Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. října 2020 Teodor, Theodor

Anička? Nemusí jít o náboženství, míní expert

  9:05
Michaela Jílková zpovídá uznávaného experta na sekty Zdeňka Vojtíška. Jakou roli podle něj sehrála sekta v případu týraného Ondřeje v Kuřimi? Jak to uvnitř sekt vlastně chodí? Jaké proměny se dějí v hlavách jejich členů? A koho sekty nejvíc ohrožují?

Profesor Zdeněk Vojtíšek | foto: MF DNES

Pane doktore, v souvislosti s drastickým týráním Ondřeje v Kuřimi je možné, že nějaká sekta zfanatizuje matku tak, že začne týrat vlastní dítě?
Možné to je. Vyloučit se nedá vůbec nic. Ale že by nějaké dosud známé náboženské učení vedlo rodiče k týrání dětí, to se mně zdá dost nepravděpodobné.

Ale podle svědectví jasnovidců, kteří sloužili vůdci sekty Janu Ditrichovi Dvorskému alias Parsifalu Imanuelovi, právě on zavíral doma svou dceru a za každou maličkost ji trestal, ponižoval, zesměšňoval. A jen pro připomenutí, on byl původně stoupencem, pak odpadlíkem Hnutí Grálu, kde začínala i Klára Mauerová.
Ale u Parsifala je potřeba jedním dechem říci, že zároveň někdy svou dceru povyšoval do role princezny, která si mohla dělat, co chce. Spíše než týrání bych to viděl jako chování nevyrovnané, neočekávané, které dítěti vysílá protichůdné signály.

Existuje jedna osobnostní dispozice člověka, která ho přivede jak do sekty, tak k despotickému chování až týrání dětí?
Ano. Ty radikální skupiny jsou vyhledávány často lidmi, kteří tíhnou k jednoduchému, jasnému vysvětlení reality tohoto světa a k nějaké velké jistotě. Takoví lidé mohou mít sklon k perfekcionismu. K tomu, aby jejich dítě nemělo na sobě žádnou poskvrnu. Zkrátka, aby bylo vychováno naprosto dokonale.

Děti si vybírají své rodiče

Všechny zainteresované rodiny v kauze týraného Ondřeje a hledané Barbory Škrlové alias Aničky začínaly v náboženském společenství Hnutí Grálu. Pak se z něj odštěpily. Jaký vztah má toto hnutí k dětem?
Zvláštní v tom, že podle nich si děti vybírají svoje rodiče. Teprve v polovině těhotenství matky se ve formě jakýchsi duchovních zárodků vtělí do svého rodiče. A toho si vyberou podle toho, jak je k nim duchovně blízko. Rodiče jsou vedeni k tomu, aby děti vedli k samostatnosti, nevychovávali je příliš rozumářsky, nekroutili je do nějakých svých představ a aby je v určený čas vypravili na svobodnou cestu do dospělosti. Takže Hnutí Grálu má tendenci k takové studenější výchově, ale to nemusí znamenat nic špatného a už vůbec ne nějaké týrání.

A tu výchovu k samostatnosti v jejich pojetí si máme představit jak?
Tak, že rodiče nemají na děti nárok. Nemají je omezovat a citově svazovat. Mají je respektovat a vychovávat, jako by ty děti byly pokročilejší duchovní bytosti než sami rodiče.

Ovšem to může působit i tak, že si ty děti mohou dělat, co chtějí.
Ne, to vůbec ne. Nějaká volná výchova ve smyslu – dělej si, co chceš – to vůbec nehrozí. V tomto hnutí si člověk všechno musí zasloužit a vybojovat přísnou sebevýchovou. Musí se rozloučit se svými špatnými návyky, odříznout se od špatných myšlenek a špatných činů. Je to prostředí dost svazující a přísné. Hnutí Grálu je charakteristické silnou sebekontrolou a kontrolou jiných příslušníků hnutí.

Mohla tedy Kláru Mauerovou inspirovat k týrání vlastního dítěte jakási odnož odpadlíků Hnutí Grálu?
Mohla ji přivést do vzdoru proti normálnímu společenskému chování a do takového naladění, že se třeba ozvaly její psychické problémy, které pak řešila tím týráním.

