Anticenu za diskriminační výrok dostal Topolánek i jeho přítelkyně

  20:47aktualizováno  20:47
Premiér Mirek Topolánek obhájil vítězství v soutěži o nejhorší sexistický výrok. Anticenu Kyselá žába dostal za radu ženám, že si nemají pořizovat děti, aby měly šance jako muži. Za premiérem skončila Lucie Talmanová kvůli zlehčování Topolánkových otcovských povinností.

Loni Topolánek triumfoval s výrokem, že předsedou strany může být jen „chlap s gulema“. | foto: Michal SváčekMF DNES

Topolánek svůj výrok pronesl na kritizovaném vystoupení na začátku dubna k zahájení Evropského roku rovných příležitostí. 

"Žena se může svobodně rozhodnout děti nemít a pak jsem přesvědčen, že má stejné příležitosti uplatnění jako muž. S tím by měl zákon počítat a nevnucovat těmto ženám ochranu, o kterou nestojí a která paradoxně vede k jejich diskriminaci," řekl premiér.

"Jeho prohlášení považujeme za zásadní, vyvolalo navíc velký zájem, byli jsme zaplaveni různými dotazy," komentovala Topolánkovo vítězství Dana Radová, členka Sdružení Žába na prameni, které cenu udílí. Loni triumfoval rovněž Mirek Topolánek s výrokem, že předsedou strany musí být "chlap s gulama". 

Porotu letos zaujala i premiérova přítelkyně a matka jeho syna Nicolase, místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová (ODS). Sdružení se nelíbilo, jak před porodem vtipkovala o Topolánkově roli otce.

"Jednou jsem ho (Topolánka) tím dokonce strašila, že půjde na mateřskou, ale jeho časová vytíženost je až extrémní, neumím si představit, že by si ve svém harmonogramu našel hodinu na procházku s kočárkem," řekla mimo jiné Talmanová.

"Je přiměřeně emancipovaná," řekl Paroubek o své ženě   
Další ocenění připadla šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi a sexuologovi Radimu Uzlovi. Paroubek si ho vysloužil za hodnocení své nynější manželky Petry. Řekl o ní, že je přiměřeně emancipovaná. Uzel byl oceněn za svůj pohled na bisexualitu.

"Bisexualita je mýtus. Občasné lovení ve vodách pohlaví, které není vlastní mé přirozenosti, je způsobeno buď tlakem situace, nerozhodností, nebo zvídavým experimentováním," řekl.

Po zkušenostech z minulého roku, kdy si sošky většina oceněných nepřevzala, letos dostávají vítězové pouze diplomy. Sdružení udělovalo i cenu Zlatá žába za skok směrem k rovným příležitostem.

Tu nakonec získal třeba ministr zahraničí Karel Schwarzenberg za reakci na novinářský dotaz na tiskové konferenci. Poté, co novinář zahájil otázku oslovením "Chtěl bych se vás ministrů zeptat," přerušil ho šéf diplomacie slovy: "Chci vás upozornit, že jsme tu paní ministryně a já."

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Značky STOP PROTISMĚR se na jaře objeví na dálnicích. Kvůli častým nehodám

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Dvě nehody na českých silnicích ve dvou dnech způsobené auty jedoucími v protisměru přiměly oddělení Ministerstva...

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Najdete na iDNES.cz