Anglicky už umíte? Tak zkuste něco jiného, třeba arabštinu nebo čínštinu

  9:49aktualizováno  9:49
Nabídka exotických jazyků je dost pestrá. Můžete se naučit arabsky, čínsky, persky, ale i jazyk, se kterým se domluvíte ve východní Africe - svahilsky. Podle lektorů nebývá studium exotických jazyků tak obtížné, jak se leckdo domnívá.
Naučit se čínsky není jednoduché. Musíte být hodně trpěliví a vytrvalí.

Naučit se čínsky není jednoduché. Musíte být hodně trpěliví a vytrvalí. | foto: Profimedia.cz

A zájemců o učení těchto řečí každým rokem přibývá. Důvodem jsou především mezinárodní firmy, které požadují od svých zaměstnanců nejen univerzální angličtinu, ale také jazyky, jimiž se mluví v zemích, kde mají firmy své pobočky.

Učit se některý z netradičních jazyků chtějí často i ti, již mají za partnera cizince a rádi by se naučili jeho rodný jazyk. Nebo studenti mezinárodních vztahů či milovníci exotických zemí.

V Číně se často anglicky nedomluvíte
"Největší zájem je v současné době o arabštinu a čínštinu. Jedním z důvodů je určitě ekonomické hledisko, kdy musí zaměstnanci nějaké firmy například vycestovat do Číny a vědí, že se tam třeba s dělníky na stavbě anglicky prostě nedomluví," míní vedoucí Jazykové školy Březinka Michaela Kreilová.

Čínština je jedním z nejtěžších jazyků. "Učí se strašně špatně. Obtížná je výslovnost a samozřejmě i znakové písmo," vysvětluje lektor jazyka Štěpán Pavlík z Jazykové školy Březinka.

Další nevýhodou je podle něho to, že čínština nemá zatím pořádně vypracovanou gramatiku. "Gramatika přišla do Číny z Evropy a pracuje se na ní teprve tři sta let, není tedy pevně zakotvena terminologie nebo slovní druhy," vysvětluje Pavlík. Dalším problémem je i to, že zatím neexistují pořádné česko-čínské učebnice.

. Nabídka kurzů

Jazyková škola Březinka, Praha
čínština, arabština, nizozemština, svahilština, srbština, perština, www.e-jazyky.cz  

Jazyková škola hl.m. Prahy
arabština, čínština, japonština, klasická řečtina, novořečtina, albánština, finština, hindština, moderní hebrejština, korejština, sanskrt, turečtina a vietnamština, www.sjs.cz

MKM jazyková škola, Brno
čínština, www.mkm.cz

Tutor, jazyková škola
čínština, arabština, hebrejština, japonština, www.tutor.cz

Skřivánek, jazyková škola
norština (v Táboře, v regionu sídlí firmy, které obchodují se Skandinávií), řečtina a polština (v Brně) www.skrivanek.cz

Další nabídky: www.jazykovky.cz

Čínština je od češtiny velice odlišná, proto při učení narazíme na hodně nezvyklostí. "U podstatných jmen například neexistují tvary v jednotném či množném čísle. Stejně tak neexistují slovesa v přítomném, minulém či budoucím čase. Vše se určuje až kontextem ve větě," vysvětluje Pavlík.

Další zajímavostí jsou barvy. Žlutá (čínsky chuang) neznamená v čínštině pouze žlutou barvu, ale zahrnuje spektrum od zářivě žluté po tmavě hnědou. "Může se vám tedy stát, že si v Číně někdo ukáže na boty a bude tvrdit, že jsou chuang, v překladu by tedy měly být ty boty žluté. Když se na ně ale podíváte, může se stát, že budou hnědé," vysvětluje Pavlík.

Velký boom zažívá i studium arabštiny. "Arabština se učí dobře. Hodně studentů má sice obavy z písma, což je na tomto jazyku asi to nejodlišnější. Arabština má ale pouze 28 znaků, proto se abecedu naučíte velmi rychle," vysvětluje lektorka arabštiny Iveta Kouřilová. Náročnější už je slovní zásoba.

"Arabština je ale hodně pravidelná a neexistují tu žádné výjimky. Problémy s ní tedy nemá ten, komu jde logické myšlení," dodává Kouřilová.

Slovanský jazyk není jednodušší
Loni otevřela škola Březinka poprvé kurz srbštiny. "Byli jsme překvapení, kolik lidí mělo o srbštinu zájem," říká Kreilová. Podle lektorky Jazykové školy Březinka Luisy Robovské není těžké se srbsky naučit, protože jde o slovanský jazyk. Učení jde velmi rychle, a to zejména díky slovní zásobě, ale i gramatice, které jsou podobné s češtinou.

