Pacienti zbytečně užívají silná antibiotika. Bakterie jsou pak odolnější

  17:48aktualizováno  17:48
Širokospektrá antibiotika ze skupiny fluorochinolonů slouží k léčbě břišního tyfu, moru či infekce kostí a kloubů. Často jsou však předepisována i pro léčbu méně závažných infekcí. Kvůli nadužívání pak ztrácejí účinnost. Podle lékařů mohou mít navíc závažné vedlejší účinky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

U bakterie Klebsiella pneumoniae, která způsobuje například pneumonii či sepsi, se podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí objevila v Česku rezistence u téměř poloviny (49,2 procent) nahlášených infekcí. V průběhu 12 let toto číslo narostlo o více než jedenáct procent. 

„O něčem to vypovídá z hlediska spotřeby antibiotik a kontroly nemocničních infekcí,“ přiblížil primář Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK Otakar Nyč. U pseudomonas aeruginosa, která vyvolává podobné spektrum infekcí, se vyskytla rezistence u 30,2 procent infekcí. V případě bakterie Escherichia coli, která je původcem například infekcí močového systému, byly fluorochinolony v Česku rezistentní u čtvrtiny (24,5) infekcí.

Za vznikem rezistence stojí zpravidla nadužívání antibiotik. Lékaři je používají například jako lék první volby u infekcí způsobených neznámých původcem. „Řešení této nepříznivé situace spočívá ve změně zacházení s antibiotiky. Kromě jiného omezením jejich nadužívání a podáváním pouze na podkladě laboratorně ověřené účinnosti,“ uvedl Nyč.

Vznik rezistence je podle něj jeden z nejzávažnějších medicínských problémů současnosti. Češi ročně spotřebují kolem 15 milionů balení antibiotik, v EU patří spíš k průměru. V roce 2017 byli Češi ve spotřebě fluorochinolonů na 19. místě ze 30 států EU, které poskytly údaje. 

Lékaři podceňují i závažné vedlejší účinky

Rezistence k fluorochinolonům vzniká velmi rychle. „Proto fluorochinolony ztrácejí své postavení účinného léku pro úvodní léčbu většiny infekcí a nárůst rezistence limituje jejich použití,“ uvedla předsedkyně Subkomise pro antibiotickou politiku (SKAP) Vilma Marešová. Fluorochinolony by tak podle ní měly být předepisované až v situacích, kdy nejsou jiná antibiotika účinná nebo vhodná.

Za prolomení odolnosti bakterií vůči stříbru získal vědec prestižní cenu

Státní ústav kontroly léčiv (SÚKL) napíše všem lékařům dopis, ve kterém doporučí užívání fluorochinolonů jen na závažné infekce jako je břišní tyfus, mor nebo infekce kostí a kloubů, kde není jiná možnost. 

„U středně závažných infekcí by se měly předepisovat jenom, pokud pacient nemůže dostat jinou bezpečnější léčbu,“ dodala Eva Jirsová z oddělení farmakovigilance SÚKL. Jsou to například záněty močových cest, chronická bronchitida nebo záněty dutin. Pro mírné infekce jako jsou laringitidy nebo bronchitidy by se neměly používat vůbec.

Podle lékařů mají navíc fluorochinolony závažné vedlejší účinky. Nejčastější jsou kombinace postižení šlach, svalů, kloubů, periferních nervů a psychiatrické potíže. Počet obdobných hlášení je však v kontextu obrovských spotřeb velmi malý. „S ohledem na uvedené velmi závažné riziko bylo doporučeno omezit používání těchto léčiv a do informací o přípravku doplnit upozornění na riziko invalidizujících nežádoucích účinků,“ dodala Jirsová.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Při nárazu auta do stromu zahynul na Písecku dvacetiletý řidič

U Mirovic řidič narazil do stromu, utrpěl smrtelná zranění. (26. 5. 2019)

Smrtelná dopravní nehoda se stala brzy ráno na Písecku. Mladý řidič osobního auta tam narazil do stromu a utrpěl...

Turistů je už moc. Česká města a obce je dříve lákaly, teď se jich bojí

Mezi turisty vyhledávané atrakce patří i pojízdné pivní bary.

Turnikety omezují vstup do centra Benátek. V Barceloně se dokonce proti turistům demonstruje. Strach z přílišného...

Pirát silnic „závodil“ se sanitou, která vezla novorozence v inkubátoru

Pirát silnic „závodil“ se sanitou

V mimořádně nebezpečné situaci se ocitla posádka sanitky, která v noci na sobotu vezla z Domažlické nemocnice do...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz