Anglicky už umíte? Tak zkuste něco jiného, třeba arabštinu nebo čínštinu

  9:49aktualizováno  9:49
Nabídka exotických jazyků je dost pestrá. Můžete se naučit arabsky, čínsky, persky, ale i jazyk, se kterým se domluvíte ve východní Africe - svahilsky. Podle lektorů nebývá studium exotických jazyků tak obtížné, jak se leckdo domnívá.
Naučit se čínsky není jednoduché. Musíte být hodně trpěliví a vytrvalí.

Naučit se čínsky není jednoduché. Musíte být hodně trpěliví a vytrvalí. | foto: Profimedia.cz

A zájemců o učení těchto řečí každým rokem přibývá. Důvodem jsou především mezinárodní firmy, které požadují od svých zaměstnanců nejen univerzální angličtinu, ale také jazyky, jimiž se mluví v zemích, kde mají firmy své pobočky.

Učit se některý z netradičních jazyků chtějí často i ti, již mají za partnera cizince a rádi by se naučili jeho rodný jazyk. Nebo studenti mezinárodních vztahů či milovníci exotických zemí.

V Číně se často anglicky nedomluvíte
"Největší zájem je v současné době o arabštinu a čínštinu. Jedním z důvodů je určitě ekonomické hledisko, kdy musí zaměstnanci nějaké firmy například vycestovat do Číny a vědí, že se tam třeba s dělníky na stavbě anglicky prostě nedomluví," míní vedoucí Jazykové školy Březinka Michaela Kreilová.

Čínština je jedním z nejtěžších jazyků. "Učí se strašně špatně. Obtížná je výslovnost a samozřejmě i znakové písmo," vysvětluje lektor jazyka Štěpán Pavlík z Jazykové školy Březinka.

Další nevýhodou je podle něho to, že čínština nemá zatím pořádně vypracovanou gramatiku. "Gramatika přišla do Číny z Evropy a pracuje se na ní teprve tři sta let, není tedy pevně zakotvena terminologie nebo slovní druhy," vysvětluje Pavlík. Dalším problémem je i to, že zatím neexistují pořádné česko-čínské učebnice.

. Nabídka kurzů

Jazyková škola Březinka, Praha
čínština, arabština, nizozemština, svahilština, srbština, perština, www.e-jazyky.cz  

Jazyková škola hl.m. Prahy
arabština, čínština, japonština, klasická řečtina, novořečtina, albánština, finština, hindština, moderní hebrejština, korejština, sanskrt, turečtina a vietnamština, www.sjs.cz

MKM jazyková škola, Brno
čínština, www.mkm.cz

Tutor, jazyková škola
čínština, arabština, hebrejština, japonština, www.tutor.cz

Skřivánek, jazyková škola
norština (v Táboře, v regionu sídlí firmy, které obchodují se Skandinávií), řečtina a polština (v Brně) www.skrivanek.cz

Další nabídky: www.jazykovky.cz

Čínština je od češtiny velice odlišná, proto při učení narazíme na hodně nezvyklostí. "U podstatných jmen například neexistují tvary v jednotném či množném čísle. Stejně tak neexistují slovesa v přítomném, minulém či budoucím čase. Vše se určuje až kontextem ve větě," vysvětluje Pavlík.

Další zajímavostí jsou barvy. Žlutá (čínsky chuang) neznamená v čínštině pouze žlutou barvu, ale zahrnuje spektrum od zářivě žluté po tmavě hnědou. "Může se vám tedy stát, že si v Číně někdo ukáže na boty a bude tvrdit, že jsou chuang, v překladu by tedy měly být ty boty žluté. Když se na ně ale podíváte, může se stát, že budou hnědé," vysvětluje Pavlík.

Velký boom zažívá i studium arabštiny. "Arabština se učí dobře. Hodně studentů má sice obavy z písma, což je na tomto jazyku asi to nejodlišnější. Arabština má ale pouze 28 znaků, proto se abecedu naučíte velmi rychle," vysvětluje lektorka arabštiny Iveta Kouřilová. Náročnější už je slovní zásoba.

"Arabština je ale hodně pravidelná a neexistují tu žádné výjimky. Problémy s ní tedy nemá ten, komu jde logické myšlení," dodává Kouřilová.

Slovanský jazyk není jednodušší
Loni otevřela škola Březinka poprvé kurz srbštiny. "Byli jsme překvapení, kolik lidí mělo o srbštinu zájem," říká Kreilová. Podle lektorky Jazykové školy Březinka Luisy Robovské není těžké se srbsky naučit, protože jde o slovanský jazyk. Učení jde velmi rychle, a to zejména díky slovní zásobě, ale i gramatice, které jsou podobné s češtinou.