"Znalost dalšího slovanského jazyka, například ruštiny, může při studiu hodně pomoci, ale i uškodit. Studenti totiž často míchají oba jazyky dohromady," vysvětluje Robovská.

Svahilsky se každý nenaučí
Zapsat se také můžete do kurzu svahilštiny, kterou se domluvíte ve výhodní Africe. "Domnívám se, že jsme jediná jazykovka v Praze, která svahilštinu nabízí," míní Kreilová. O kurz je stále velký zájem. "Úmrtnost je sice velká, protože je to opravdu těžký jazyk, ale každý rok se najdou noví zájemci," říká Kreilová.

Velký zájem je i o nizozemštinu, která je hodně podobná angličtině a němčině, a učení není tedy tak obtížné. "Výhodou je, že nizozemština nemá pády. Hodně odlišná od češtiny je ovšem výslovnost. Pokud se ji začnete učit, tak do roka se dokážete v pohodě domluvit," tvrdí lektorka Anna Rážová.

Dalšími exotickými jazyky, které se můžete naučit, jsou korejština či perština. "Jelikož spolupracujeme s lektory, kteří umějí korejsky a persky, rozhodli jsme se, že zkusíme nabídnout kurzy korejštiny a perštiny. Na perštinu se zatím přihlásili čtyři zájemci," uvedla Kreilová. Plánují i kurz hebrejštiny.

. Exotické jazyky

Čínština

Kolik lidí mluví čínsky: 873 milionů-1,2 miliardy
Ve kterých zemích se domluvíte čínsky: Čína, Indonésie, Malajsie, Mongolsko, Singapur, Tchaj-wan, Thajsko, Brunej, Filipíny a čínské komunity po celém světě
Zajímavost: Čínština se zapisuje čínskými znaky, které se nemění. Jestli je podstatné jméno v jednotném či množném čísle nebo jestli je sloveso v přítomném, minulém či budoucím čase, se v čínštině určuje teprve kontextem ve větě.

Arabština

Kolik lidí mluví arabsky: 206-323 milionů
Ve kterých zemích se domluvíte arabsky: Alžírsko, Čad, Egypt, Irák, Izrael, Jemen, Jordánsko, Kuvajt, Libanon, Libye, Maroko, Omán, Palestina, Saúdská Arábie, Somálsko, Spojené arabské emiráty, Súdán, Sýrie, Tunisko a další
Zajímavost: Součástí staroarabské poezie jsou i básně o poušťi. Proto v arabštině existuje řada synonym pro slova poušť či velbloud, která nejsme schopni do češtiny přesně přeložit.

Perština

Kolik lidí mluví persky: 71-110 milionů
Ve kterých zemích se mluví persky: Írán, Irák, Omán, Katar, Tádžikistán, Spojené arabské emiráty, Afghánistán, Pákistán, Indie, Uzbekistán, Izrael
Zajímavost: Slovo "papuče" pochází z perštiny a v doslovném překladu to znamená "oblek na nohy".

Svahilština

Kolik lidí mluví svahilsky: 5 až 10 milionů rodilých mluvčích; 80 milionů uživatelů
Ve kterých zemích se domluvíte svahilsky: používaný ve východní Africe - Burundi, Keňa, Mayotte, Mosambik, Somálsko, Jihoafrická republika, Uganda, Demokratická republika Kongo
Zajímavost: "Hakuna matata" - jedna z nejznámějších frází, proslavená kreslenou disneyovkou Lví král. Znamená "no problem" nebo "neboj" (doslova: "nejsou potíže").

Srbština

Kolik lidí mluví srbsky: 11 milionů
Kde se domluvíte srbsky: Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Makedonie, Rumunsko, Rusko, Srbsko, Turecko

Zajímavost: Zajímavé je velké množství slov, která jsou stejná v češtině, ale mají jiný význam. Například srbsky brzo znamená v češtině rychle, stan znamená byt, slovo znamená písmeno, užasno znamená strašně.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Česko bude pomáhat v řešení migrace, řekl Petříček. Kvóty však odmítá

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel...

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se Česko chce podílet na společném evropském řešení migrace. Uvedl, že...

Trutnovští vyhráli boj o podobu Kauflandu, posune se dál od domů

Trutnovský Kaufland čeká přestavba. Místní se brání, aby se obchod posunul blíž...

Přestavba obchodního domu Kaufland v Trutnově se podřídí požadavkům obyvatel i radnice. Původně měl obchod stát jen...

Unikátní část Šumavy znali jen vojáci, chystaná stezka ji přiblíží turistům

V rekreačním středisku Olšina má vzniknout nová stezka a informační centrum.

Sedmdesát let nepřístupnou přírodu kolem rybníka Olšina na Šumavě budou moci návštěvníci obdivovat z nové zážitkové...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz