Výhrůžky anonyma paralyzují školu. Dle experta lze zavírání objektu předejít

  19:48aktualizováno  19:48
Popáté za poslední rok zasahovali policisté na Vysoké škole ekonomické v Praze. Anonym tam nahlásil bombu a škola tak byla na celý dne uzavřena, což má nejen finanční dopady na její chod. Podle bezpečnostního analytika by ovšem šlo prohledávat budovu i za provozu. Poslední slovo má však policie.

Evakuace OC Smíchov (27.8.2018) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Buď můžete vybouchnout při testu vy nebo škola. Alespoň s takovým pocitem mohou chodit na zkoušky studenti Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE), které anonym za poslední rok už pětkrát hrozil, že do jejího objektu ukryl výbušninu. Naposledy ve čtvrtek, po třítýdenní pauze.

Výbušninu však policisté v žádném z případů nenašli. Že je místo zkoušení kvůli anonymovi zavřená škola odsuzují studenti i vedení VŠE. „Je náročné vše nahrazovat. Navíc to má i finanční dopady. Vaří tu menza, jídlo se kvůli anonymovi muselo vyhodit,“ uvedla mluvčí VŠE Martina Mlynářová. Přesně vyčíslené náklady, které bombové výhrůžky způsobují, nemá škola vyčíslené.

Přestože anonymnímu sdělení, že je na škole uložena výbušnina, se nedá zabránit, podle bezpečnostního analytika Davida Rožka ze společnosti Soft Target Protection Institute by bylo však možné, aby se škola nemusela pokaždé na den uzavřít. Přestože vždy záleží na veliteli policejního zásahu, dá se jít naproti „štěstí“, které představuje nezavření školy.

„Pokud má instituce dostatečný počet zaměstnanců, mohou pomoci policistům s prohlížením prostor, což pomůže rychlosti prohledání. Také mohou napomoci bezpečnostní technologie, jako jsou bezpečností rámy či kamery, díky kterým se dá rychle zjistit, zda se v budově pohybovala neznámá osoba nebo zda je technicky možné takový předmět do objektu donést,“ řekl Rožek.

„Tyto všechny informace a fakta mohou zvrátit rozhodnutí velitele zásahu, zda se bude budova vyklízet,“ doplnil Rožek s tím, že poslední slovo má vždy policie.

Bomby nahradily fekální vandalství

VŠE má na řádění anonymů smůlu dlouhodobě. Před vyhrožováním výbušninou se zase vedení školy potýkalo na přelomu let 2007 a 2008 s takzvaným Lordem Hoven. Anonym mazal fekálie po stěnách toalet a močil na stěnyPo několika měsících se škole omluvil a slíbil, že se svým vandalismem skončí.

Bezpečnostní analytik dává jako příklad, že vždy není třeba situaci řešit vyklizením celé budovy, případ z loňského roku, kdy anonym dvakrát nahlásil, že je v obchodním centrum na pražském Smíchově uložena výbušnina. Poprvé policisté vyklidili celý objekt, tramvaje kolem obchodního centra pouze projížděly, omezen byl i vstup do metra. Druhý den, při dalším nahlášení bomby, bylo centrum se stovkami lidí prohledáno za plného provozu.

Pachatele je obtížné dohledat

Podle Mlynářové škola podniká některé kroky, které by zvýšily zabezpečení objektu, konkrétní však být nechtěla. Samotná policie nechce příliš komentovat, zda by lepší zabezpečení školy pomohlo snížit dopady planých zpráv.

„Vždy záleží na veliteli opatření, který dorazí na místo události, jak celé oznámení vyhodnotí a jak bude probíhat celé ohledání objektu,“ odpověděl mluvčí pražské policie Jan Rybanský na dotaz, zda bezpečnostním analytikem popisované možnosti by mohly vést k tomu, aby se nemusela zavírat budova, kam anonym bombu nahlásil.

Kdo stojí za anonymními výhrůžkami VŠE zasílané e-mailem, není jasné. Mezi studenty se ozývá, že by za tím mohl stát někdo z jejich spolužáků, který se chce vyhnout zkoušce. S tím však nesouhlasí vedení školy. „Některé případy byly i mimo zkouškové období, takže si nemyslíme, že by důvodem výhrůžek měly být zkoušky,“ řekla Mlynářová. Po každém oznámení, že je v budově výbušnina, škola podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

„Všechny události prošetřujeme pro podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy. Pachatele se nám zatím nepodařilo najít,“ sdělil policejní mluvčí Rybanský.

Ze zpráv za loňský rok vyplývá, že byla anonymně nahlášená bomba pro 31 míst v České republice, někdy i opakovaně jako je tomu právě u VŠE. Samotná výbušnina se však nikdy nenašla. Celkem policie dohledala zhruba třetinu pachatelů.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Topíme se v ozónu, plyn trápí hlavně astmatiky a zvyšuje riziko úmrtí

Každý ho pozná podle docela příjemné svěží vůně. Jenže jeho účinky na lidské tělo už zdaleka tak příjemné nejsou....

S trestním oznámením na aktéry OKD Zaorálek nesouhlasí. Chce věc přezkoumat

Ministr kultury Lubomír Zaorálek nesouhlasí s podáním trestních oznámení na aktéry sporné privatizace těžební...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Aby ženy i ve vězení zůstaly matkami. Pomoci jim má zvláštní program

Pro ženy je odloučení od potomků mnohem větší utrpení než pro muže, své o tom vědí trestankyně z ženské věznice v...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz