Pátek 22. ledna 2021, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. ledna 2021 Slavomír

Rozvolní se opatření v pondělí? Babiš váhá, Havlíček naléhá

  8:43aktualizováno  13:57
Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše nezlepšují tak, jak si vláda představovala. Situace stále není dobrá, je důležité rozvolňovat s rozmyslem, řekl ve čtvrtek novinářům. V neděli se má sejít vláda, aby rozhodla o sestupu na 3. stupeň protiepidemického pohotovostního systému. Na otevření obchodů naléhá ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Podle něj obchodníci bojují o přežití.

Babiš se tak vyjádřil v souvislosti s plány s hromadným použitím antigenních testů, jejichž srovnání s PCR testy podle poslední studie ukázalo, že jsou pro širší aplikaci vhodné. Odhalí zejména lidi, kteří mohou virus šířit.

Šéf vlády opět připomněl, že se chystají testy zdarma. „Tyto antigenní testy jsou asi desetkrát levnější. Je to velké téma v Evropě. Chtěli bychom, aby někdy od 11. prosince všichni občané, kteří mají zájem, se mohli nechat otestovat. Proč? Protože situace není dobrá,“ řekl Babiš. Čísla podle něj klesají, ale nikoliv podle plánu.  Podle něj je nutné zvážit, jak pokračovat dál.

Ministr Karel Havlíček však upozornil, že obchodníci nyní bojují o přežití. „Jestli teď otevřeme, tak to dopadne ještě relativně dobře. Ale je to za minutu dvanáct,“ řekl ministr ve čtvrtečním rozhovoru pro MF DNES. Podle Havlíčka čeká na obchody náročnější režim: „Ale to je daň za to, že otevíráme. Třeba Spojené státy, řekněme velmi liberální země, tam stojí lidé spořádaně ve frontách před odchody. Celý svět, ať se nám to líbí, nebo ne, se musí současné situaci přizpůsobovat.“

Obáváte se, že se v pondělí 30. listopadu nerozvolní opatření proti epidemii?

celkem hlasů: 21993

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 2. prosince 2020. Anketa je uzavřena.

Ano14272
Je mi to jedno5696
Ne2025

Babiš také řekl, že pokud se chtějí setkávat rodiny na Vánoce, tak by bylo „fajn“, aby se kvůli starším lidem nechali pokud možno všichni účastníci oslav otestovat. „Je to dobrovolné a zdarma. Nejdříve se začne s testováním učitelů. Těmito testy se už testuje v domovech pro seniory. Je to důležité, aby měli lidé možnost se nechat otestovat. Někteří se bojí a já je chápu,“ podotkl premiér.

„Teď je jiná situace. Původně byla největší problém Praha, která je teď na tom vcelku dobře. Teď je problém na venkově. Máme tady fenomén, že nevyužíváme kapacity PCR testů. Myslím si, že antigenní testy by tomu mohly pomoci. Hlavně, abychom našli superpřenašeče, kteří rozsévají vir,“ poznamenal předseda vlády.

Evropská spolupráce

V Evropě panuje ochota i společný postoj zavést antigenní testy jako prevenci, řekl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Podle něj nyní Česko čerpá zkušenosti s testováním od svých sousedů. „Česko bylo jedno z prvních, které zahájilo diskuzi o testování i s ohledem na cestování. Jednáme o tom, že bychom si v rámci Evropy uznávali i antigenní testy. Myslím si, že do poloviny prosince bychom se mohli dohodnout,“ řekl ministr Petříček.

Zdravotní ústav Ostrava

Hodnocené antigenní testy

Podle Romana Prymuly jsou PCR testy zlatým standardem. „Jsme v situaci, kdy je třeba vysvětlil diskuze kolem testů. Nemáme prostředky na to, abychom PCR testy opakovaně testovali celou populaci,“ zdůraznil epidemiolog Prymula. Podle něj je však nutné testovat opakovaně. 

„Spojili jsme se Zdravotním ústavem Ostrava, který navrhl projekt. Poté jsme začali testovat. Cíle studie byly dva - přesnost antigenních testů a ověřit koncept odběrových míst. Studie se prováděla na čtyřech odběrových místech. Co se týká odběrových míst, tak jsme zjistili, že velký význam má mobilní odběrové místo, které je schopno vyrazit tam, kde je potřeba,“ uvedl Miroslav Homza, náměstek NsP Karviná-Ráj. Podle něj jsou zapotřebí tři pracovníci a z toho jeden zdravotník.

„Musí se proškolit, jak test správně provést. Když klient přijde, provede se test. Časová náročnost je na jednoho člověka asi čtyři minuty. Kapacita odběrového místa je asi dvě stě lidí za den,“ podotkl náměstek Miroslav Homza. Ten zároveň uvedl, že páteřní síť odběrových center je již zajištěna: „Můžeme tedy provádět jednou za sedm dnů testování u lidí a profesím které to vyžadují. Třeba sportovci.“

Hana Zelená ze Zdravotního ústavu v Ostravě zdůraznila, že pro testování je nutné vybrat vhodné antigenní testy. Ústav jich zkoušel celkem pět. „Vyšetřili jsme 1 300 vzorků PCR s antigenními testy. Výsledky jsou velmi slušné,“ uvedla.

