Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Antisemitismus se šíří mezi mladými. Na vině jsou zejména sociální sítě

  11:11
Počet antisemitský projevů v České republice roste. Zatímco v roce 2019 Federace židovských obcí registrovala 694 incidentů, o rok později to bylo o 180 více. Na vině jsou i sociální sítě. Podle nedávného zahraničního výzkumu se i kvůli nim dostávají antisemitské ideje stále více k mladým lidem, kteří je pak šíří.

Demonstranti použili Davidovu hvězdu jako symbol neočkovaných. Federace židovských obcí a Nadační fond obětem holocaustu se ohradili proti zneužití. (8. ledna 2021) | foto:  Petr Topič, MAFRA

874. Tolik incidentů zaregistrovala Federace židovských obcí v České republice v loňském roce. Číslo roste, například v roce 2018 registrovala celkem 347 antisemitských incidentů. Podle jejich předpokladů bude počet projevů za rok 2021 opět o něco vyšší. 

Sama Federace židovských obcí nicméně upozorňuje, že nejde o násilné incidenty. Ty jsou v Česku stále ojedinělé, v roce 2020 byl zaznamenán jeden případ fyzického napadení s antisemitským motivem. Drtivá většina projevů se šíří na internetu, jak nedávno připomněl předseda Židovské obce v Praze František Bányai.

„Já osobně jsem zažil útoky internetové. Ty přichází z různých zdrojů a častěji. Fyzických útoků na Židy jsme v Česku zažili mimořádně málo. Pokud ty útoky u nás jsou, tak jsou většinou na hřbitovy nebo na materiální statky,“ uvedl.

Proč se nenávistné příspěvky a projevy antisemitismu šíří zejména na sociálních sítích? Podle Federace je pro pisatele výhodou zejména anonymita, kterou internet poskytuje. „Svou roli tu hraje dostupnost, jednoduchost v přístupu, v poslední době samozřejmě i frustrace v souvislosti s pandemií, která způsobila i stresové situace lockdownů a pocitů obecného ohrožení,“ popsala Tereza Kotláriková, projektová manažerka Federace židovských obcí v ČR.

Její slova potvrzuje i expert na extremismus Miroslav Mareš. „Je to nástroj, který umožňuje vyjádřit a uchovat sdělení obrovského počet lidí, která by dříve zůstala vyřčená někde v kuchyni u rádia či v hospodě. A lidé stále mají pocit anonymity, zvláště za přezdívkou či falešným profilem,“ uvedl. 

Nebezpečné sociální sítě

V popředí zvětšujícího problému jsou zejména sociální sítě, na což nedávno poukázal i izraelský ministr pro záležitosti diaspory Nachman Šaj. „Na celém světě je antisemitismus na nebezpečném vzestupu, hlavně kvůli novým sociálním médiím,“ upozornil během jednodenního Mezinárodního fóra k připomínce holokaustu a boji proti antisemitismu v říjnu. Sociální sítě podle něj „podněcují a zvyšují míru nenávisti a musí za to převzít odpovědnost a nezůstat takzvaně neutrální nebo objektivní“.

Na problematiku antisemitismu na sociálních sítích nedávno upozornil také The Guardian s odkazem na výzkum aktivistické skupiny zaměřené proti nenávisti Hope Not Hate a protirasistických organizací Expo Foundation a Amadeu Antonio Foundation. 

Analýza ukázala, že protižidovsky zaměřené zprávy převládají obzvláště na Instagramu a TikToku. Například na Instagramu se šíří konspirace v souvislosti s ilumináty nebo Novým světovým řadem. Šíří se i příspěvky, které obsahují hastag #JewWorldOrder.

Češi útočí na Židy spíš na internetu, říká předseda pražské Židovské obce

Problém se objevuje i na jiných platformách, například na Redditu vzniklo fórum, které se věnovalo konspiračním teoriím. Některé namířené proti Židům loni mezi únorem a listopadem šířilo zhruba půl milionu uživatelů. Část teorií mluvila o Židech jako o vrazích dětí.

„Antisemitismus se na sociálních sítích šíří, některé nemají tak silnou kontrolu jako jiné,“ uvedl Mareš s tím, že například Facebook se snaží takový obsah odstraňovat. „Na sociálních sítích je aktivní globální neonacistické hnutí Siege, které má stoupence i v České republice, jak konstatovala zpráva Europolu z letoška,“ připomněl. 

I v Česku lze dohledat konkrétní příspěvky, které šíří protižidovské myšlenky. Mareš v této souvislosti například připomněl Dělnickou mládež, která je aktivní na Twitteru či Instagramu. Jejich názory se tak dostávají k mladším generacím. Jak totiž připomíná The Guardian, zhruba 70 procent všech uživatelů Instagramu tvoří lidé ve věku mezi 13 a 34 lety.

