Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Antisemitismus se šíří mezi mladými. Na vině jsou zejména sociální sítě

  11:11
Počet antisemitský projevů v České republice roste. Zatímco v roce 2019 Federace židovských obcí registrovala 694 incidentů, o rok později to bylo o 180 více. Na vině jsou i sociální sítě. Podle nedávného zahraničního výzkumu se i kvůli nim dostávají antisemitské ideje stále více k mladým lidem, kteří je pak šíří.

Demonstranti použili Davidovu hvězdu jako symbol neočkovaných. Federace židovských obcí a Nadační fond obětem holocaustu se ohradili proti zneužití. (8. ledna 2021) | foto:  Petr Topič, MAFRA

874. Tolik incidentů zaregistrovala Federace židovských obcí v České republice v loňském roce. Číslo roste, například v roce 2018 registrovala celkem 347 antisemitských incidentů. Podle jejich předpokladů bude počet projevů za rok 2021 opět o něco vyšší. 

Sama Federace židovských obcí nicméně upozorňuje, že nejde o násilné incidenty. Ty jsou v Česku stále ojedinělé, v roce 2020 byl zaznamenán jeden případ fyzického napadení s antisemitským motivem. Drtivá většina projevů se šíří na internetu, jak nedávno připomněl předseda Židovské obce v Praze František Bányai.

„Já osobně jsem zažil útoky internetové. Ty přichází z různých zdrojů a častěji. Fyzických útoků na Židy jsme v Česku zažili mimořádně málo. Pokud ty útoky u nás jsou, tak jsou většinou na hřbitovy nebo na materiální statky,“ uvedl.

Proč se nenávistné příspěvky a projevy antisemitismu šíří zejména na sociálních sítích? Podle Federace je pro pisatele výhodou zejména anonymita, kterou internet poskytuje. „Svou roli tu hraje dostupnost, jednoduchost v přístupu, v poslední době samozřejmě i frustrace v souvislosti s pandemií, která způsobila i stresové situace lockdownů a pocitů obecného ohrožení,“ popsala Tereza Kotláriková, projektová manažerka Federace židovských obcí v ČR.

Její slova potvrzuje i expert na extremismus Miroslav Mareš. „Je to nástroj, který umožňuje vyjádřit a uchovat sdělení obrovského počet lidí, která by dříve zůstala vyřčená někde v kuchyni u rádia či v hospodě. A lidé stále mají pocit anonymity, zvláště za přezdívkou či falešným profilem,“ uvedl. 

Nebezpečné sociální sítě

V popředí zvětšujícího problému jsou zejména sociální sítě, na což nedávno poukázal i izraelský ministr pro záležitosti diaspory Nachman Šaj. „Na celém světě je antisemitismus na nebezpečném vzestupu, hlavně kvůli novým sociálním médiím,“ upozornil během jednodenního Mezinárodního fóra k připomínce holokaustu a boji proti antisemitismu v říjnu. Sociální sítě podle něj „podněcují a zvyšují míru nenávisti a musí za to převzít odpovědnost a nezůstat takzvaně neutrální nebo objektivní“.

Na problematiku antisemitismu na sociálních sítích nedávno upozornil také The Guardian s odkazem na výzkum aktivistické skupiny zaměřené proti nenávisti Hope Not Hate a protirasistických organizací Expo Foundation a Amadeu Antonio Foundation. 

Analýza ukázala, že protižidovsky zaměřené zprávy převládají obzvláště na Instagramu a TikToku. Například na Instagramu se šíří konspirace v souvislosti s ilumináty nebo Novým světovým řadem. Šíří se i příspěvky, které obsahují hastag #JewWorldOrder.

Češi útočí na Židy spíš na internetu, říká předseda pražské Židovské obce

Problém se objevuje i na jiných platformách, například na Redditu vzniklo fórum, které se věnovalo konspiračním teoriím. Některé namířené proti Židům loni mezi únorem a listopadem šířilo zhruba půl milionu uživatelů. Část teorií mluvila o Židech jako o vrazích dětí.