„Spolehlivé antigenní testy ve srovnání s referenční kultivační metodou dosahují citlivosti 80,9 až 97,7 procenta, specificity až 99,1 procenta,“ uvedla lékařka Zelená. Výsledky jsou však u všech pěti zkoumaných antigenních testů rozdílné. „Většinu antigenních testů z naší studie lze doporučit pro vyhledávání infekčních jedinců vylučující živé viry, kteří představují závažné epidemiologické riziko při minimálním počtu falešných pozitivit,“ zdůraznila Zelená.

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička na konferenci zdůraznil, že sport současnou epidemii velice trpí a především mládež. „Tyto testy by pro nás mohly být revolucí. My jako sport vítáme výsledky této studie. Děti se budou moci vrátit na sportoviště. Tato studie je pro nás tedy naprosto zásadní. Nechceme, aby mohli sportovat jen profesionálové. I pro ně jsou samozřejmě PCR testy nákladné,“ podotkl Hnilička.

Část antigenních testů je spolehlivá, ostatní zklamáním, tvrdí studie

„Projekt byl spuštěn proto, abychom verifikovali kvalitu výstupů antigenních testů a mohli je plošně použít zejména v sociálních zařízeních a následně v projektu připraveném pro celou Českou republiku,“ řekl v říjnu po spuštění projektu Roman Prymula.

„Do této studie bude zahrnuto celkem šest stovek osob, které oslovíme a požádáme o tuto studii. Budeme těmto pacientům odebírat vzorky dvou stěrů, jeden se použije na standardní metodu PCR a druhý na analýzu antigenních vzorků. A třetí metodou, která je zajímavá a bude zajímavý výsledek této studie, bude alternativní metoda – odběr ze slin,“ uvedla mluvčí  Věra Murínová z NsP Karviná-Ráj, která byla pro projekt oslovena.

Ověřoval se rozdíl mezi typy testů

Pilotním projektem se měl ověřit rozdíl mezi antigenními testy a nyní využívanými testy metodou PCR. Antigenní jsou levnější, rychlejší, ale méně přesnou variantou oproti metodě PCR. Prymula také uvedl, že by postupně měly být antigenní testy vyžadovány pro personál a nové klienty v zařízeních sociální péče, ve zdravotnických zařízeních nebo například v lázních.

Testování všech vir nezastaví, je to ale lepší než lockdown, míní viroložka

Podle dřívější studie týmu pracovníků Ústavu lékařské mikrobiologie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice v Motole antigenní testy neodhalí covid-19 asi u třetiny nakažených a nemoc nepotvrdily ani u lidí s příznaky. „Výsledky studie jsou opravdu daleko za očekáváním,“ uvedl přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie Pavel Dřevínek. „Dá se říct, že tři z deseti covid pozitivních pacientů, a to dokonce i pokud mají příznaky, antigenní testy vůbec nerozpoznají,“ doplnil.

Bývalý ministr Roman Prymula už dříve hovořil o tom, že by následné testování v plošnějším schématu mělo být dobrovolné a zdarma. Doufal v účast alespoň šesti milionů lidí. Nedávno s dobrovolným testováním přišel i premiér Andrej Babiš, který dnes rovněž na prezentaci výsledků vystoupí.

„Je nutné, aby co nejdříve ministerstvo zdravotnictví předložilo plán antigenních testů. Byl bych velice rád, abychom tuto výzvu zvládli do Vánoc. Abychom umožnili všem našim občanům alespoň týden nebo deset dní před Vánoci se nechat dobrovolně a zdarma testovat na antigeny,“ řekl Babiš. Test v ceně zhruba 150 Kč má hradit stát.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

Zemřela bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová, hlas z metra na trase B

Zemřela bývalá moderátorka Eva Jurinová, kterou lidé znali z Československé televize i z Novy. Její hlas poslouchají po...

Obchody s potřebami pro děti v úterý otevřou, očkovat se bude i v hale O2

Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu o třicet dnů, do 21. února, sdělil iDNES.cz premiér Andrej Babiš....

Šarvátka ve Sněmovně. Volný bez roušky urážel a atakoval předsedajícího

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu přerušila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brusel neobjednal víc vakcíny kvůli Východoevropanům a Francii, píší Němci

V Německu probíhá živá diskuze, proč Brusel neobjednal víc vakcín od německé společnosti BioNTech. Některá německá...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Volný těžce přestřelil. Lidem z jeho bubliny se to asi líbí, říká politolog

Chování nezařazeného poslance Lubomíra Volného ve Sněmovně vyvolávalo kritiku po celý den. Oblečený v...

Nouzový stav pokračuje až do 14. února, ve Sněmovně prošel návrh KSČM

Poslanci kývli na prodloužení nouzového stavu do 14. února, vládě opět pomohla KSČM. Před hlasováním šéf poslaneckého...

Češi objevili, kam na lyže. Místo do Alp míří do Bulharska, nepotřebují test

Cestovní kanceláře hlásí nebývalý zájem o lyžařské zájezdy do Bulharska. Tamní střediska jsou pro Čechy jediným místem...

Více dětí do škol může od února, řekl Blatný. Mohly by se otevřít skiareály

Vláda po potvrzení prodloužení nouzového stavu až do 14. února, jak jí to umožnili poslanci, umožnila podle ministra...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...