"Znalost dalšího slovanského jazyka, například ruštiny, může při studiu hodně pomoci, ale i uškodit. Studenti totiž často míchají oba jazyky dohromady," vysvětluje Robovská.

Svahilsky se každý nenaučí
Zapsat se také můžete do kurzu svahilštiny, kterou se domluvíte ve výhodní Africe. "Domnívám se, že jsme jediná jazykovka v Praze, která svahilštinu nabízí," míní Kreilová. O kurz je stále velký zájem. "Úmrtnost je sice velká, protože je to opravdu těžký jazyk, ale každý rok se najdou noví zájemci," říká Kreilová.

Velký zájem je i o nizozemštinu, která je hodně podobná angličtině a němčině, a učení není tedy tak obtížné. "Výhodou je, že nizozemština nemá pády. Hodně odlišná od češtiny je ovšem výslovnost. Pokud se ji začnete učit, tak do roka se dokážete v pohodě domluvit," tvrdí lektorka Anna Rážová.

Dalšími exotickými jazyky, které se můžete naučit, jsou korejština či perština. "Jelikož spolupracujeme s lektory, kteří umějí korejsky a persky, rozhodli jsme se, že zkusíme nabídnout kurzy korejštiny a perštiny. Na perštinu se zatím přihlásili čtyři zájemci," uvedla Kreilová. Plánují i kurz hebrejštiny.

. Exotické jazyky

Čínština

Kolik lidí mluví čínsky: 873 milionů-1,2 miliardy
Ve kterých zemích se domluvíte čínsky: Čína, Indonésie, Malajsie, Mongolsko, Singapur, Tchaj-wan, Thajsko, Brunej, Filipíny a čínské komunity po celém světě
Zajímavost: Čínština se zapisuje čínskými znaky, které se nemění. Jestli je podstatné jméno v jednotném či množném čísle nebo jestli je sloveso v přítomném, minulém či budoucím čase, se v čínštině určuje teprve kontextem ve větě.

Arabština

Kolik lidí mluví arabsky: 206-323 milionů
Ve kterých zemích se domluvíte arabsky: Alžírsko, Čad, Egypt, Irák, Izrael, Jemen, Jordánsko, Kuvajt, Libanon, Libye, Maroko, Omán, Palestina, Saúdská Arábie, Somálsko, Spojené arabské emiráty, Súdán, Sýrie, Tunisko a další
Zajímavost: Součástí staroarabské poezie jsou i básně o poušťi. Proto v arabštině existuje řada synonym pro slova poušť či velbloud, která nejsme schopni do češtiny přesně přeložit.

Perština

Kolik lidí mluví persky: 71-110 milionů
Ve kterých zemích se mluví persky: Írán, Irák, Omán, Katar, Tádžikistán, Spojené arabské emiráty, Afghánistán, Pákistán, Indie, Uzbekistán, Izrael
Zajímavost: Slovo "papuče" pochází z perštiny a v doslovném překladu to znamená "oblek na nohy".

Svahilština

Kolik lidí mluví svahilsky: 5 až 10 milionů rodilých mluvčích; 80 milionů uživatelů
Ve kterých zemích se domluvíte svahilsky: používaný ve východní Africe - Burundi, Keňa, Mayotte, Mosambik, Somálsko, Jihoafrická republika, Uganda, Demokratická republika Kongo
Zajímavost: "Hakuna matata" - jedna z nejznámějších frází, proslavená kreslenou disneyovkou Lví král. Znamená "no problem" nebo "neboj" (doslova: "nejsou potíže").

Srbština

Kolik lidí mluví srbsky: 11 milionů
Kde se domluvíte srbsky: Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Makedonie, Rumunsko, Rusko, Srbsko, Turecko

Zajímavost: Zajímavé je velké množství slov, která jsou stejná v češtině, ale mají jiný význam. Například srbsky brzo znamená v češtině rychle, stan znamená byt, slovo znamená písmeno, užasno znamená strašně.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

Smrt v protisměru. Nebezpečné české řidiče má zastavit nová značka

Auto náhle přejelo do protisměru, střetlo se s autobusem. (3. 1. 2019)

České dálnice již několik měsíců čekají na novou dopravní značku, která by řidiče před nájezdem varovala, že vjíždějí...

Najdete na iDNES.cz