„Antisemitismus se na sociálních sítích šíří, některé nemají tak silnou kontrolu jako jiné,“ uvedl Mareš s tím, že například Facebook se snaží takový obsah odstraňovat. „Na sociálních sítích je aktivní globální neonacistické hnutí Siege, které má stoupence i v České republice, jak konstatovala zpráva Europolu z letoška,“ připomněl. 

I v Česku lze dohledat konkrétní příspěvky, které šíří protižidovské myšlenky. Mareš v této souvislosti například připomněl Dělnickou mládež, která je aktivní na Twitteru či Instagramu. Jejich názory se tak dostávají k mladším generacím. Jak totiž připomíná The Guardian, zhruba 70 procent všech uživatelů Instagramu tvoří lidé ve věku mezi 13 a 34 lety.

„Odpovídá to mediálnímu prostředí současnosti, ale zase bych nepřeceňoval sílu antisemitismu u nás, velká část mládeže v České republice je naopak filosemitská anebo alespoň nevyznává antisemitismus,“ dodal odborník. Podle Mareše se rozšiřuje spektrum sociálních sítí, kde je možné se antisemitsky vyjádřit. „Aktuálním trendem v kybeprostoru jsou i ‚hlášky‘ během online her,“ popsal. 

Vliv koronaviru

Situaci nepomohl ani samotný koronavirus. Výzkum varuje, že lidé, kteří během pandemie koronaviru byli vtaženi do konspiračních teorií týkající se covidu-19, mohou převzít antisemitské názory. V souvislosti s koronavirem se navíc objevily i nové dezinformace a teorie, které obviňují Židy. 

„V poslední době jsou to samozřejmě dezinformace a konspirační teorie, které se objevují v souvislosti s pandemií koronaviru. Jde vesměs o obdobné defamace a hoaxy jako v minulosti, jen v jiných souvislostech – pandemii způsobili Židé kvůli ovládnutí světa, Židé vydělávají na vakcínách,“ popsala Kotláriková z Federace židovských obcí.

„Dění kolem pandemie dalo antisemitům nový impuls a prostor pro rozšíření jejich konspiračních výkladů a propagandy. Navíc se objevil nový způsob urážení obětí holocaustu tím, že se k nim někteří neočkovaní začali připodobňovat a dokonce i nosit žlutou hvězdu, čímž se vyvolává falešný dojem o stejném rozměru nacistické krutovlády a soudobých protiepidemických opatření,“ poznamenal Mareš.

Právě Davidovu hvězdu s nápisem „neočkovaný“ používají lidé, kteří odmítají očkování proti koronaviru. Proti tomu se již ohradila například samotná federace.

Davidova hvězda jako symbol neočkovaných. Zneužití, tvrdí federace

„Je evidentní, že je třeba naši společnost neustále vzdělávat a doporučit všem, co se k tak nízkým projevům uchylují, navštívit místa spojená s nacistickou genocidou u nás i v zahraničí,“ uvedla na svém Facebooku Federace židovských obcí spolu s Nadačním fondem obětem holocaustu.

Bezpečné Česko

Feredace židovských obcí ČR připomíná ve své poslední zprávě, že i přes rostoucí počet projevů antisemitismu je v Česku bezpečně. „I přes všechna tato zjištění lze Českou republiku, podobně jako v minulých letech, i nadále vnímat jako zemi, která je pro židovskou komunitu bezpečná, především pak ve srovnání s jinými státy ve střední a západní Evropě,“ uvádí na stránkách

To potvrzuje i Mareš. „Česká republika na tom ještě není co do míry antisemitismu tak špatně, spíše naopak. Ať již ve srovnání s tradičním nacionalistickým antisemitismem například v Maďarsku, ale hlavně při pohledu na masivní islamistický antisemitismus v přistěhovaleckých komunitách v západní Evropě,“ popsal. 