O jakém vzdoru mluvíte? Proti čemu ho mohla mít konkrétně?
Nová náboženská hnutí vyhledávají lidé dlouhodobě nespokojení s naší společností, s životem a s tím, jak se duchovně žije. A je možné, že když takový nespokojený člověk vstoupí do nějakého hnutí, tak se ta jeho nespokojenost a latentní radikalita ještě zvýší. Nové náboženské hnutí prostě posílí jeho nesmiřitelné postoje.

Ano, ale vysvětlete mi, proti čemu by mohla Klára Mauerová protestovat tím, že své dítě začne nahé svazovat do kozelce, dávat mu jídlo na zem se slovy "žer"!
Zkusme si tedy velmi hypoteticky takovou situaci představit. Je nějaká žena, která je nespokojená s touto společností. Třeba jí vadí vztah společnosti k životnímu prostředí, že je v politice spousta lhářů a že nedostala uplatnění ve společnosti, jaké by chtěla. A vadí jí, že naše společnost žije málo duchovně. Hledá tedy nějakou náboženskou společnost, která by jí odpověděla na palčivé otázky po smyslu života a existence. Hledá milé lidi, kteří by s ní sdíleli její hodnoty a jsou naladěni podobně kriticky vůči té společnosti. A najde je.

Vstoupí tedy do nějaké sekty. A pak se s ní děje co?
Sekta ji v jejích kritických pocitech a názorech posílí. Řekne jí – ano, většinová společnost je prostě špatná. Třeba proto, že neočekává konec světa, který bude za chvíli. A na konec světa je potřeba se připravit tím, že budeme duchovně velmi čistí a budeme mít duchovně velice čistou rodinu. A v takovém případě není možné, aby se děti chovaly nezvedeně. Děti je potřeba pečlivě vychovat, aby mně nedělaly ostudu vůči té sektě, se kterou se stýkám. A odsud bych si už dokázal představit třeba nějaké velmi tvrdé chování k dětem.

Ale proč by se taková matka začala k dítěti chovat hůř než ke zvířeti? Místo na záchod chodilo na kýbl...
Myslím, že v tomto případě byl jiný motiv než náboženský. Ale ten vzdor opravdu může některé lidi k tomuto vést. Dám vám jiný příklad. V Česku existuje uzavřená komunita, ve které se narodilo několik dětí. Jejich vůdkyně je přesvědčená, že mají velmi špatnou karmu a nesou si s sebou ošklivé činy z minulých životů. A jedině ona, vůdkyně té komunity, jim špatnou karmu může sejmout. Takže ty děti nežijí se svými rodiči, ale s vůdkyní. Chodí normálně do školy, mají běžnou zdravotní péči, ale svoje rodiče skoro nevidí. To je velmi zvláštní případ motivovaný náboženskou komunitou.

Nedopouštějí se některé sekty opravdu bestiální krutosti na dětech? Vemte si svědky Jehovovy, kteří odmítají transfuze krve i u svých dětí a raději je nechají zemřít. Přednedávnem museli lékaři požádat soud, aby rychle odebral těžce nemocného chlapce rodičům, aby mu mohli zachránit život podáním transfuze.
Ano, já sdílím vaše rozhořčení.

A kde se ta bezcitnost v rodičích bere? Vždyť v naší kultuře je zakořeněné, že dítě je to nejcennější, co rodiče mají.
To podstatné jste řekla sama, že je to tak v naší kultuře. Jenomže svědkové Jehovovi mají žebříček hodnot jiný. Nemají na prvním místě život dítěte jako my. Pro ně je na prvním místě věrnost a poslušnost organizaci. Oni léčbu zanedbávají tak dlouho, aby dítě nemuselo mít transfuzi krve, až jim pak dítě zemře. Takové věci se skutečně dějí ve světě, a dokonce i u nás.