„Odpovídá to mediálnímu prostředí současnosti, ale zase bych nepřeceňoval sílu antisemitismu u nás, velká část mládeže v České republice je naopak filosemitská anebo alespoň nevyznává antisemitismus,“ dodal odborník. Podle Mareše se rozšiřuje spektrum sociálních sítí, kde je možné se antisemitsky vyjádřit. „Aktuálním trendem v kybeprostoru jsou i ‚hlášky‘ během online her,“ popsal. 

Vliv koronaviru

Situaci nepomohl ani samotný koronavirus. Výzkum varuje, že lidé, kteří během pandemie koronaviru byli vtaženi do konspiračních teorií týkající se covidu-19, mohou převzít antisemitské názory. V souvislosti s koronavirem se navíc objevily i nové dezinformace a teorie, které obviňují Židy. 

„V poslední době jsou to samozřejmě dezinformace a konspirační teorie, které se objevují v souvislosti s pandemií koronaviru. Jde vesměs o obdobné defamace a hoaxy jako v minulosti, jen v jiných souvislostech – pandemii způsobili Židé kvůli ovládnutí světa, Židé vydělávají na vakcínách,“ popsala Kotláriková z Federace židovských obcí.

„Dění kolem pandemie dalo antisemitům nový impuls a prostor pro rozšíření jejich konspiračních výkladů a propagandy. Navíc se objevil nový způsob urážení obětí holocaustu tím, že se k nim někteří neočkovaní začali připodobňovat a dokonce i nosit žlutou hvězdu, čímž se vyvolává falešný dojem o stejném rozměru nacistické krutovlády a soudobých protiepidemických opatření,“ poznamenal Mareš.

Právě Davidovu hvězdu s nápisem „neočkovaný“ používají lidé, kteří odmítají očkování proti koronaviru. Proti tomu se již ohradila například samotná federace.

Davidova hvězda jako symbol neočkovaných. Zneužití, tvrdí federace

„Je evidentní, že je třeba naši společnost neustále vzdělávat a doporučit všem, co se k tak nízkým projevům uchylují, navštívit místa spojená s nacistickou genocidou u nás i v zahraničí,“ uvedla na svém Facebooku Federace židovských obcí spolu s Nadačním fondem obětem holocaustu.

Bezpečné Česko

Feredace židovských obcí ČR připomíná ve své poslední zprávě, že i přes rostoucí počet projevů antisemitismu je v Česku bezpečně. „I přes všechna tato zjištění lze Českou republiku, podobně jako v minulých letech, i nadále vnímat jako zemi, která je pro židovskou komunitu bezpečná, především pak ve srovnání s jinými státy ve střední a západní Evropě,“ uvádí na stránkách

To potvrzuje i Mareš. „Česká republika na tom ještě není co do míry antisemitismu tak špatně, spíše naopak. Ať již ve srovnání s tradičním nacionalistickým antisemitismem například v Maďarsku, ale hlavně při pohledu na masivní islamistický antisemitismus v přistěhovaleckých komunitách v západní Evropě,“ popsal. 

Tři závazky Česka

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek na Mezinárodním fóru v říjnu představil tři závazky, kterými Česká republika bude usilovat o zlepšení situace v boji proti antisemitismu. 

Prvním je vytvoření České národní strategie boje proti antisemitismu, druhým otevření státní příspěvkové organizace Památník ticha a třetím uspořádání mezinárodní konference k Terezínské deklaraci v rámci českého předsednictví v Radě EU v roce 2022.

K zastavení šíření názorů na sociálních sítích je podle něj potřeba stabilní osvěta. „Ostrakizace těchto názorů a aktivní přístup provozovatelů sociálních sítí a ve vazbě na on-line gamingový antisemitismus i tvůrců her. V případě překročení limitů stanovených trestním právem pak i činnost orgánů činných v trestním řízení,“ poznamenal. 

Kotláriková uvedla, že je nutné v mezinárodním měřítku standardizovat postup - od monitorování až po trestněprávní legislativu. 

„Určitou platformou by mohla být Definice antisemitismu, kterou přijala většina evropských zemí, včetně ČR, kde je třeba nyní jednat o její implementaci. Mediální firmy by měly upravit protokoly sociálních sítí, které podporují dělení společnosti a těží z konfliktu, což by jim nejspíše přineslo nižší zisky. Nedávno přijala také Evropská komise Strategii pro boj proti antisemitismu, která by měla sehrát významnou roli i u nás,“ popsala. 

Ve strategii se například navrhují opatření na zintenzivnění spolupráce s internetovými společnostmi s cílem omezit antisemitismus na internetu, zlepšení ochrany veřejných prostor a míst bohoslužeb a zřízení evropského výzkumného střediska pro současný antisemitismus. Vedle těchto opatření chce EU usilovat o to, aby stanula v čele celosvětového boje proti antisemitismu.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum. Nahradit ji může Havel

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  13:49

Přímý přenos Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy jako ministryně pro vědu a výzkum. Jméno...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Zastal se urážené kamarádky, schytal kopanec do hlavy. Policie hledá útočníka

25. dubna 2024  13:42

Pražští policisté pátrají po agresorovi, který v březnu v Karlíně napadl jiného muže. Incident se...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  13:40

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...