Tři závazky Česka

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek na Mezinárodním fóru v říjnu představil tři závazky, kterými Česká republika bude usilovat o zlepšení situace v boji proti antisemitismu. 

Prvním je vytvoření České národní strategie boje proti antisemitismu, druhým otevření státní příspěvkové organizace Památník ticha a třetím uspořádání mezinárodní konference k Terezínské deklaraci v rámci českého předsednictví v Radě EU v roce 2022.

K zastavení šíření názorů na sociálních sítích je podle něj potřeba stabilní osvěta. „Ostrakizace těchto názorů a aktivní přístup provozovatelů sociálních sítí a ve vazbě na on-line gamingový antisemitismus i tvůrců her. V případě překročení limitů stanovených trestním právem pak i činnost orgánů činných v trestním řízení,“ poznamenal. 

Kotláriková uvedla, že je nutné v mezinárodním měřítku standardizovat postup - od monitorování až po trestněprávní legislativu. 

„Určitou platformou by mohla být Definice antisemitismu, kterou přijala většina evropských zemí, včetně ČR, kde je třeba nyní jednat o její implementaci. Mediální firmy by měly upravit protokoly sociálních sítí, které podporují dělení společnosti a těží z konfliktu, což by jim nejspíše přineslo nižší zisky. Nedávno přijala také Evropská komise Strategii pro boj proti antisemitismu, která by měla sehrát významnou roli i u nás,“ popsala. 

Ve strategii se například navrhují opatření na zintenzivnění spolupráce s internetovými společnostmi s cílem omezit antisemitismus na internetu, zlepšení ochrany veřejných prostor a míst bohoslužeb a zřízení evropského výzkumného střediska pro současný antisemitismus. Vedle těchto opatření chce EU usilovat o to, aby stanula v čele celosvětového boje proti antisemitismu.

Bartoš: Pro Kalouska ve VZP jsem ruku nezvedl, manželství pro všechny se nevzdáme

  • Nejčtenější

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Krejčířová zastavila prodej slavné vily, nová majitelka už přitom zaplatila

Premium Vše se zdálo jasné: známou vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích koupila v dražbě na osmý pokus...

Začne očkování „vakcínou pro odmítače“. První zájemci dostanou Novavax v únoru

Premium Naočkováno některou z vakcín proti covidu-19 je v Česku tři čtvrtě dospělé populace, ale nalákat a přesvědčit další,...

Téměř všichni nakažení mají omikron. Šíří se skandinávská podvarianta

Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků, uvedl Státní zdravotní ústav...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejtěžší hřích. Západ začíná litovat, že Ukrajině slíbil členství v NATO

Premium Máme se stále ještě tvářit, že Ukrajina skutečně má šanci na vstup do NATO? Nebo by měla vyhlásit neutralitu? Alianční...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Okamurova klička? Gratuluji, vysmíval se SPD šéf poslanců TOP 09 Jakob

Zavedení možnosti korespondenční volby měli v pátek projednávat poslanci. Šéf klubu TOP 09 Jan Jakob se kvůli tomu ráno...

Snůška lží, či demokracie? Konference kritiků opatření vyvolala kontroverze

Těžko uvěřitelné, že se může v Česku vůbec něco takového konat, reagoval imunolog Zdeněk Hel na takzvanou 1....

V Rusku by Stehlíkovou našli vypadlou z okna, píše Putna ke sporu se Zemanem

Literární historik, kritik a pedagog Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Martin C. Putna vyjádřil na Twitteru...

Odveta Polska: chce půdu. Malý Mnichov, volají Češi v příhraničí

Premium V roce 1958 při napřimování a zkracování hranic s Československem přišlo Polsko o území v rozloze 368 hektarů. Poláci...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR DODAVATELSKÉ KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 37 000 - 50 000 Kč

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...