K největším slídilům v soukromí podle poroty sdružení Iuridicum Remedium loni patřilo ministerstvo obrany a úřady práce (ilustrační snímek).

K největším slídilům v soukromí podle poroty sdružení Iuridicum Remedium loni patřilo ministerstvo obrany a úřady práce (ilustrační snímek). | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Anticenu za šmírování dostaly úřady práce či ministerstvo obrany

  • 16
Sledování telefonních hovorů, žádost o kompletní výpisy z bankovních účtu nebo údajný záměr blokovat internet. Právě za takové metody si úřady práce, ministerstvo obrany či společnost Home Credit vysloužily anticenu Velkého bratra za loňský rok. Podvanácté je udělovala sedmičlenná porota neziskové organizace Iuridicum Remedium.

V soutěži Big Brother Awards získalo anticenu pro úředního slídila ministerstvo obrany za návrh novely zákona o Vojenském zpravodajství (VZ), která by měla armádní tajné službě přisoudit odpovědnost za kybernetickou obranu. Porotci záměru vyčítají to, že by měl zpravodajcům umožnit umístit na internetové linky „černé skříňky“ schopné odposlouchávat, ale i blokovat či měnit provoz českého internetu.

Šéf VZ Jan Beroun novinářům na konci ledna řekl, že zpravodajci by monitorovali jen provoz na webu. Ke čtení obsahu dat by potřebovali stejně jako nyní povolení soudu. Sněmovní výbor pro bezpečnost na začátku února doporučil novelu schválit s pozměňovacím návrhem Úřadu vlády (více čtěte zde).

Ten výslovně zakazuje vstupovat do obsahu internetu a předpokládá zřízení poradního výboru pro kybernetickou bezpečnost a obranu. „I zde jsou zcela vágní pojmy,“ řekl ve čtvrtek novinářům výkonný ředitel Iuridicum Remedium (IuRe) Jan Vobořil.

Mluvčí ministerstva obrany Jiří Caletka v reakci na anticenu uvedl, že se v případě novely zákona o Vojenském zpravodajství nejedná o samostatnou aktivitu ministerstva či VZ, ale o krok navazující na rozhodnutí vlády ve věci zajištění kybernetické obrany České republiky.

„Cílem novely je zajistit ochranu strategických informačních systémů v naší zemi formou monitorování a analyzování datových toků na klíčových přístupových bodech do České republiky, nikoliv sledování obsahu e-mailů jednotlivců,“ dodal pro iDNES.cz Caletka.

Speciální aplikace, která sleduje hovory

Firemním slídilem vyhlásila IuRe společnost Home Credit. Podle poroty přišla s tím, že bude k prověřování žadatelů o půjčku využívat speciální aplikaci, která zanalyzuje obsah mobilního telefonu klienta. V případě, že například najde kontakty na lidi, kteří v minulosti půjčky nespláceli, může být žadatel o půjčku odmítnut.

Podle mluvčí společnosti Home Credit Zuzany Bienvenu získala společnost anticenu neoprávněně a informace o aplikaci označuje za nepřesné.

„Aplikace, kterou připravujeme, má být pohodlnější alternativou pro už existující zákazníky, kteří dnes využívají rozhraní na webu. Taková aplikace má především servisní funkci. Vývojový tým nicméně vždy s dodavatelem zjišťuje, co všechno technologie umožňuje. A to je i případ oné funkce, kterou však nevyvíjíme a nebude součástí aplikace. Cenu tedy dostáváme za něco, co nemáme, ani mít nebudeme,“ vysvětlila pro iDNES.cz Bienvenu.

Povinnost předkládat bankovní výpisy nemá oporu v zákoně

Úřad práce byl vyhlášen dlouhodobým slídilem kvůli tomu, že podle IuRe dlouhodobě vyžaduje od žadatelů o některé sociální dávky kompletní výpisy z bankovních účtů. Konkrétně se to má týkat hlavně příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení. „Povinnost kompletní výpisy předkládat přitom nemá oporu v zákoně,“ uvedla porota.

I úřad se proti tvrzení ohradil. „Nepojistné sociální dávky jsou vypláceny z prostředků státního rozpočtu a jako s takovými je úřad povinen nakládat efektivně, účelně a hospodárně,“ sdělila mluvčí úřadu Kateřina Beránková. Majetkové a sociální poměry ovlivňují nárok a výši dávky a úřad postupuje při posuzování v souladu s legislativou, dodala.

Výrok Velkého bratra si připsal generální ředitel Mastercard pro ČR, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš. „Každý z nás za sebou zanechává elektronickou stopu a množství těch údajů bude růst. Tak to zkrátka je a s tím už se nic neudělá“, uvedl Lukeš v rozhovoru pro server Peníze.cz.

Pozitivní cenu Edwarda Snowdena pro ty, kteří přispívají k ochraně soukromí či transparentnosti, získalo město Vsetín za to, jak informuje o umístění kamer městského kamerového systému.

Soutěž se hlásí k odkazu Orwellovy knihy 1984 a poprvé se uskutečnila v roce 1998 v Británii. V Česku se koná od roku 2005. Kdo získal anticeny v minulém ročníku, se můžete podívat zde.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video