Pane doktore, ale v matce je přece zakódováno, že je pro ni dítě to nejdůležitější, že by za ně položila i vlastní život. Tedy pokud není psychicky nemocná. Řekněte mi, co s ní takové sekty udělají, že jim své dítě obětuje?
Dojde k důležité změně ve společenské roli té ženy. Ustoupí sama se svými potřebami do pozadí. V popředí má ostatní svědky Jehovovy. Jejich teplé, vřelé společenství je souhlasem a odměnou za její chování. Oni jsou její sociální, psychickou podporou. A to je pro tu ženu natolik důležité, že překročí biologické bariéry a skutečně udělá to, že zakáže dát svému dítěti transfuzi. Ta žena pochopitelně má své dítě ráda, ale ještě více se těší na věčný život. Ještě víc se těší, až ji Jehova přenese do rajského stavu, ve kterém bude se svým manželem i se svým dítětem, které už bude v obnoveném těle. Takže ta naděje se sociální podporou jsou tak silné motivační faktory, že překonají i tu biologickou hranici matky.

Klára Mauerová syna Ondřeje snímala mnohem kvalitnější technikou, než jsou běžné baby sety. Na hlídání byla ta technika zbytečně dokonalá. Mají sekty morální zásady, které by jim bránily zneužívat dítě k dětské pornografii?
Možné je všechno, ale řekl bych, že je to nepravděpodobné.

Probíhá vyšetřování, Barbora Škrlová je nezvěstná. Myslíte, že aktéři budou držet jako sekta při sobě, nebo se ta jednota pod tlakem vyšetřování a strachu z vězení rozpadne?
Co se týče vědomých příslušníků té skupiny, řekl bych, že pro ně budou všechny hodnoty nižší než ta hodnota duchovní a hodnota zachování jejich společenství. Dokonce bych se odvážil tvrdit, že čím více je na ně vyvíjen tlak, čím víc se objevují v médiích a čím více prožívají to, co sami chápou jako pronásledování ze strany policie, tím více se obrňují. Tímvíce se dávají dohromady a tím méně je pravděpodobné, že jeden z nich by učinil nějaké prohlášení nebo z této ulity vyšel.

Myslíte, že Škrlové v útěku může pomáhat právě sekta? Že ji kryje?
Pokud by se skutečně jednalo o nějakou náboženskou skupinu, tak je velmi pravděpodobné, že budou držet spolu natolik, že si budou maximálně pomáhat.

Obě sestry Mauerovy ve vazbě zarytě mlčí. Pokud jsou to skutečně zfanatizované příslušnice sekty, promluví, nebo s nimi nikdo nehne?
Spíš bych se obával, že s nimi nikdo nehne. Rozumějte tomu, že policie pro ně není žádná autorita. Ony mají – pokud to tak je – svoje duchovní autority. Vězení pro ně není žádná hrozba. Naopak se mohou cítit dobře, protože trpí pro nějaký ideál.

Vůdce skupiny kolem Mauerových má být Josef Škrla, otec Barbory Škrlové. Je mu sedmapadesát let a u výslechu policii sdělil, že trpí výpadky paměti a už si nepamatuje, jak jeho dcera vypadá. Je u těchto náboženských hnutí mluvení pravdy zásadou jako u křesťanů, nebo mohou lhát a manipulovat s okolím?
Zkušenost říká, že různé radikální skupiny se lží dopouštějí. Přesto bych byl s jejich mravním odsouzením trochu opatrný. Protože oni mají před sebou ten náboženský ideál, kterému obětují naprosto všechno. Jejich náboženská motivace je tak silná, že říkají věci, které neodpovídají pravdě, a ani si to neuvědomují.

Někdejší člen Škrlova skautského oddílu a v dospělosti bývalý společník ve firmě řekl: "Pro Škrlu se nepracuje, jemu se sloužilo." Jaké typické vlastnosti má takový vůdce sekty obecně?
Typická vlastnost je v podstatě jenom jediná. Vůdce o sobě prostě nepochybuje a vyzařuje velikou jistotu. Což fascinuje ty nejisté, protože tím, že vůdce má jistotu, oni ukojí svou potřebu nějakou jistotu mít. Začnou vůdce ujišťovat o jeho výjimečných božských vlastnostech, a tím jeho jistotu ještě posilují. Takže vztah nějakého vůdce a jeho následovníků je velmi pevný tím, že dochází k jakési vzájemné výměně jistot.

Kromě jistoty mají vůdci sekt ještě něco společného?
Další charakterové vlastnosti nejsou už tak výrazné. Mezi náboženskými vůdci jsem našel lidi, kteří se neumějí vyjadřovat, nejsou nijak zvlášť přitažliví, sympatičtí, třeba i koktají. Ale přišli na nějaký recept, koncept, který s patřičnou jistotou sdělují.

