Kiska v Praze vyznamenal šéfa Národního muzea, také dostal klíč od města

  9:36aktualizováno  16:53
Slovenský prezident Andrej Kiska je v pondělí v Praze, kde udělil státní vyznamenání řediteli Národního muzea Michalu Lukešovi. Kiska dále převezme Zlatou medaili Karlovy univerzity a vystoupí na besedě se studenty. Nejprve zamířil na radnici, kde ocenil hlavní město za integraci Slováků.

Řád bílého dvojkříže, který Kiska udělil Lukešovi, je nejvyšší slovenské vyznamenání udělované cizincům. Určen je mimo jiné těm, kdo se mimořádně zasloužili o rozvoj vztahů mezi Slovenskem a vlastí vyznamenaného nebo významně přispěli k šíření dobrého jména Slovenska ve světě.

„Jsou věci, které my Slováci Praze závidíme, patří mezi ně i toto nádherné Národní muzeum,“ řekl Kiska. Lukeš podle něj zvládl „nesmírně náročnou“ rekonstrukci historické budovy muzea a odvedl na ní kus práce.

Fotogalerie

Lukeš uvedl, že si vyznamenání velice váží i proto, že vystudoval slovakistiku, a má tak k sousední zemi velmi blízko. „Slovensko je můj druhý domov, a to nehovořím z nějaké nostalgie po Československu. O to víc je dnešní vyznamenání pro mě nejen velkou ctí, ale i osobním zážitkem,“ řekl. Ocenění ale podle něj patří nejen jemu, ale také všem pracovníkům Národního muzea.

Kiska při návštěvě Národního muzea také krátce jednal s ministrem kultury Antonínem Staňkem o situaci v obou zemích. Shodli se, že se Česko a Slovensko potýkají s nedostatkem finančních prostředků na udržování kulturních památek. „Potřebujeme najít finanční prostředky, abychom zachovali toto kulturní dědictví i našim dětem,“ řekl Kiska.

Staněk pokládá vyznamenání pro Lukeše za ocenění jeho schopností. Také připomněl, že Národní muzeum loni v souvislosti se stým výročím vzniku Československa připravilo společnou česko-slovenskou výstavu, která v Praze potrvá do června. Letos na ni podle ministra naváže obdobná expozice, která se bude věnovat Milanu Rastislavu Štefánikovi.

Svůj program slovenský prezident zahájil na pražské radnici, sešel se s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti). Zavzpomínal při tom, jak v mládí do Prahy jezdíval za přáteli, kulturou i pivem.

„S Prahou je spojený život nás, Slováků. Praha byla pro mě osobně větší část života mým hlavním městem,“ řekl Kiska. „Praha je třetím největším slovenským městem, protože podle neoficiálních statistik tu žije více než 100 tisíc Slováků a slyšet slovenštinu v obchodech je zcela běžné,“ dodal. Podle primátora Hřiba žije v Praze největší slovenská komunita na světě.

S pražskými radními Kiska asi 20 minut jednal. „Zjistili jsme, že skutečně stále naše národy mají mnoho společného. Dotkli jsme se tématu týkajícího se například bydlení, které trápí všechny metropole, nebo dopravy. To jsou všechno věci, které jsou spojené s dnešní dobou,“ řekl Hřib.

Kiska obdržel symbolický klíč od Prahy

Podle Kisky se i Bratislava potýká s problémy v bydlení podobnými těm pražským. I tam někteří investoři podle prezidenta skupují byty, které pak pronajímají přes platformu Airbnb, a mladí lidé tak mají problém sehnat podnájem. Radní s Kiskou mluvili i o tom, jak se v Praze žije menšinám.

„Já věřím, že spolupráce, která byla navázána mezi Prahou a Bratislavou, bude dále pokračovat,“ uvedl primátor. Praha pomáhala slovenskému hlavnímu městu například se zakládáním metropolitního institutu, obdoby pražského Institutu plánování a rozvoje.

Po jednání se Kiska nejdříve podepsal do starobylé knihy hlavního města Prahy a pak převzal symbolický klíč od města. Také položil věnce k pamětní desce Alexandera Dubčeka na budově bývalého Federálního shromáždění.

Kiska letos v červnu skončí ve funkci a na závěr svého mandátu se plánuje na zámku v Lánech sejít se svým českým protějškem Milošem Zemanem. Termín jejich setkání zatím Hrad neoznámil. Zeman by se měl v pondělí vrátit z cesty do Číny.

Studenty vyvzal, aby se zasadili o lepší Česko a Slovensko

Na besedě v auel Právnícké fakulty Univerzity Karlovy vyzval studenty k tomu,  aby se osobně zasazovali o lepší Česko a Slovensko. „My už za 20 let budeme v důchodu, ale tohle je váš svět, nenechte si ho vzít. Nebojte se ozvat, když jste s něčím nespokojení,“ řekl Kiska studentům. „Každý, kdo si myslí, že by chtěl mít lepší Českou republiku, Slovenskou republiku, ale nechce přiložit ruku k dílu, si lepší Česko ani Slovensko nezaslouží,“ uvedl také.

Slovenský prezident také vyzýval k solidaritě. „Je morální povinností těch, kteří mají úspěch, se o něj podělit s těmi, kteří tolik štěstí neměli,“ řekl Kiska. Stejně by podle něj měly být solidární i bohaté země s těmi chudšími.

Kisku, který dnes od rektora Tomáše Zimy dostal Zlatou medaili Karlovy univerzity za humanistické postoje a příspěvek k přátelství mezi Českem a Slovenskem, uvítala zaplněná aula potleskem vstoje. Stejně ocenila i jeho zhruba půlhodinový projev, ve kterém se slovenský prezident vrátil ke svému životnímu příběhu a připomněl také problémy, které podle něj přetrvávají ve slovenském školství a zdravotnictví.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Šanci na život má dnes i čtvrtkilový novorozenec, říká neonatolog

Neonatolog Richrd Plavka.

Na konci května opustila nemocnici v San Diegu holčička, která při narození vážila pouhých 245 gramů. Jde o nejlehčí...

VIDEA TÝDNE: Předstíral retardaci, útok na tanker a nahý protest

Obžalovaný Petr Stojka u Obvodního soudu pro Prahu 10

Před soudem stanul muž z Prahy, který 12 let předstíral mentální retardaci a vylákal od státu na dávkách přes dva...

Americká písničkářka Joan Baezová v roce 1989 z pódia zdravila disidenty

Americká písničkářka Joan Baezová a exprezident Václav Havel při oslavě výročí...

Pádu komunistického režimu v listopadu 1989 předcházela řada nenápadných akcí a opozičních aktivit a jejich pronikání...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz