto: Jiří Švorc

„Mohu jen říct, že nejsem v žádném případě s tou kauzou spjatý a nešlo vůbec o mě, nýbrž o úplně jinou věc,“ řekl ve středu Charouz deníku Právo.

Jen několik hodin předtím přitom detektivové jihočeské kriminální policie a příslušníci celní správy prohledávali sídla různých firem na pražském Těšnově. Mezi nimi byly i společnosti spojené s Charouzem. Státní zástupkyně Petra Ullrichová, která na vyšetřování dohlíží, detaily k zásahu neuvedla.

Škoda Transportation, kterou vloni koupila společnost PPF z portfolia nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, je sponzorem Charouzovy závodní stáje Charouz Racing System ve formuli 2. Zda se zásah celníků týká právě smluv kolem závodního týmu, však není jisté.

Dokumenty ze sídla Charouzových firem odvážela policejní auta již před několika lety. Tehdy protikorupční policie vyšetřovala podnikatele Petra Speychala (dnes je obviněn ze stamilionových daňových úniků v souvislosti s firmami kolem ČKD – pozn. red.). Charouz byl v tomto případu vyslýchán, ale dál se detektivové nedostali.

Policisty, kteří vedou vyšetřování v případu kolem Speychala, úterní razie zaskočila. O tom, že by se o Charouze zajímala i celní správa, nic nevěděli.

Za meziskladem

Možným vodítkem k tomu, čeho se úterní zásah celníků mohl týkat, je angažmá státní zástupkyně Petry Ullrichové a jihočeské hospodářské kriminálky. Tento tandem řeší již jeden velký případ týkající se lidí kolem bývalého ředitele polostátní energetické firmy ČEZ Martina Romana.

Ullrichová dohlíží na vyšetřování stavby meziskladu jaderného paliva u jihočeského Temelína a rovněž na kauzu nekvalitních svarů na potrubí v Jaderné elektrárně Dukovany. Podle informací redakce do těchto případů částečně zapadá i kauza údajných daňových úniků kolem plzeňské Škody.

Systémy zhasly

První zásah celní správy v případu kolem reklamních smluv plzeňské Škody Transportation se odehrál již koncem října loňského roku. Tehdy vyšetřovatelé obsadili sídlo firmy v Plzni.

Podle zdrojů MF DNES blízkých celní správě se zasahující celníci nemohli dostat do počítačových systémů firmy. Nejprve se zástupci Škody bránili tomu, aby celníci zkoumali firemní dokumenty s tím, že by to měla dělat policie. A poté „zkolabovaly“ firemní systémy, které uchovávaly data společnosti. „Když jsme začali stahovat data, tak se po deseti minutách všechny systémy vypnuly,“ uvedl zdroj redakce obeznámený se zásahem.

Policie spustila už druhou razii kvůli Škodě Plzeň, zasahovala i v Praze

Jak už dříve uvedla MF DNES, celníky zajímají smlouvy na reklamu uzavřené před čtyřmi lety. Na stopu vyšetřovatele přivedl takzvaný bílý kůň neboli člověk, který působil ve statutárních orgánech jedné z firem zapojených do údajných podvodů.

Podle zdrojů MF DNES zmíněného manažera přivedl Pavel Wunsch, který pracoval jako informátor Finanční správy. Wunsch nabízel celníkům jeho svědectví za peníze. Celníci se však s mužem nakonec spojili přímo.

„Zastavil se i na NCOZ, ale ti neměli o jeho svědectví zájem, nakonec ho využili celníci,“ uvedl zdroj redakce blízký případu. Muž se podle všeho obrátil na vyšetřovatele proto, že se bojí o život.

Wunsch je přitom v současnosti obviněn z vydírání. Podnikatelům měl údajně slibovat ochranu před vyšetřováním.

Podezření z korupce

Plzeňská firma čelí podezření z nelegálních aktivit i v zahraničí. Koncem loňského roku byl v Lotyšsku obviněn oblastní manažer firmy Vladislav Kozák. Podle tamních vyšetřovatelů jde prý v této kauze o úplatek ve výši přes dvacet milionů korun.

„Naše společnost nemá o případu žádné informace od lotyšských orgánů činných v trestním řízení. Nikdo nás doposud nekontaktoval. Kromě informací dostupných z médií neznáme podstatu vyšetřovaného případu ani průběh a důvody vyšetřování. Víme pouze to, že náš zaměstnanec byl lotyšskými orgány zadržen a je i nadále zadržován,“ napsala MF DNES již dříve mluvčí Škody Lubomíra Černá.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Viděli jste karmínové soumraky či rozbřesky? Může za ně sopka z Kuril

V poslední době doprovázejí soumraky i rozbřesky v Česku výrazné červenofialové...

V poslední době doprovázejí soumraky i rozbřesky v Česku výrazné červenofialové barvy. Způsobuje je prach ze sopky na...

Hrad Bouzov zůstane státu, Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu

Účastníkům balonové fiesty startujícím od hradu Bouzova na Olomoucku se i letos...

Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu, který se domáhal vydání hradu Bouzov na Olomoucku. Justice ponechala...

Plat až 45 tisíc, vláda plní slib učitelům. Lepší vzdělání to nezaručí

ilustrační snímek

Pedagogové budou v roce 2021 brát 45 tisíc hrubého, slíbil před volbami Andrej Babiš. Nyní to vypadá, že vláda je na...

Místo uhlí by na severu Čech mohla energii vyrábět voda z kaskády jezer

Premiér Andrej Babiš u jezera Milada. Jeho vláda bude hledat peníze na...

Po postupném ukončení těžby uhlí by na severu Čech mohla vzniknout propojená kaskáda jezer s přečerpávacími vodními...

Najdete na iDNES.cz