Barbora Škrlová se měla stát novou božskou bytostí pod identitou Aničky Mauerové. Právě Hnutí Grálu věří v inkarnaci. Mohl se Škrla a spol. inspirovat právě v tomto učení?
Já si zatím nejsem úplně jist, že změna paní Škrlové v Aničku je opravdu motivována nábožensky. Protože to vtělování se týká nového života. Že by duše nějak omládla o dvacet let a začala být Aničkou, to je konstrukce, která mi nic neříká. A zatím nezapadá do žádného schématu, které bych o Hnutí Grálu věděl.

Třeba sekta pana Škrly může věřit v inkarnaci až během dospělosti. Že se třeba až teď do vás vtělí najednou nějaká duše.
To by musela být nějaká specialita přímo toho pana Škrly. Mám spíš za to, že možných vysvětlení je víc. Že to může být nějaká psychická choroba. Může to být nějaká kriminální činnost.

Sdílím hrůzu, kdo s dětmi pracuje

Vůdce sekty pan Škrla byl dlouholetým vedoucím dětského turistického oddílu. Kateřina Mauerová vedla dívčí skautský oddíl. S vedením jí pomáhala Barbora Škrlová. Oddíl vedla i Hana Bašová alias teta Nenci, o které Ondřej řekl, že ho také zavírala. Manželka herce Skály, který byl Škrlovým médiem, zodpovídá za děti ve školní družině. Co tomu říkáte, je to nebezpečné? Všichni pracovali s dětmi. Je to pro ty děti nebezpečné?
Samozřejmě, že je to nebezpečné. Sdílím hrůzu nad tím, kdo také s dětmi pracuje.

Ale je zajímavé, že rodiče si Kateřinu Mauerovou velice chválili, jak to s dětmi umí. Pokud je vychovatel příslušníkem sekty, může dětem dělat "díru do hlavy", nebo ty malé děti jsou odolnější?
To ovlivňování by mohlo být spíše tehdy, pokud by si ti vychovatelé brali děti domů, zvali je na tábory a rodiče by rezignovali na jakoukoliv kontrolu. To znamená, že by se svými dětmi nemluvili, pak by to mohlo být nebezpečné.

Nejohroženější skupinou – co se týče vstupu do sekt - jsou vysokoškoláci. Proč zrovna oni?
Mezi mladými jsou ohroženější ti vzdělanější a citlivější. Protože čím více otázek si člověk klade, tím více nejistoty v sobě má. Tím více může podlehnout nějakému jednoduchému receptu, jakési černobílé odpovědi na svoje otázky. A ty radikální skupiny mu nabídnou jasný přehledný černobílý obraz.

Co byste doporučil rodičům dělat, aby jejich děti nějaké sektě nepropadly?
Především vychovávat k určité ostražitosti vůči jakékoli manipulaci. Prostě si musíme zvyknout na to, že čas od času se objeví lidé, kteří nám dají báječnou nabídku, budou vypadat, že nás ohromně milují a myslí to s námi úplně nejlépe. A musíme vědět, že se nemůžeme vydat do rukou prvnímu vstřícnému obchodníkovi ani první náboženské společnosti, kterou potkáme někde v tramvaji.

Rozhovory Michaely Jílkové

  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Do dvou týdnu vznikne přehledný web o opatřeních. Feri se dohodl s Babišem

Nové vládní webové stránky, na nichž budou srozumitelně shrnuta veškerá opatření vyhlášená kvůli koronavirové epidemii,...

Restaurace, či kapitula? Kde je pravda o tajné schůzce Prymuly a Faltýnka

Dva aktéři nočního sezení, kteří se v podmanivých vyšehradských kulisách sešli jako nějací členové tajného bratrstva,...

Ministři odsoudili Prymulu. Pokud zůstane, může ČSSD odejít z vlády

Šéf zdravotnictví Roman Prymula ztratil kvůli nedodržení vládních nařízení veškerou důvěryhodnost a nemůže pokračovat...

Česká ledvina zachránila nemocného v Izraeli. IKEM spojuje dárce napříč zeměmi

Ani pandemie nezastavila transplantace, které provádí Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). V září proto...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...